موارد مصرف کلونازپام

کلونازپام بر روی برخی مواد شیمیایی موجود در مغز اثر میکند که ممکن است غلظت آنها نامتعادل باشد. کلونازپام همچنین یک داروی ضد تشنج است و به عنوان یک داروی ضد صرع نیز شناخته میشود.

کلونازپام برای درمان انواع خاصی از اختلالات تشنجی (مانند صرع غایب یا سندرم لنوکس گاستات) در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرد.

کلونازپام همچنین برای درمان اختلال پانیک (مانند هراس از فضای باز) در بزرگسالان استفاده میشود.

اطلاعات مهم در مورد کلونازپام

درصورت داشتن گلوکومای زاویه باریک، بیماری شدید کبدی و یا حساسیت نسبت به دیازپام و داروهای مشابه، نباید از کلونازپام استفاده کنید.

درصورت داشتن هرگونه علایم جدید و یا بدتر شونده از جمله افسردگی، تغییرات غیر معمول در رفتار یا افکاری در رابطه با خودکشی یا آسیب زدن به خود به پزشک اطلاع دهید.

درطول مصرف کلونازپام از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. کلونازپام میتواند باعث ایجاد وابستگی شود. کلونازپام را در جایی امن و دور از دسترس سایرین قرار دهید. خرید و فروش این دارو خلاف قانون است.

پیش از مصرف کلونازپام

درصورت داشتن هریک از موارد زیر نباید از کلونازپام استفاده کنید:

 • گلوکومای زاویه باریک
 • بیماری شدید کبدی
 • سابقه واکنش آلرژیک نسبت به بنزودیازپین ها از جمله: دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، کلردیازپوکساید، فلورازپام و...

برای حصول اطمینان از مضر نبودن مصرف کلونازپام، درصورت داشتن هریک از موارد زیر پزشک را مطلع سازید:

 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • گلوکوما
 • پورفیری ( نوعی اختلال ژنتیکی است که علایم آن پوست و دستگاه عصبی را تحت تاثیر قرار میدهد)
 • آسم، آمفیزم، برونشیت، بیماری مزمن انسدادی ریه و یا سایر مشکلات تنفسی
 • افسردگی و یا داشتن افکار و اعمال مرتبط با خودکشی
 • بیماری روانی، روان پریشی و یا اعتیاد نسبت به الکل یا مواد مخدر
 • مصرف داروهای حاوی مخدر

به دلیل به وجود آمدن افکار خودکشی در برخی افراد که از داروهای ضد تشنج استفاده میکنند لازم است که وضعیت پیشرفت درمان بصورت منظم توسط پزشک کنترل شود.همچنین خانواده یا مراقبان بیمار باید روی تغییرات خلق و خو و رفتار بیمار دقت و توجه داشته باشند.

اگر باردار هستید؛ درمورد مصرف داروهای ضد تشنج باید دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید. از شروع و یا توقف مصرف این دارو بدون دستور پزشک اجتناب کنید و درصورتی که متوجه شدید باردار هستید پزشک را در جریان بگذارید. کلونازپام میتواند به جنین آسیب برساند و سبب مشکلات تنفسی و تغذیه ای در جنین شود. اما داشتن تشنج در طول بارداری میتواند هم به مادر و هم به جنین آسیب وارد کند.

کلونازپام میتواند وارد شیر مادر شود. اما تاثیر آن بر نوزاد شیرخوار مشخص نشده است. درصورت شیر دادن به نوزاد پزشک را در جریان بگذارید.

از دادن این دارو بدون تجویز پزشک به کودکان خودداری کنید. مصرف کلونازپام برای درمان اختلال پانیک در افرادی که کمتر از 18 سال دارند مجاز نیست.

نحوه مصرف کلونازپام

کلونازپام را دقیقا مطابق دستورات پزشک مصرف کنید. پزشک شما جهت حصول نتایج بهتر در طول درمان ممکن است مقدار مصرفی دارو را کم و زیاد کند. از مصرف این دارو بیشتر از مقدار و مدت زمان توصیه شده توسط پزشک اجتناب کنید.

کلونازپام میتواند باعث ایجاد وابستگی شود. کلونازپام را در جایی امن و دور از دسترس سایرین قرار دهید. کلونازپام را هرگز در اختیار سایر افراد قرار ندهید؛ به ویژه کسانی که سابقه سوءمصرف الکل و یا مواد مخدر دارند.

مصرف نادرست داروهایی که ایجاد وابستگی میکنند میتواند سبب اعتیاد، اووردوز و مرگ شود.

کلونازپام تنها برای استفاده کوتاه مدت میباشد. این دارو نباید بیش از 9 هفته مورد استفاده قرار گیرد؛ مگر با تجویز پزشک.

قرص را بصورت کامل و با یک لیوان آب ببلعید.

اگر بصورت طولانی مدت از این دارو استفاده میکنید لازم است تا به شکل مرتب تحت آزمایش های پزشکی قرار گیرید.

جهت پیشگیری از بروز علایم ناخوشایند حاصل از ترک دارو (مانند تشنج)، از توقف ناگهانی مصرف کلونازپام خودداری کنید. برای مطلع شدن از شیوه صحیح قطع مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

اگر احساس میکنید کلونازپام در درمان اختلال تشنج و یا اضطراب شما بخوبی عمل نمیکند به پزشک اطلاع دهید.

تشنج معمولا با استفاده از داروهای متعدد درمان میشود. داروهای تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. راهنما های مصرف داروها را به دقت مطالعه کنید. از تغییر دادن میزان دوز مصرفی و یا برنامه مصرف دارو ها بدون توصیه پزشک خودداری کنید.

کلونازپام را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و تابش مستقیم نور نگهداری کنید.

تعداد داروهای خود را تحت نظر داشته باشید. کلونازپام یک داروی اعتیاد آور است و باید مراقب باشید تا افراد دیگر بصورت نادرست و بدون تجویز پزشک از داروهای شما استفاده نکنند.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

در صورت بیش از حد (اووردوز) فورا به اورژانس مراجعه کنید. علایم مصرف بیش از حد کلونازپام میتواند شامل خواب آلودگی شدید، گیجی، ضعف عضلانی، غش و کما باشد.

در طول مصرف کلونازپام

از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید. عوارض جانبی خطرناک میتواند رخ دهد.

کلونازپام میتواند سبب مختل شدن تفکر و واکنش های بدن شود. تا زمانی که از نحوه تاثیر دارو بر بدن تان آگاه نشده اید از رانندگی و سایر کارهایی که به هوشیاری و دقت نیاز دارند پرهیز کنید. سرگیجه و خواب آلودگی میتواند سبب تصادفات و سایر حوادث شود.

عوارض جانبی کلونازپام

درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

درصورت بروز علایم جدید و یا بدتر شونده به پزشک اطلاع دهید؛ از جمله: تغییرات رفتار و خلق و خو، اضطراب، حملات هراس (پانیک)، مشکلات خواب، تحریک پذیری، پرخاشگری و رفتارهای خصومت آمیز، بی قراری، بیش فعالی جسمی یا فکری، افزایش افسردگی و افکار مرتبط با خودکشی و آسیب زدن به خود.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید:

 • تشنج های جدید یا بدتر شونده
 • خواب آلودگی شدید
 • تغییات غیر معمول در رفتار و خلق وخو
 • گیجی، توهم، پرخاشگری
 • افکار مرتبط با خودکشی و آسیب زدن به خود.
 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • تپش قلب یا لرزش قفسه سینه
 • حرکات غیر ارادی و غیر طبیعی چشم

اثرات آرامبخش کلونازپام در افراد مسن میتواند طولانی تر باشد. زمین خوردن در افراد مسنی که از بنزودیازپین ها استفاده میکنند شایع است. درطول مصرف بنزودیازپین ها برای پیشگیری از زمین خوردن و آسیب دیدن باید بیشتر احتیاط کنید.

عوارض جانبی شایع کلونازپام میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس خستگی و افسردگی
 • خواب آلودگی و سرگیجه
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در حفظ تعادل

تداخلات دارویی

مصرف این دارو با داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی یا کند شدن تنفس می شود می تواند عوارض جانبی خطرناک یا مرگباری را ایجاد کند. قبل از مصرف کلونازپام همراه با قرص های خواب آور، داروهای ضد درد(حاوی مخدر)، داروهای ضد سرفه، شل کننده عضلانی یا دارو های ضداضطراب، افسردگی یا تشنج با پزشک مشورت کنید.

سایر داروها نیز میتوانند با کلونازپام تداخل ایجاد کنند این موارد میتواند شامل داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، ویتامین ها و داروهای گیاهی باشد. پزشک را از تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با کلونازپام دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 12 بهمن 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره کلونازپام

سارا

سلام وقت بخیر مصرف قرص کلونازپام آیا باعث ایجاد حرکت غیرعادی دست ها میتونه بشه ؟

ارسال جواب

داروی

سلام خیر علائمی که دکر کردید جز عوارض جانبی این دارو ثبت نشده است.

شقایق

من توی دوری بعد از ترک هستم و مشکلات شدید بی خوابی دارم برای همین شروع کردم ب مصرف کلناز میخواستم بدونم ایا مشکلا برام بوجود میاره؟باتوجه ب شرایطی ک درونش هستم

ارسال جواب

داروی

باسلام هرگز این دارو را بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف نکنید زیرا این دارو ممکن است باعث ایجاد وابستگی بشود به ویژه در افرادی که سابقه وابستگی به مشروبات الکی و یا مواد مخدر دارند. این دارو را حتما با اجازه پزشک و با دوز توصیه شده مصرف نمایید.

علیرضا عبدللهی

با سلام خسته نباشید من به علت بیماری غده نخاغی یک سال هست خونه نشین شدم و شبها بیخوابی میکشم دکتر کلونازپام تجویز کرده میخواستم ببینم مشکل ایجاد نمیکنه البته من در حفظ تعادل مشکل دارم ولی وقتی این دارو روز که هر چند وقت یک بار استفاده میکنم هم سرحل میشم هم تعادلم یکم بهتر میشه

ارسال جواب

داروی

سلام حتما پزشک صلاح دانسته که این دارو را برای شما تجویز کرده است، دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. برای حصول اطمینان بیشتر می توانید با پزشک دیگری نیز مشورت کنید و او را در جریان شرایط پزشکی خود قرار بدهید.

دانیال ال

سلام اگر چندتا قرص کلونازپام ۲ رو توی اب حل کنم و بخورم ایا خواب الودگی شدیدی میگیرم یا ن؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام هرگز این دارو را بیش تر از مقدار توصیه شده توسط پزشک استفاده نکنید. دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

احمد

من به علت بیخوابی شدید و وحشت و اضطراب این قرص را برایم تجویز کردن که روزی یک عدد بخورم ولی از ترس وابستگی فقط یک نصف شبها میخورم.حالم بهتر شده چند وقته. حالا چطوری باید قطعش کنم. به دکتر اولم دسترسی ندارم

ارسال جواب

داروی

شما نباید بدون اجازه پزشک دوز دارو را تغییر بدهید. ترک دارو باید زیر نظر پزشک باشد. به پزشک دیگری مراجعه کنید و برای ترک دارو از او کمک بگیرید.

رضا

سلام ببخشید من داروهای کلونازپام۱ آمیتریپتیلین ۱۰۰ ترانکوپین ورهاکین مصرف میکنم درشب امروز الکل مصرف کردم آیا این داروهابا الکل تداخل دارند؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

ارسال جواب

داروی

در طول مصرف کلونازپام از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا باعث بروز عوارض جدی می شود.

نیمامحمدی

میزان مصرف این دارو در طول یک روز رو بفرمایید

ارسال جواب

داروی

میزان و نحوه مصرف دارو بستگی به شرایط بیمار و نظر پزشک دارد. در این مورد با پزشک مشورت کنید.

الهه طاهری

مصرف ۱ چهارم قرص کلونازپام قبل خواب مضر است؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای کلونازپام

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.