موارد مصرف پرگابالین

پرگابالین (لیریکا) یک داروی ضد صرع است و به عنوان ضد تشنج هم شناخته میشود. این دارو با کند کردن برخی فعالیت های مغزی که سبب تشنج میشوند عمل میکند. پرگابالین همچنین روی برخی مواد شیمیایی موجود در مغز که سیگنال های درد را در طول سیستم عصبی هدایت میکنند تاثیر میگذارد.

پرگابالین برای کنترل تشنج و درمان بیماری فیبرومیالژیا استفاده میشود. این دارو همچنین برای درمان درد ناشی از آسیب های عصبی در افراد مبتلا به دیابت (نوروپاتی دیابتی)، هرپس زوستر یا ضایعه نخاعی مورد استفاده قرار میگیرد.

اطلاعات مهم در مورد پرگابالین

پرگابالین میتواند سبب واکنش های آلرژیک شود. درصورت داشتن علایمی مانند کهیر، تاول زدن پوست، مشکل در تنفس و تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه کنید.

برخی افراد در طول مصرف پرگابالین دچار افکار خودکشی میشوند. علایم و تغییرات خلق و خوی خود را تحت نظر داشته باشید. هرگونه علایم جدید و یا بدتر شونده را با پزشک در میان بگذارید.

درصورت داشتن دیابت یا مشکلات قلبی پزشک را در جریان بگذارید. همچنین اگر در طول مصرف پرگابالین دچار افزایش وزن یا تورم دست ها و پاها شدید به پزشک اطلاع دهید.

اگر پزگابالین را با هدف پیشگیری از تشنج مصرف میکنید حتی با بهبود علایم بیماری هم نباید مصرف دارو را بصورت خودسرانه قطع کنید.

از توقف مصرف پرگابالین بصورت ناگهانی خودداری کنید. زیرا میتواند باعث عوارض ناشی از ترک دارو شود.

از تغییر میزان مصرف دارو بصورت خودسرانه اجتناب کنید. اگر احساس میکنید داروی تجویز شده در درمان و بهبودی علایم بیماری به درستی عمل نمیکند پزشک را مطلع سازید.

پیش از مصرف پرگابالین

درصورت داشتن آلرژی نسبت به پرگابالین نباید از این دارو استفاده کنید.

برای حصول اطمینان از مضر نبودن مصرف پرگابالین، درصورت داشتن هریک از موارد زیر با پزشک مشورت نمایید:

 • اختلالات خُلقی، افسردگی یا افکار خودکشی
 • مشکلات قلبی (به ویژه نارسایی احتقانی قلب)
 • اختلالات مرتبط با خونریزی
 • تعداد کم پلاکت های خونی
 • بیماری کلیوی (یا اگر تحت درمان دیالیز هستید)
 • دیابت (مگر اینکه پرگابالین را برای درمان نوروپاتی دیابتی استفاده میکنید)
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • واکنش شدید آلرژیک (آنژیو ادم)

برخی افراد در طول مصرف پرگابالین دچار افکار خودکشی میشوند. لازم است که وضعیت پیشرفت درمان بصورت منظم توسط پزشک کنترل شود.همچنین خانواده یا مراقبان بیمار باید روی تغییرات خلق و خو و علایم بیمار دقت و توجه داشته باشند.

در صورت بارداری،از دستورالعمل پزشک خود در مورد مصرف داروی ضد تشنج(صرع) پیروی کنید. کنترل تشنج در دوران بارداری بسیار مهم است چون تشنج ممکن است به مادر و فرزند آسیب برساند. بدون مشورت با پزشکتان، مصرف این دارو را شروع یا قطع نکنید و درصورت باردار شدن بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید.

این دارو میتواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شده و قدرت باروری در مردان را کاهش دهد. همچنین این دارو در مطالعات حیوانی سبب بروز نقایص مادرزادی در حیوانات شده است. با این همه اثر مشابه آن در انسان ها نامشخص است. در این رابطه با پزشک مشورت کنید.

اینکه آیا پرگابالین به شیر مادر انتقال می یابد یا میتواند به نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر آسیب برساند، مشخص نشده است. در صورت شیردهی به یک نوزاد هنگام استفاده از این دارو، به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف پرگابالین برای افرادی که کمتر از ۱۸ سال دارند مجاز نیست.

نحوه مصرف پرگابالین

پرگابالین را دقیقا مطابق دستورات پزشک مصرف کنید. پزشک شما جهت حصول نتایج بهتر در طول درمان ممکن است مقدار مصرفی دارو را کم و زیاد کند. از مصرف این دارو بیشتر از مقدار و مدت زمان توصیه شده توسط پزشک اجتناب کنید.

دارو را روزانه در یک زمان مشخص و معین مصرف کنید.

پرگابالین میتواند با یا بدون غذا مصرف شود.

پیش از مصرف داروی مایع میزان دوز آن را با سرنگ و یا قاشق های مخصوص اندازه گیری دوز دارو بسنجید تا دقیقا معادل با مقداری باشد که توسط پزشک تجویز شده است.

از توقف مصرف پرگابالین بصورت ناگهانی خودداری کنید. زیرا ممکن است سبب بروز علایم ناخوشایند حاصل از ترک دارو شود. درمورد نحوه صحیح قطع مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

درصورت عدم بهبودی و یا وخیم تر شدن علایم بیماری به پزشک اطلاع دهید.

درصورت دریافت هرگونه خدمات پزشکی، پزشکان را از مصرف داروهای ضد تشنج آگاه سازید.

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و تابش مستقیم نور نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو: نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا به زمان نوبت استفاده بعدی دارو نزدیک شده اید، از مصرف مقدار فراموش شده، چشم پوشی کنید. برای جبران نوبت از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

درصورت مصرف بیش از حد(اووردوز) فورا به اورژانس مراجعه کنید.

درطول مصرف پرگابالین از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا الکل میتواند سبب تشدید برخی از عوارض جانبی پرگابالین شود.

این دارو  میتواند سبب مختل شدن تفکر و واکنش های بدن شود. هنگام رانندگی و سایر کارهایی که به هوشیاری و دقت نیاز دارند بیشتر احتیاط کنید.

عوارض جانبی پرگابالین

درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تاول زدن پوست، تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

درصورت بروز علایم جدید و یا بدتر شونده به پزشک اطلاع دهید؛ از جمله: تغییرات رفتار و خلق و خو، اضطراب، حملات هراس (پانیک)، مشکلات خواب، تحریک پذیری، پرخاشگری و رفتارهای خصومت آمیز، بی قراری، بیش فعالی جسمی یا فکری، افزایش افسردگی و افکار مرتبط با خودکشی و آسیب زدن به خود.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر  به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکلات بینایی
 • تورم دست ها یا پاها، افزایش وزن سریع (به ویژه اگر دچار دیابت یا مشکلات قلبی هستید)
 • درد غیر معمول ماهیچه ها، حساسیت نسبت به لمس (بروز درد یا ناراحتی)، ضعف (به ویژه اگر همراه با تبُ خستگی غیر معمول یا ادرار تیره رنگ باشد)

اگر مبتلا به دیابت هستید درصورت بروز هرگونه زخم یا مشکلات پوستی فورا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی شایع پرگابالین میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • مشکل در تمرکز
 • افزایش وزن سریع
 • خشکی دهان
 • تاری دید

تداخلات دارویی

مصرف پرگابالین با داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی میشوند می تواند این حالت را تشدید کند. قبل از مصرف پرگابالین همراه با قرص های خواب آور، داروهای ضد درد(حاوی مخدر)، شل کننده عضلانی یا دارو های ضداضطراب، افسردگی یا تشنج با پزشک مشورت کنید.

درمورد تمام داروهایی که مصرف میکنید با پزشک مشورت کنید به ویژه:

 • داروهای خوراکی دیابت: پیوگلیتازون،روزیگلیتازون
 • بازدارنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین(ACE inhibitor): بنازپریل، کاپتوپریل، انالاپریل، فوزینوپریل، لیزینوپریل، موکسی پریل، پریندوپریل و...

سایر داروها نیز میتوانند با پرگابالین تداخل ایجاد کنند این موارد میتواند شامل داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، ویتامین ها و داروهای گیاهی باشد. پزشک را از تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با پرگابالین دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 17 بهمن 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره پرگابالین

ابوالفضل

آیا داروی پرگابالین تست اعتیاد را مثبت میکند؟ یا اصولا دارای مرفین یا سایر مخدرات و محرکات میباشد؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام این دارو به دلیل مواد مخدر موجود در خود برای درمان درد های نوروپاتیک مورد استفاده قرار می گیرد. امکان مثبت شدن تست اعتیاد وجود دارد.

رضا کاوندی

با سلام مصرف این دارو سبب بی خوابی در من شده وبیشتر شبها بی خوابم راه درمان چیست

ارسال جواب

داروی

سلام بهتر است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید و مشکل به وجود آمده را با پزشک خود در میان بگذارید. دارو باید طبق نظر و دستور پزشک مصرف شود.

اناهیتا

سلام چند ماه هست پرگابالین و چند داروی دیگه مصرف میکنم و از چند روز بعدش ریزش مو شدید پیدا کردم به طوری که تو این مدت حجم موهام نصصف شده و نازکم شده ایا پرگابالین باعث ریزش مو میشه؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام ریزش مو جز عوارض گزارش شده این دارو به سازمان غذا و دارو نیست. بهتر است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی این مشکل مشخص شود. و ادامه روند درمان طبق دستور پزشک پیگیری شود.

مریم حمیدی

من دیشب یه کپسول پرگابالین استفاده کردم صبح که بلندشدیم دیدم سرگیچه دارم حال کپسول روقطع کنم یاادامه بدم؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام سرگیجه جز عوارض شایع مصرف این دارو است. مصرف دارو را قطع نکنید، اما در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

لیلا حسنی

این دارو اگر در گروه داروهای تخصصی است ومواد مخدر در آن وجود دارد چرا داروخانه های شیراز به راحتی در اختیار بچه ها میذارن الان خیای از دختر و پسرهتی شیراز اعتیاد به این دارو دارن باید به کجا مراجعه کرد

ارسال جواب

داروی

سلام شما می توانید تخلف داروخانه ها را به شماره 1490 گزارش دهید.

نگار

سلام من کمرم عمل کردم پلاتین گذاشتم دکتر پرگابالین ۵۰تجویزکرده کناراون دیکلوفناک ۱۰۰وگاباپنتین ۳۰۰وملوکسیکام ۱۵تجویزکرده خواستم بدونم من همشو بخورم یا فقط پرگابالین بخورم اخه اولین بار پرگابالین خوردم صبح سرگیجه داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید

ارسال جواب

داروی

سلام شما باید تمامی دارو ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. حال اگر در طول دوره مصرف با عوارضی همراه می شوید، بهتر است که در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز، در نحوه مصرف شما تغییر ایجاد کنند.

علیرضا ط

زانوی من آب آورده و کشیدی تاندون دارم و زانو خیلی ورم کرده و نمیشه پا رو جمع کرد از کپسول پرگابالین ۷۵ استفاده میکنم شبها . درد زانو کم میشه اما حالت خواب الودگی و بی حالی دست میده و فردای ان روز کامل بی حال و در رختخواب هستم.

ارسال جواب

داروی

سلام علائمی که ذکر کردید جزو عوارض جانبی شایع مصرف داروی پرگابالین می باشد. برای رفع این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

علیرضا ط

دکتر با توجه به عکس MRI و ایکس ری اعلام کرد که زانو آب آورده و کشیدگی تاندون داره باید استراحت کامل کرد.زانو من خیلی التهاب پیدا کرده و ورم داره و نمیشه زانو رو جمع کرد .لطف کنید کمک کنید راهنمایی کنید اولا التهاب زانو و آب زانو رو چگونه رفع کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید .

ارسال جواب

داروی

شما باید ابتدا به یک متخصص مراجعه کنید که شرایط شما را به طور کامل بررسی کند. ممکن است که نیاز باشد آب زانو با سرنگ تخلیه شود و یا اینکه نیاز به تزریق درون مفصلی داشته باشید. مصرف این کپسول به تنهایی نمی تواند مشکل شما را حل کند.

فتحی

باسلام موقع مصرف دارو صورتم ورم میکند سرکیحه دارم چیکار کنم

ارسال جواب

داروی

سلام سرگیجه از عوارض جانبی شایع مصرف این دارو می باشد. اما اگر بعد از مصرف این دارو دچار تورم صورت شدید، ممکن است به این دارو آلرژی داشته باشید. فورا مصرف دارو را متوقف کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

فتحی

سلام من موقع استفاده پرگابالین صورتم ورم میکنه مشکل تنفسی پیدا میکنم چیکار کنم

ارسال جواب

داروی

سلام دارو را متوقف کنید و سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

فتحی

سلام من موقع استفاده پرگابالین صورتم ورم میکنه مشکل تنفسی پیدا میکنم چیکار کنم

ارسال جواب

داروی

این علائم از عوارض پرگابالینه اما دارو رو سرخود قطع نکنید و ب پزشک مراجعه کنید

علی ادیبی

سلام بخاطر داشتن فلج بل در صورتم که البته برای حدود دوسال قبل بود و حالا صورتم بحالت اول برگشته ولی بعلت اینکه گاهی هنوز عضلات صورتم درد خفیفی دارد به توصیه پزشک مغزواعصاب شبها یک عدد پرگابالین ۷۵ میخورم از طرفی مدتی است بدنم دچار خارش بدلیل خشکی پوست شده دکتر قرص letizen 10و ازارام ۵۰را داده که شبها بخورم آیا اینها باهم تداخل دارویی ندارند ؟

ارسال جواب

داروی

سلام داروهای زیادی می توانند با پرگابالین تداخل داشته باشند. پیش از مصرف هر گونه داروی با نسخه و یا بدون نیاز به نسخه مانند مکمل ها و ویتامین ها و داروهای گیاهی، حتماً با پزشک مشورت کنید و طبق نظر پزشک خود اقدام به مصرف دارو کنید.

مهسانوري

سلام من دوسال ونيم ام اس دارم وداروم درحال حاظر فينگولميمود ولي پاهام گزگز داره يكم با پرگابالين بهتره تازه چند روز ميخورم تازه ميخواستم بدونم دارو ديگه هست تو گزگز موثرتر باشه زودتر بهبودي اش بده ؟ گاباپنتين چه جوري عملكردش تو گزگز؟

ارسال جواب

داروی

سلام مهسا جان ما اذن اینکه داروتجویزکنیم رو نداریم برای مشکلت حتما ب پزشک متخصص مراجعه کن شاد و سلامت باشی

معصومه بچاری خرمشهر

من مهره کمرم آبش کم شده وزانوم هم ساییده شده؛حالادکترپرگابالین تجویزکرده دو دلم بخورم چون خیلی عوارض داره ونوشته برای صرع تجویزمیشه😢

ارسال جواب

داروی

سلام هر دارویی علاوه بر مزایایی که دارد عوارض نیز دارد. برای حصول اطمینان با پزشک متخصص دیگری نیز مشورت کنید و در مورد نگرانی های خود درباره عوارض این دارو با او صحبت کنید.

سروش جوانمردی

سلام.خسته نباشید.من الان تقریبا به مدت ۳ماه است که دارم پرگابالین ۱۵۰ روزی ۷،۸ عدد مصرف میکنم.البته من اعتیاد به مواد مخدر داشتم و در کمپ ترک اعتیاد که برای ترک رفتم با این قرص آشنا شدم.میخوام کلا ترکش کنم،ولی به شدت درد میاد سراغم.لطفا منو راهنمایی کنید که به چه نحو میتونم ترکش کنم و یا به چه دکتری باید مراجعه کنم.ممنون

ارسال جواب

محمد علی

فقط کمش کن تا جاییکه دیگه جواب نداد بعدش دو روز فقط دو روز روزی یدونه گاباپنتین۳۰۰بخور وبعدش برو روی سلکسیب ۲۰۰ تا روزی ۷تا هم اشکال نداره و۷روز بعد اروم میشی پیاده روی و دوش معجزه میکنه .من همدردتوبودم

داروی

سلام از توقف مصرف پرگابالین به صورت ناگهانی و خودسرانه اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث بروز علائم ناخوشایند حاصل از ترک دارو شود. در مورد نحوه صحیح قطع مصرف دارو با پزشک متخصص مشورت کنید.

امیر

از موقع ترک کامل پرگابالین تا چه مدت طول میکشه عوارض ش کلا قطع بشه؟؟

ارسال جواب

محمد علی

7 الی 10روز

امیر

از موقع ترک پا درد و بدن درد شدید دارم. چقدر طول میکشه خوب بشم؟

ارسال جواب

فریدمحسنی

سلام.آیاکسی که بیماری کرون دارد میتواند،از داروی پرگابالین استفاده کند؟

ارسال جواب

داروی

سلام برای حصول اطمینان از مضر نبودن داروی پرگابالین، حتماً قبل از مصرف این دارو شرایط پزشکی و بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید و اجازه پزشک را برای مصرف دارو دریافت نمایید.

کاوه

سلام من حدود 2 ماه دارو پرگابالین 75 مصرف کردم برای درد قفسه سینه و یک هفته هست که کنار گذاشتم. کلا خوابم خراب شده و بعضی وقتها تا 7 صبح بیدارم. و در طول روز سر درد شدید گرفتم. من ساکن خارج از کشورم و در قرنطینه هستم. آیا این از عوارض ترک دارو هست یا مشکل دیگه هست؟

ارسال جواب

داروی

سلام مصرف این دارو به هیچ وجه نباید به صورت ناگهانی و خودسرانه متوقف شود زیرا باعث بروز عوارض ناشی از ترک دارو می شود. حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد شیوه صحیح قطع دارو با او مشورت نمایید.

محمدق

من میاستنی گراویس دارم پرگابلین50شبی یکی میخور.برای بچه دار شدنم مشکلی ایجاد نمیکنه

ارسال جواب

داروی

با سلام حتما شرایط پزشکی خود را به پزشک متخصص اطلاع دهید. اگر قصد بارداری دارید، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید و از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کنید زیرا مصرف این دارو می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود و قدرت باروری مرد را کاهش دهد.

علی امیری

سلام بنده خودم از پرگابالین ۱۵۰ روزی ۶ تا استفاده میکنم حتی من کپسول رو توی قهوه میریزم و میخورم هر کس که از این دارو تا به حال استفاده نکرده به هیچ عنوان حتی با دستور پزشک استفاده نکنه من از کمپ با این کپسول اشنا شدم تو اون کمپ کپسول پرگابالین رو به افرادی که تو خماری بودند میدادن در کل بد ترین چیزیه که من تا بحال تجربش کردم و در ضمن اگر استفاده کنید حتی به مدت ۲ هفته مثل افردای که همه ی عمرشان مواد کشیده اند باید خماری بکشید به هیچ وجه حتی با دستور پزشک هم استفاده نکنید به پزشکتان بگویید یک داروی دیگر جایگزیتنش کند این متنم گذاشتم تا اگه کسی اطلاع نداره بفهمه و مثل من گرفتار این پرگابالین نشه من الان اگه یک ساعت کپسول رو دیر تر بخورم از درد و خماری تا حد مرگ میرم

ارسال جواب

مهتاب

سلام منعمل آنژیوگرافی مغز انجام دادم و یه نوزاد ۴۵ روزه دارم دکتراین کپسول پرگابالین ۷۵ رو برام تجویز کرد و گفت میتونم ب بچه م شیر بدم. میخواستم نظر شما رو بدونم، آیا واقعا برا بچه م ضرر نداره؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام اینکه آیا پرگابالین می تواند به شیر مادر انتقال پیدا کند و یا به نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر آسیب برساند، هنوز مشخص نشده است. در صورت شیردهی به نوزاد، هنگام استفاده از این دارو، به پزشکتان اطلاع دهید.

کاظمی

سوال داشتم که ایا قرص پرگابالین با فلووکسامین تداخل دارویی دارد؟

ارسال جواب

داروی

سلام داروهای زیادی می توانند با پرگابالین تداخل ایجاد کنند. برای مصرف همزمان هر دارویی با پرگابالین از جمله داروهای با نسخه و داروهای بدون نسخه مصرفی با پزشک مشورت کنید.

پروانه

سلام. متوجه شدیم دختر ۱۸ ساله ام مرتب پرگابالین ۱۵۰ مصرف میکرد. برای ترک این دارو چه راهکاری پیشتهاد میکنید؟ داروخانه ها به راحتی پرگابالین در اختیار نوجوانان قرار میدن.

ارسال جواب

داروی

سلام پرگابالین نباید به صورت ناگهانی متوقف شود. زیرا ممکن است باعث بروز عوارض ناشی از ترک دارو بشود. حتما درباره شیوه صحیح قطع مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

منیره اردبیلی

پرگابالین دکتر دیابت بهم داده برای سوزش پام ولی مچ پام ورم داره نمیدونم چه کنم یعنی میتونه ازعواض این دارو باشه که من بدنم لمس شده نمیتونم راه برم و همش خواب آلود هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

ارسال جواب

داروی

سلام علائمی که ذکر کردید جزو عوارض جانبی این دارو می باشد. فورا به پزشک مراجعه کنید.

فرخی پور

سلام پرگابالین مرفین هم داره لطفا راهنمای کنید

ارسال جواب

سینا ایرانی

سلام من تقریبا چند ماهه روزی ۱۰تا ۱۵تا میخورم اگه یک روز نخورم شبش اصلا خابم نمیبره و بدن دردو اینا چیزا لطفا راهنمایی‌کنید ممنون

ارسال جواب

داروی

این دارو حتما باید طبق میزانی که توسط پزشک توصیه شده است استفاده بشود. مصرف بیش از مقدار این دارو می تواند عوارض جدی برای شما ایجاد کند. حتما به پزشک مراجعه کنید و در این مورد از او کمک بگیرید.

Fati

سلام . من حدود ی ماه پیش ب صورت خودسرانه تو جمعی از دوستان باهاش اشنا شدم و با مصرف پرگابالین اعتباد ب ماریجوانا رو ترک کردم حالا ی ماهه ک مصرفمو از ۷-۸ تا روزانه ب دوتا ۱۵۰ رسوندم . برای کار باید برم طب کار و ازمایش بدم چند روز نندازم ازمایشم منفی میشه اقای دکتر؟ اصلا تو ازمایشش مشخص میشه؟ چکار کنم راهنمایی کنین

ارسال جواب

Fati

توروخدا زود جواب بدین چند روز نندازم ازمایشم منفی میشه ؟ برام خیلی مهمه .

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای پرگابالین

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.