موارد مصرف وارفارین

وارفارین یک داروی ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون) است. وارفارین سبب کاهش تشکیل لخته های خونی میشود.

وارفارین برای درمان یا پیشگیری از به وجود آمدن لخته های خونی در سیاهرگ ها و سرخرگ ها میشود . میتواند احتمال بروز  حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر بیماری های جدی را کاهش دهد.

اطلاعات مهم در مورد وارفارین

درصورتی که به دلیل شرایط پزشکی مستعد خونریزی هستید، عمل جراحی یا پونکسیون کمری پیش رو دارید نباید از وارفارین استفاده کنید. اگر نمیتوانید روزانه در یک زمان مشخص و معین از این دارو استفاده کنید شروع به مصرف دارو نکنید.

وارفارین میتواند خطر بروز خونریزی های مرگبار را افزایش دهد به ویژه در افراد دارای شرایط پزشکی خاص، افرادی که بیشتر از 65 سال دارند، افرادی با سابقه سکته مغزی، خونریزی معده یا روده. درصورت داشتن هرگونه خونریزی که متوقف نمیشود فورا به اورژانس مراجعه کنید.

درصورت داشتن سایر علایم خونریزی فورا به پزشک مراجعه کنید: تورم، درد، احساس ضعف شدید و سرگیجه، کبودی غیر معمول، خونریزی لثه ها، خونریزی دماغ، خونریزی های شدید در دوران قاعدگی، خونریزی های غیر طبیعی واژینال، وجود خون در ادرار، مدفوع تیره رنگ و یا خون آلود، سرفه خون آلود یا استفراغ شبیه به قهوه.

بسیاری از داروهای دیگر میتوانند با وارفارین تداخل ایجاد کنند. در مورد تمام داروهایی که اخیرا مصرف کرده اید با پزشک مشورت کنید.

بدون توصیه پزشک از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی خود پرهیز کنید. برخی از مواد غذایی میتوانند اثربخشی وارفارین را کاهش دهند.

پیش از مصرف وارفارین

درصورت داشتن هریک ار موارد زیر نباید از وارفارین استفاده کنید:

 • داشتن حساسیت نسبت به وارفارین
 • فشار خون بسیار بالا
 • داشتن جراحی مغر، ستون فقرات یا چشم (اخیرا یا در آینده)
 • پونکسیون کمری یا اپیدورال
 • عدم رعایت مصرف دارو در زمان مشخص و معین

درصورتی که به دلیل شرایط پزشکی مستعد خونریزی هستید نباید از وارفارین استفاده کنید از جمله:

 • اختلالات مرتبط با سلول های خونی مانند کمبود سلول های خونی یا پلاکت ها
 • زخم معده یا خونریزی در معده، روده، شش ها یا دستگاه دفع ادرار
 • آنوریسم یا خونریزی مغزی
 • عفونت در پوشش قلب

درصورتی که باردار هستید بدون توصیه پزشک از وارفارین استفاده نکنید. وارفارین میتواند سبب بروز نقایص مادر زادی شود اما پیشگیری از لختگی خون ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. اگر باردار نیستید، درطول مصرف وارفارین و دست کم یک تا یک ماه پس از قطع مصرف دارو از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. درصورت باردار شدن در اولین فرصت پزشک خود را مطلع سازید.

وارفارین میتواند سبب تسهیل خونریزی شود به ویژه اگر مشکلات زیر در شما وجود داشته باشد:

 • فشار خون بالا یا بیماری جدی قلبی
 • بیماری کلیوی
 • سرطان یا کمبود تعداد سلول های خونی
 • تصادف یا عمل جراحی
 • خونریزی در معده یا روده
 • سکته مغزی
 • اگر بیشتر از 65 سال دارید.

برای اطمینان از اینکه وارفارین برای شما مضر نیست، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دیابت
 • نارسایی احتقانی قلب
 • بیماری کبدی یا کلیوی (انجام دیالیز)
 • اختلال ارثی در لخته سازی خون
 • سطوح پایین پلاکت ها پس از دریافت هپارین

اینکه آیا وارفارین میتواند وارد شیر مادر شود یا نه تا کنون مشخص نشده است. درصورتی که در طول مصرف وارفارین به نوزاد خود شیر میدهید علایم کبودی یا خونریزی را در نوزاد خود تحت نظر داشته باشید.

نحوه مصرف وارفارین

دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. ممکن است گاهی پزشکتان برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج عایدتان شود، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

وارفارین را روزانه در یک زمان معین و مشخص مصرف کنید. وارفارین میتواند با یا بدون غذا مصرف شود. از مصرف داروی اضافی خودداری کنید.

وارفارین میتواند سبب تسهیل خونریزی شود. درصورت داشتن هرگونه خونریزی که متوقف نمی شود فورا به اورژانس مراجعه کنید.

درطول مصرف وارفارین، جهت اندازه گیری زمان انعقاد خون و تعیین مقدار وارفارین مصرفی لازم است تا آزمایش زمان پروترومبین  بصورت مرتب انجام شود. لازم است تا در طول درمان با وارفارین تحت نظر پزشک باشید.

اگر وارفارین را در بیمارستان دریافت کرده اید، سه تا هفت روز پس از مرخصی از بیمارستان لازم است تا جهت انجام آزمایش زمان پروترومبین به پزشک مراجعه نمایید.

درصورت بروز اسهال، تب، لرز، علایم آنفولانزا یا بروز تغییرات در وزن بدن به پزشک اطلاع دهید.

درصورت دریافت هرگونه خدمات پزشکی، پزشکان را از مصرف وارفارین مطلع سازید.

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و تابش نور نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز) فورا به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه نمایید. اووردوز با وارفارین میتواند مرگبار باشد.

درطول مصرف وارفارین

از فعالیت هایی که امکان صدمه یا خونریزی در بدن شما را افزایش می دهند ، اجتناب کنید. در هنگام مسواک زدن یا تراشیدن موها جهت پیشگیری از خونریزی بیشتر احتیاط کنید. تا چندین روز پس از توقف مصرف وارفارین احتمال خونریزی وجود خواهد داشت.

بدون مشورت با پزشک از تغییر دادن رژیم غذایی تان اجتناب کنید. غذاهایی که دارای مقادیر زیادی ویتامین K هستند میتوانند اثر بخشی وارفارین را کاهش دهند از جمله: جگر، سبزیجات یا روغن های گیاهی. اگر این مواد غذایی جزو رژیم شماست سعی کنید در هفته مقدار ثابتی از این مواد استفاده کنید.

آب گریپ فروت، انار، نونی و کارن بری میتوانند با وارفارین تداخل ایجاد کرده و سبب بروز عوارض جانبی ناخواسته شوند. در طول مصرف وارفارین از خوردن این مواد اجتناب کنید.

پیش از مصرف داروهای ضد درد، آرتریت، تب یا تورم با پزشک مشورت کنید. این دارو ها میتواند شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیکام و... باشد. این داروها میتوانند روی انعقاد خون تاثیر بگذارند و احتمال بروز خونریزی معده را افزایش دهند.

عوارض جانبی وارفارین

در صورت مشاهده علایم واکنش آلرژیک : کهیر ، تنفس سخت ، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو به اورژانس مراجعه کنید.

وارفارین میتواند سبب تسهیل خونریزی شود. این وضعیت میتواند شدید یا مرگبار باشد. درصورت داشتن علایم خونریزی فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرد ناگهانی، احساس ضعف شدید یا سرگیجه
 • تورم، درد یا کبودی غیر معمول
 • خونریزی لثه ها، خونریزی بینی
 • خونریزی از زخم ها یا محل تزریق دارو که متوقف نمیشود
 • خونریزی های شدید در دوران قاعدگی یا ترشحات غیر طبیعی از واژن
 • وجود خون در ادرار، مدفوع تیره یا خون آلود
 • سرفه همراه با خون، استفراغ شبیه به قهوه

خونریزی شایع ترین عارضه جانبی وارفارین میباشد.

تداخلات دارویی

بسیاری از داروها از جمله داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروهای گیاهی میتوانند با آزمایش زمان پروترومبین تداخل ایجاد کند و یا درصورتی که همراه با وارفارین مصرف شوند میتوانند خطر بروز خونریزی را افزایش دهند. تمام تداخلات دارویی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است. درمورد تمام داروهای مصرفی تان با پزشک مشورت کنید به ویژه:

 • سایر داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری میکنند.
 • آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد قارچ
 • مکمل های حاوی ویتامین K
 • برخی از گیاهان دارویی (کوآنزیم Q10، کرنبری، سیر، جینکو، جینسنگ، خوک طلایی)

سایر داروها نیز میتوانند با وارفارین تداخل ایجاد کنند این موارد میتواند شامل داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، ویتامین ها و داروهای گیاهی باشد. پزشک را از تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با وارفارین دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 26 بهمن 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره وارفارین

مجید علیزاده

با سلام من عمل دریچه ائورت انجام داده ام و وارفاربن مصرف میکنم.لطفا در مواقعی که خون غلیظ میشود یا رقیق میشود و پزشک هم در دسترس نیست چه کاری انجام دهیم که از خونریزی جلوگیری ویا غلظت زیادی رو کم کنیم متشکرم.

ارسال جواب

داروی

سلام با توجه به اینکه شما وارفارین مصرف می کنید، باید به طور مداوم تحت نظر پزشک باشید. حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا توصیه های لازم را در این خصوص به شما ارائه نماید.

مجید علیزاده

با سلام من عمل دریچه ائورت انجام داده ام و وارفاربن مصرف میکنم.لطفا در مواقعی که خون غلیظ میشود یا رقیق میشود و پزشک هم در دسترس نیست چه کاری انجام دهیم که از خونریزی جلوگیری ویا غلظت زیادی رو کم کنیم متشکرم.

ارسال جواب

خرمی

راستش من جراحی قلب کردم ودو دریچه آئورت و میترال فلزی گذاشتم و وارفارین استفاده میکنم. ولی تو این مدت خونریزی قاعدگی زیااااد با روزهای طولانی در پیش دارم، نمیدونم باید چیکار کنم و چجوری میتونم کمبود خون و آهن رو در این روزها جبران کنم! و اینکه پاهای من همیشه کبودی های زیادی داره که خیلی دیر از بین میره، میشه راهنماییم کنید واقعا خسته شدم از این همه مشکلات بعد از عمل.

ارسال جواب

داروی

شما حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و در صورت نیاز از آمپول ها و یا مکمل های تجویز شده برای رفع کم خونی و کمبود مواد معدنی که به آن دچار هستید استفاده نمایید.

امین

آیا این دارو رو موجود دارید؟

ارسال جواب

داروی

اگر دارو را در داروخانه ها نیافتید، می توانید با شماره تماس 1940 تماس بگیرید تا شما را در تهیه و خرید دارو راهنمایی کنند.

ali

وارفارین برای چه مشکلی تجویز میشود؟

ارسال جواب

داروی

وارفارین به عنوان رقیق کننده خون استفاده می شود. وارفارین سبب کاهش تشکیل لخته های خونی می گردد. این دارو برای درمان یا پیشگیری از به وجود آمدن لخته های خونی در سیاهرگ ها و سرخرگ ها میشود و همچنین می تواند احتمال بروز حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر بیماری های خطرناک دیگر را کاهش بدهد.

فائزه بهاری

در صورت داشتن فشار هون میشه این دارو رو استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

اگر فشار خون بسیار بالایی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

فائزه بهاری

این دارو باید قبل غذا مصرف شود یا بعد؟

ارسال جواب

داروی

وارفارین میتواند با یا بدون غذا مصرف شود.

mohamad

وارفارین چه زمانی در روز باید مصرف بشه؟

ارسال جواب

داروی

روزانه در یک زمان مشخص باید مصرف شود. این دارو می تواند با یا بدون غذا مصرف شود.

شایلی

سلام وقتتون بخیر . من از زمان مصرف وارفارین خونریزی زمان پریودی ام به شدت زیاد شده است چیکار کنم ؟؟؟

ارسال جواب

داروی

علائمی که ذکر کردید جزو عوارض جانبی این دارو می باشد. فورا به پزشک مراجعه کنید.

مهسا نوری

یه نوبت از مصرف دارو رو فراموش کردم میتونم الان که یادم اومده مصرف کنم؟

ارسال جواب

داروی

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به دوز بعدیتان است دوز فراموش شده را نخورید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی نخورید.

ali poormehr

مادر من مشکل دیابت داره ایا میتونه وارفارین استفاده کنه؟

ارسال جواب

داروی

اگر فرد مبتلا به دیابت است، برای حصول اطمینان از اینکه این دارو برای ایشان مضر هست یا نه، با پزشک خود مشورت کنید.

مونارحیمی

در صورت داشتن فشار خون میشه وارفارین مصرف کرد؟

ارسال جواب

داروی

اگر فشار خون خیلی بالایی دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

ملیکا کتابدار

وارفارین باید روزی یکی مصرف بشه یا یک روز در میان؟

ارسال جواب

داروی

معمولا روزی ۱ عدد در زمان معین.

زهرا ابراهیمی

هنگام مصرف وارفارین میتوانم درمان دندان انجام دهم؟!

ارسال جواب

داروی

پیش از انجام خدمات دندان پزشکی پزشک را در جریان مصرف داروی وارفارین قرار دهید.

ماندانا

من دی وی تی کرم . وارفارین مصرف میکنم ولی درد هم دارم آیا خطرناک است

ارسال جواب

داروی

حتما با پزشک خود صحبت کنید و طبق صلاح دید پزشک اقدام نمایید.

حسینی نیا

میشه همزمان با مصرف آسپرین ،وارفارین مصرف کرد؟

ارسال جواب

داروی

بله مصرف این دو دارو باعث ایجاد تداخل دارویی می شود.

زینب میری

فشارخون دارم، می تونم وارفارین استفاده کنم؟

ارسال جواب

داروی

اگر فشار خون خیلی بالایی دارید نباید از این دارو استفاده کنید. در این مورد با پزشک مشورت کنید.

heli

آیا برای بعد از عمل بینی مصرف می شود ؟

ارسال جواب

داروی

حتما در این مورد باید نظر پزشک خود را بپرسید.

اکبری

خونریزی از بینی جزو عوارض استفاده از وارفارین است؟

ارسال جواب

داروی

بله خونریزی بینی از عوارض جانبی این دارو می باشد. به پزشک اطلاع دهید.

سهیلا ذاکریان

فشار خون پدرم بالاس وارفارین استفاده میکنن مشکلی براشون پیش نمیاد؟

ارسال جواب

داروی

اگر فصار خون بسیار بالایی دارید نباید از این دارو استفاده کنید. با پزشک مصورت کنید.

sara karimi

پد م تپش قلب دارن وارفارین مصرف کنن مشکلی براشون پیش نمیاد؟

ارسال جواب

داروی

با توجه به تپش قلب بیمار، برای حصول اطمینان از اینکه این دارو برای ایشان مضر هست یا نه، با پزشک مشورت کنید.

امیدی فر

وارفارین رو باید با غذا مصرف کرد یا ناشتا ؟

ارسال جواب

داروی

این دارو را می توانید با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

mohamad

وارفارین از چه سنی میشه مصرف کرد ؟من نوزده سالمه و دکتر برام تجویز کردند

ارسال جواب

داروی

شما می توانید از این دارو استفاده کنید. طبق نظر پزشک دارو را مصرف کنید.

اذین

وارفارین برای افرادی که به تازگی عمل قلبی انجام دادن مشکلی ندارع ؟؟

ارسال جواب

داروی

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو با پزشک خود گفت و گو کنید.

mary

احساس ضعف و لرزش پاها از عوارض مصرف وارفارین است ؟

ارسال جواب

داروی

علائمی که ذکر کردید جزو عوارض جانبی این دارو می باشند. فورا به پزشک ازلاع دهید.

Zahra

چقدر میتونه برای درمان لخته های خون مفید باشه؟

ارسال جواب

داروی

وارفارین با رقیق کردن خون بدن از لخته شدن و سفتی خون جلوگیری می کند.

نازنین اشرفی

فشار پدربزرگ ۶۵ سالشونه و وارفارین مصرف میکنند الان فشارشون روی ۱۸ بر ۱۱ هست باز هم مصرف کنند موردی نداره؟

ارسال جواب

داروی

حتما در این مورد با پزشک معالج بیمار مشورت کنید و طبق صلاح دید ایشان عمل کنید.

سهرابی

ایا این دارو باعث زودانزالی میشه؟

ارسال جواب

داروی

خیر زودانزالی جزو عوارض این دارو ثبت نشده است.

heli

درد زیر شکم میشه عوارض این دارو باشه؟

ارسال جواب

داروی

ممکن است به دلیل مصرف این دارو باشد. با پزشک در میان بگذارید.

samir

سلام مصرف این دارو با شیر تداخل داره؟

ارسال جواب

داروی

بله شیر باعث کاهش اثر وارفارین می شود. با آب میل کنید.

heva

آیا قرمزی ساق پا به صورت ریز و خون مرده میتونه از عوارض این دارو باشه؟

ارسال جواب

داروی

بله ممکن است حتما با پزشک صحبت کنید.

nazi

وارفارین در چه مواردی تجویز می‌شود؟

ارسال جواب

داروی

وارفارین رقیق کننده خون است و از لخته شدن خون در رگ ها وبروز بیمادی قلبی و سکته جلوگیری می نماید.

samir

سلام دکتر مصرف وارفارین با دیگر دارو های رقیق کننده خون تداخلی نداره؟

ارسال جواب

داروی

نباید با یایر داروهای رقیق کننده خون مصرف شود.

farzane

سلام دکتر پدربزرگ من برای رقیق کننده خون این دارو رو مصرف میکنن ولی یه چندمدتی مکه خیلی اذیتشون میکنه این دارو چیکارکنن؟

ارسال جواب

داروی

حتما با پزشک معالج ایشان صحبت کنید و تمام شرایط و سابقه پزشکی بیمار را برای پزشک شرح دهید سپس طبق نظر پزشک اقدام نمایید.

محمدی

در دوران بارداری و شیردهی میشه استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

درصورتی که باردار هستید بدون توصیه پزشک از وارفارین استفاده نکنید. وارفارین میتواند سبب بروز نقایص مادر زادی شود اما پیشگیری از لختگی خون ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. اگر باردار نیستید، درطول مصرف وارفارین و دست کم یک تا یک ماه پس از قطع مصرف دارو از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. درصورت باردار شدن در اولین فرصت پزشک خود را مطلع سازید.اینکه آیا وارفارین میتواند وارد شیر مادر شود یا نه تا کنون مشخص نشده است. درصورتی که در طول مصرف وارفارین به نوزاد خود شیر میدهید علایم کبودی یا خونریزی را در نوزاد خود تحت نظر داشته باشید.


ارسال دیدگاه برای وارفارین

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.