لاکوزامید (ویمپات) چیست؟

لاکوزامید (ویمپات) یک داروی ضد صرع است به عنوان داروی ضد تشنج نیز شناخته میشود. این دارو همراه با داروهای دیگر برای درمان تشنج های ناخواسته در مبتلایان به صرع با حداقل سن ۱۷ استفاده می شود.

ممکن است لاکوزامید برای اهدافی غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز استفاده شود.

اطلاعات مهم

از تمام دستورالعمل های روی برچسب و بسته بندی دارویتان پیروی کنید. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد شرایط پزشکی، آلرژی ها و تمام داروهایی که استفاده میکنید، بگویید. 

قبل از مصرف این دارو

اگر به لاکوزامید حساسیت دارید نباید از ویمپات استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه لاکوزامید برای شما مضر نیست، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی؛
 • بیماری کبد؛
 • سابقه افسردگی، افکار یا اقدامات مربوط به خودکشی، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل؛
 • فنيل كتونوريا (PKU؛ حالت مايع لاكوسامايد ممكن است حاوي اسیدآمینه فنيل آلانين باشد)؛
 • مشکلات عصبی ناشی از دیابت؛یا
 • شرایط جدی قلبی مانند سندرم سینوس بیمار یا انسداد دهلیزی بطنی (مگر اینکه ضربان ساز قلب داشته باشید)، نارسایی قلبی یا دچار سایر اختلالات شدیدقلبی باشید.

برخی از افراد حین مصرف ویمپات افکاری راجع به خودکشی دارند. پزشک شما پیشرفت شما را در ویزیت های منظم بررسی خواهد کرد. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز بایدبه تغییرات خلق و خو و یا علائمتان توجه داشته باشند.

حین چند ماه اول درمان یا هر بار که دوز مصرفیتان تغییر کرد،اگر افسردگی یا افکار جدید یا پیشرونده ای مربوط به خودکشی داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بارداری،از دستورالعمل پزشک خود در مورد مصرف داروی ضد تشنج(صرع) پیروی کنید. کنترل تشنج در دوران بارداری بسیار مهم است چون تشنج ممکن است به مادر و فرزند آسیب برساند. بدون مشورت با پزشکتان، مصرف این دارو را شروع یا قطع نکنید و درصورت باردار شدن بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید.

اگر باردار هستید،شاید نامتان در رجیستری بارداری ذکر شده باشد. اینکار برای پیگیری نتایج بارداری و ارزیابی هرگونه تاثیر ویمپات بر روی جنین است.

اینکه آیا لاکوساماید به شیر مادر انتقال می یابد یا میتواند به نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر آسیب برساند، مشخص نشده است. در صورت شیردهی به یک نوزاد هنگام استفاده از این دارو، به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف لاکوزامید برای افراد کمتر از 17 سال تایید نشده است. 

نحوه مصرف لاکوزامید (ویمپات)

ویمپات را دقیقا مطابق با تجویز پزشکتان استفاده کنید. از همه دستورات و راهنمایی های نسخه تجویزیتان پیروی کنید. ممکن است گاهی پزشکتان برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج عایدتان شود، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

ویمپات را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.

میزان داروی مایع را با یک قاشق مخصوص اندازه گیری دوز یا فنجان دارویی اندازه بگیرید. اگر ابزار اندازه گیری را ندارید، از داروخانه تهیه کنید.

اگر حالتان خوب بود، مصرف ویمپات را بطور ناگهانی قطع نکنید. توقف ناگهانی ممکن است موجب افزایش تشنج شود. از دستورالعمل های پزشکتان در مورد کاهش دوز پیروی کنید.

اگر تشنج هایتان بدتر شد و یا هنگام مصرف ویمپات ، بیشتر دچار تشنج شدید، با پزشکتان تماس بگیرید.

یک برچسب هشدار پزشکی یا یک کارت شناسایی که بیان میکند شما ویمپات مصرف میکنید، همراه داشته باشید. هر ارائه دهنده خدمات پزشکی که شما را درمان میکند، باید بداند که شما داروی تشنج مصرف می کنید.

برای کسب بیشترین سود، ویمپات را بصورت منظم مصرف کنید. قبل از اینکه کاملا دارویتان تمام شود، نسخه جدید تهیه کنید.

دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. مانع یخ زدن شکل مایع این دارو شوید.

میزان مصرف دارو از هر بطری جدید را پیگیری کنید.

ویمپات دارویی است که امکان سوءمصرف دارد و شما باید از اینکه کسی از داروی شما بصورت نادرست یا بدون نسخه استفاده کند، آگاه باشید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به زمان مصرف داروی برنامه ریزی شده بعدی هستید، از مصرف مقدار از دست رفته چشم پوشی کنید. برای جبران کردن داروی از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

در صورت سوء مصرف (اووردوز)

به اورژانس مراجعه کنیدیابا امداد مسمومیت تماس بگیرید.

در طول مصرف ویمپات

در طول مصرف ویمپات از چه مواردی باید خودداری کرد؟

ویمپات ممکن است موجب تاری دید شود یا تعادل، تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یا هرکاری که نیازمند هوشیاری و وضوح دید است انجام میدهید، مراقب باشید.

عوارض جانبی لاکوزامید (ویمپات)

اگر هر یک از این علائم یا واکنش آلرژیک به Vimpat را داشتید، به اورژانس مراجعه کنید:

کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

هرگونه علائم جدیدیا بدترشونده را  به پزشکتان گزارش دهید، مثل:

تغییرات خلق و خو یا رفتار، افسردگی،نگرانی، حملات هراس، مشکل خواب،یا اگر احساس تحریک پذیری، آشفتگی، رفتار های خصمانه و تهاجمی، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، یااگر افکاری مربوط به خودکشی یا آسیب به خودتان داشته باشید.

درصورت داشتن علائم زیر فورا مصرف ویمپات را قطع کرده و باپزشک خود تماس بگیرید:

 • دو بینی، توهم.
 • احساس سرگیجه، گویی ممکن است بیهوش شوید؛
 • ضربان قلب سریع، کند و یا تند و تیز،لرزش در قفسه سینه؛
 • تنگی نفس؛
 • تب، دانه دانه شدن پوست، غدد متورم، علائم آنفلوانزا؛
 • کبودی، سوزش شدید، بی حسی، درد، ضعف عضلات؛
 • حالت تهوع، درد بالای معده ، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع خاکستری رنگ ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم ها)؛ یا
 • درد پایین کمر، ادرار تیره یا خونی،ورم پاها، افزایش وزن سریع، کمتر از حد معمول ادرار کردن.

عوارض جانبی شایع ویمپات شامل:

 • سردرد، سرگیجه؛
 • مشکلات بینایی؛یا
 • حالت تهوع.

این لیست عوارض جانبی،کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشکتان در تماس باشید.

تداخلات دارویی

 سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی میشوند، ممکن است با ویمپات واکنش دهند. درباره همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود اطلاع دهید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با لاکوزامید (ویمپات) دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: ملیکا کاردگر
نوشته شده در 29 شهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره لاکوزامید (ویمپات)

دیدگاهی در رابطه با لاکوزامید (ویمپات) ثبت نشده است.


ارسال دیدگاه برای لاکوزامید (ویمپات)

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

×
Darooy app logo

اپلیکیشن موبایل داروی