نوروبیون چیست؟

نوروبیون برای درمان اختلالات عصبی، تشنج، کمبود ویتامین B12، عوارض ناشی از بارداری، کمبود تیامین و... استفاده میشود.

نوروبیون حاوی ویتامین B12، B6 و B1 به عنوان مواد فعال میباشد.

نوروبیون در متابولیسم کربوهیدرات ها نقش دارد و به این ترتیب با نگه داشتن قند خون در سطح طبیعی سبب حفظ رشد طبیعی، تولید آنتی بادی ها (پادتن ها) و هموگلوبین ها میشود.

موارد مصرف نوروبیون

نوروبیون برای درمان ، کنترل ، پیشگری و بهبود بیماری ها ، شرایط و علایمی که در لیست زیر به آنها اشاره شده است مورد استفاده قرار میگیرد:

 • اختلالات عصبی
 • تشنج
 • کمبود ویتامین B12
 • عوارض ناشی از بارداری
 • کمبود تیامین
 • مشکلات قلبی
 • مشکلات روانی
 • آنمی
 • هموسیستینوری
 • کم خونی فقر آهن
 • کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12

نحوه عملکرد نوروبیون

نوروبیون با تاثیر بر موارد زیر سبب بهبود بیماری میشود:

 • متابولیسم کربوهیدرات ها و به این ترتیب حفظ رشد طبیعی
 • تولید آنتی بادی ها (پادتن ها) و هموگلوبین ها با نگه داشتن قند خون در سطح طبیعی 
 • درمان کمبود ویتامین B12

ترکیبات تشکیل دهنده نوروبیون

موارد ذکر شده در زیر به عنوان مواد فعال در ساختار نوروبیون شرکت دارند:

 • ویتامین B12
 • ویتامین B6
 • ویتامین B1

عوارض جانبی نوروبیون

در لیست زیر تعدادی از اثرات جانبی که با مصرف نوروبیون ممکن است پیش بیاید ذکر شده است. عوارض جانبی همیشه اتفاق نمی افتند و احتمال وقوع آنها کم است. برخی از اثرات جانبی میتوانند به ندرت رخ دهند و در عین حال خطرناک باشند. در صورت بروز هریک از علایم زیر به پزشک معالج اطلاع دهید بویژه اگر علایم قطع نشوند و مداوم باشند:

 • نوروپاتی محیطی
 • بی خوابی
 • بی قراری
 • خارش پوست
 • مشکل در بلع

نحوه مصرف نوروبیون

پیش از مصرف نوروبیون در مورد داروهای دیگری که مصرف میکنید از جمله داروهای بدون نیاز به نسخه مانند ویتامین ها و داروهای گیاهی ، آلرژی ، سابقه بیماری ، شرایط پزشکی تان در حال حاضر مانند باردار بودن و یا برنامه ریزی جهت انجام جراحی با پزشک مشورت کنید. برخی از شرایط پزشکی ممکن است شما را در برابر اثرات جانبی دارو آسیب پذیرتر کند. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را به دقت مطالعه کنید. میزان و نحوه مصرف دارو با توجه به شرایط پزشکی شما ممکن است متغیر باشد. در صورتی که پس از مصرف دارو علایم بیماری همچنان ادامه داشت و یا رو به وخامت گذاشت به پزشک مراجعه کنید. درصورت داشتن هریک از موارد زیر پزشک را مطلع سازید:

 • کمبود فولیک اسید
 • کمبود آهن
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی
 • بارداری، برنامه ریزی برای باردار شدن و شیر دادن به نوزاد

تداخلات دارویی

اگر همزمان با نوروبیون از داروهای دیگری استفاده میکنید ممکن است اثربخشی نوروبیون تحت تاثیر قرار گیرد. این وضعیت ممکن است باعث تشدید اثرات جانبی شود و یا حتی تاثیر نوروبیون بر بدن را از بین ببرد. اگر از داروهای دیگری استفاده میکنید اعم از ویتامین ها و داروهای گیاهی؛ پزشک را در جریان بگذارید تا در پیشگیری و مدیریت تداخلات دارویی شما را راهنمایی کند. از جمله:

 • آمیودارون
 • آرسنیک تری اکسید
 • کلرامفنیکل
 • فولیک اسید
 • گاباپنتین
 • فروزوماید

موارد منع مصرف نوروبیون

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر از نوروبیون پرهیز کنید:

 • حساسیت نسبت به نوروبیون
 • بیماری لبر

سوالات متداول در مورد نوروبیون

آیا میتوان از نوروبیون در دوران بارداری و شیردهی استفاده کرد؟
در مورد مزایا و معایب مصرف نوروبیون در دوران بارداری و شیردهی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

آیا میتوان از نوروبیون برای درمان اختلالات عصبی و تشنج استفاده کرد؟
بله ، از رایج ترین کاربرد های نوروبیون استفاده جهت درمان اختلالات عصبی و تشنج میباشد. لازم به ذکر است نوروبیون بدون توصیه و تجویز پزشک نباید مصرف شود.

از زمان شروع مصرف دارو تا بهبود علایم چقدر طول میکشد؟
اغلب مصرف کنندگان نوروبیون گزارش کرده اند که حداقل دو روز و حداکثر دوهفته از زمان شروع مصرف نوروبیون تا بهبود علایم طول کشیده است. با این همه این زمان میتواند در مورد شما متفاوت باشد. درمورد مدت زمان مصرف دارو دستورات پزشک را مدنظر داشته باشید.

زمان بندی مصرف نوروبیون به چه شکل است؟
اغلب مصرف کنندگان نوروبیون گزارش کرده اند که روزانه یک بار و یا یک بار در هفته از نوروبیون استفاده میکنند. این مورد میتواند در مورد شما متفاوت باشد. درمورد زمان بندی مصرف دارو دستورات پزشک را مدنظر داشته باشید.

نوروبیون باید پیش از غذا و با معده خالی مصرف شود یا پس از غذا؟
اغلب مصرف کنندگان نوروبیون گزارش کرده اند که دارو را بعد از غذا مصرف میکنند؛ در هر صورت بهتر است در این مورد نظر پزشک را بدانید

آیا در طول مصرف نوروبیون لازم است حین رانندگی و کارهایی که به دقت عمل نیاز دارند احتیاط بیشتری کرد؟
اگر سرگیجه ، خواب آلودگی، سردرد  و افت فشار خون به شکل عوارض جانبی مصرف نوروبیون برایتان اتفاق افتاد بهتر است از انجام کارهایی مثل رانندگی که به دقت و توجه بالا نیاز دارند اجتناب کنید. طبق توصیه داروساز ها در طول مصرف نوروبیون نباید از مشروبات الکلی استفاده کرد زیرا مشروبات الکلی میتوانند اثرات جانبی مانند خواب آلودگی را تشدید کنند.

آیا میتوان مصرف دارو را بطور ناگهانی قطع کرد؟ یا باید به تدریج و در طول زمان اینکار را انجام داد؟
مصرف برخی از دارو هارا به دلیل بازگشت علایم بیماری نمیتوان به یکباره قطع کرد. در مورد نحوه صحیح قطع مصرف نوروبیون با پزشک معالج مشورت نمایید.

سایر توصیه های ایمنی

در صورت فراموش کردن مصرف دارو : اگر متوجه شدید مصرف دارو را فراموش کرده اید هرچه سریعتر آنرا مصرف کنید؛ در صورتی که به نوبت بعدی مصرف دارو زمان اندکی باقی مانده است از مصرف داروی فراموش شده صرف نظر کنید و مصرف دارو را طبق برنامه پیش ببرید. اگر بصورت مکرر مصرف دارو را فراموش میکنید از تنظیم آلارم استفاده کنید و یا از اعضای خانواده بخواهید مصرف دارو را برایتان یادآوری کنند. در صورتی که تعداد داروهای مصرفی فراموش شده زیاد است جهت نحوه صحیح جبران داروهای فرامووش شده به پزشک مراجعه کنید.

سوء مصرف (اووردوز)  نوروبیون: دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید؛ مصرف دارو به مقدار زیاد تاثیری در سرعت بهبود علایم بیماری نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب مسمومیت و بروز عوارض جانبی جدی شود؛ در صورتی که مشکوک به اووردوز هستید به اورژانس مراجعه نمایید و جهت کمک به پزشک در تسریع درمان جعبه دارو را همراه خود داشته باشید.
داروهای خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید حتی اگر شرایطی مشابه با بیماری شما داشته باشند؛ مصرف نوروبیون بدون تجویز پزشک میتواند اثرات مضری به دنبال داشته باشد.

شیوه صحیح نگهداری دارو: دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و نور مستقیم نگهداری کنید؛ از قرار دادن دارو در فریزر خودداری کنید؛ دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.
از ریختن دارو در مسیر فاضلاب ( دستشویی و یا سینک ظرف شویی) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آلودگی محیط زیست شود؛ در مورد نحوه صحیح دفع داروهای بلا استفاده با دکتر داروساز صحبت کنید.

در صورت مصرف نوروبیون تاریخ گذشته: مصرف نوروبیون تاریخ گذشته برای یکبار نمیتواند اثرات جدی داشته باشد با این همه اگر احساس ناخوشی میکنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ نوروبیون تاریخ گذشته میتواند روی سایر دارو های مصرفی تاثیر بگذارد؛ در صورتی که از یک دارو بصورت مداوم مصرف میکنید(مثلا در بیماران قلبی) هنگام مصرف دارو حتما تاریخ مصرف آنرا بررسی کنید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با نوروبیون دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 29 بهمن 1396
مرجع : www.tabletwise.com
دیدگاه کاربران درباره نوروبیون

مرتضی راستی

دستور مصرف قرصصص نروبین؟؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام میزان و شیوه مصرف داروی نوروبیون باید با توجه به شرایط شما و نظر پزشک تعیین بشود. در این مورد با پزشک مشورت نمایید.

مرتضی راستی

نحوه قرصصص نروبین برای فرد بدنساز؟

ارسال جواب

داروی

سلام میزان و نحوه مصرف با توجه به شرایط بدنی شما باید توسط پزشک تعیین شود.

شاکی

سلام. تعداد زیادی از سایت های خبری و خصوصی در مورد داروهایی مثل نوروبیون اطلاعات دارویی منتشر میکنن. آیا در این کشور مرجع تخصصی نیست که جلو اینا رو بگیره؟ اینها قانونا مجوز انتشار این مطالب رو از کجا گرفتن؟ اگر این داروها خودسر مصرف بشن و به مردم صدمه بزنن کی جواب میده؟؟؟آمپول نوروبیون الان توسط پزشکان مثل نقل و نبات برای درمان هر بیماری حتی سرماخوردگی تجویز میشه و توسط دارو خانه ها بدون نسخه فروخته میشه. کی باید جوابگو باشه؟درسته که اضافش از طریق ادرار دفع میشه ولی باید بدون دلیل تجویز بشه؟ ایا به خاطر فروش سوداورش باید از تبلیغ، تجویز بی مورد و فروش بدون نسخه چشم پوشی بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ الان سرچ کنید ببینید چند سایت بدون تخصص دارن در این مورد مطالب میذارن.

ارسال جواب

پرستو

سلام اگر از امپول نوروبیون خارش پوستی گرفتیم چکار کنیم و چه مدت بعد برطرف میشود

ارسال جواب

داروی

سلام خارش از عوارض جانبی این دارو می باشد. اگر دچار خارش شدید، به پزشک اطلاع دهید. اگر عوارض تداوم داشت و یا رو به وخامت رفت به پزشک مراجعه کنید.

پرستو

سلام اگر از امپول نوروبیون خارش پوستی گرفتیم چکار کنیم و چه مدت بعد برطرف میشود

ارسال جواب

داروی

سلام خارش پوست از عوارض جانبی این دارو می باشد. حتما ابتلا به این عارضه را به پزشک اطلاع دهید به ویژه اگر تداوم داشت و از بین نرفت.

رامین نوروزی دهناشی

باعرض سلام خسته نباشید من اولین باره میخوام این قرص را مصرف کنم میخواستم بدونم مصرف قرص شب قبل از خواب بهتره یا فرقی نداره

ارسال جواب

داروی

سلام تفاوت چندانی ندارد اما توصیه می شود ویتامین ها در صبح و در هنگام مصرف اولین وعده غذایی مصرف شوند تا بهتر جذب شوند.

معصومه جعفری

سلام وقت شمابخیر بنده مشکل کلیع دارم خواستم بدونم میتونم ازاین دارو استفاده کنم؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک را در جریان تمام شرایط و سابقه پزشکی خود قرار دهید و برای مصرف نوروبیون تجویز پزشک را دریافت نمایید.

معصومه جعفری

سلام وقتتون بخیر سوال من اینکه بنده مشکل کلیه دارم میتونم نوروبیون استفاده کنم ؟

ارسال جواب

داروی

سلام قبل از مصرف این دارو، شرایط پزشکی خود را به پزشک مطرح کنید و با او مشورت نمایید.

مستوره

ببخشید یک امپول کامل یک جا باید زد ؟ یا دوز داره ؟

ارسال جواب

داروی

سلام بله پزشک باید دوز دارو را تعیین نماید. این دارو را دقیقا به میزان تجویز شده مصرف نمایید. از مصرف بیش از مقدار این دارو اجتناب کنید.

مستوره

سلام ببخشید امپول نوروبیون باید کامل زد یعنی دوز نداره برای هر بار استفاده؟ آمپول نوروتامین همون محتویات نوروبیون داره درسته ؟

ارسال جواب

داروی

سلام میزان مصرف دارو و شیوه مصرف آن ممکن است با توجه به شرایط هر فرد متغیر باشد. در مورد دوز مناسب دارو و شیوه صحیح مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. بله محتویات شامل ویتامین B1، B6، B12 می باشد.

Elnaz m

سلام وقت بخیر من 18 سالمه به دلیل کمبود وزن به دکتر مراجعه کردم چون هر کاری که کردم نتوانستم وزنم را بالا ببرم و دکتر علاوه بر مکمل‌ها این آمپول رو هم برام تجویز کردن که هفته ای یکبار بزنم می‌خوام ازش استفاده کنم ولی از عوارض این آمپول وحشت دارم. ممنون می‌شم راهنماییم کنید چون شهر ما امکانات دکتر و ... را نداره و آزمایش هم دادم مشکل خاصی نداشتم فقط نمی‌دونم چرا کمبود وزنم برطرف نمیشه

ارسال جواب

داروی

سلام هر دارویی علاوه بر مزایایی که دارد، عوارضی نیز دارد. در مورد نگرانی های خود درباره عوارض این دارو با پزشک خود مشورت نمایید. اگر دارو طبق نظر و میزان توصیه شده توسط پزشک مصرف شود، احتمال بروز عوارض کاهش می‌یابد.

حانی

سلام خسته نباشید من پشت کنکوری هستم و دارم استفاده میکنم از داروخونه گرفتم گفت هرروز یکی بخور ولی روی جعبه نوشته هفته ای یکبار حالا چیکار کنم من؟؟؟

ارسال جواب

سمانه کاف

دقیقاً من هم شرایط شما رو دارم روی جعبه زده هفته ای یکبار ولی داروخونه گفت دوبار در هفته یا دو روز یکبار هم اشکالی نداره

داروی

دارو را دقیقا طبق نظر پزشک مصرف کنید و از دستورالعمل های روی جعبه دارو پیروی کنید.

احدی

سلام من نوربیون رو زدم ولی اسهال گرفتم چیکار کنم قطع شه

ارسال جواب

داروی

حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

mohamad

مشکل کبدی دارم منع مصرفی برای استفاده از نوروبیون وجود داره؟

ارسال جواب

داروی

اگر مشکل کبدی دارید، حتما باید پیش از مصرف پزشک را در جریان قرار دهید.

امیدی فر

روزی چند عدد باید مصرف بشود، چه مقدار؟

ارسال جواب

مونارحیی

دمای نگهداری آمپول نوروبیون چه درجه ای از سانتی گراد است؟

ارسال جواب

داروی

دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و نور مستقیم نگهداری کنید. از قرار دادن دارو در فریزر خودداری کنید

نیمامحمدی

نوروبیون رو باید چه جوری مصرف کرد؟ هفته ای یکبار یا دوهفته یکبار یا هروز؟

ارسال جواب

داروی

این دادو معمولا روزانه ۱ بار یا هفته ای یکبار مصرف می شود. اما نحوه و میزان مصرف این دارو ممکن است بسته به شرایط و نیاز شما متغیر باشد. در مورد نحوه مصرف نوروبیون با پزشک مشورت کنید.

heli

نوروبیون برای کاهش ریزش مو خوبه؟

ارسال جواب

داروی

بله این مکمل به دلیل ترکیباتی که دارد در کاهش ریزش مو موثر است.

farzane

نوروبیون برای درمان و کنترل تشنج هم استفاده میشه؟

ارسال جواب

heli

نوروبیون سیتم ایمنی بدن رو هم تقویت میکنه،

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای نوروبیون

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.