آدالیموماب چیست؟

کاهش دهنده اثرات ماده ای است که در بدن موجب التهاب می شود.

آدالیموماب برای درمان آرتریت روماتوئید، آرتریت روماتوئید کودکان، آرتریت پسوریازیس، اسپوندیلیت انکیلوز، پسوریازیس پلاك و وضعیت پوستی مزمن به نام هیدرادنیت سوپوراتیوا به کار می رود. همچنین برای درمان بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو پس از آن که مصرف داروهای دیگر با درمان موفقیت آمیز همراه نبود؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین ممکن است برای اهدافی که در راهنمای دارو ذکر نشده، استفاده شود.

اطلاعات مهم در مورد آدالیموماب

در برخی از افرادی که از آدالیموماب استفاده می کنند، یک نوع نادر لنفوم (سرطان) با رشد سریع ایجاد می شود که می تواند مرگ آور باشد. همچنین می تواند سلول های خونی را کاهش دهد که به مبارزه با میکروب های بیماری زا در بدن و لخته شدن خون شما کمک می کند. عفونت های شدید و گاه مرگبار ممکن است رخ دهد. در صورت بروز علائمی مانند تب، عرق شبانه، از دست دادن وزن، احساس خستگی ،احساس سیری پس از صرف مقدار کمی غذا، درد قسمت بالای معده، کبود شدن سریع پوست و یا خونریزی، ادرار تیره یا زردی( زرد شدن پوست یا چشم ها)، به پزشک خود مراجعه کنید.

پیش از مصرف آدالیموماب

در صورتی که به آدالیموماب  حساسیت  و یا اگر عفونت فعال دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

در برخی از افرادی که از آدالیموماب استفاده می کنند، یک نوع نادر لنفوم (سرطان) با رشد سریع ایجاد می شود. این بیماری بر کبد، طحال و مغز استخوان تاثیر می گذارد و می تواند مرگبار باشد. این مورد به طورعمده در نوجوانان و جوانانی که از آدالیموماب یا داروهای مشابه برای درمان بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو استفاده کرده اند، رخ داده است. با این حال، افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی ممکن است خطر ابتلا به لنفوم بالاتری داشته باشند.

برای اطمینان از اینکه آدالیموماب برای شما خطری ندارد، در صورتی که تا به حال  یکی از مشکلات زیر را داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • عفونت مزمن
 • سرطان
 • هپاتیت B
 • نارسایی احتقانی قلب
 • هر گونه بی حسی یا سوزش یا اختلال عصبی-عضلانی مانند مولتیپل اسکلروز یا سندرم Guillain-Barre
 • آلرژی به رزین لاستیکی
 • اگر اخیرا واکسن دریافت کرده اید یا برنامه ای برای تزریق آن دارید.

اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع درمان با آدالیموماب، همه واکسن ها را تزریق کرده اید.

اگر شما تا به حال مبتلا به سل بوده اید، اگر هرکسی در خانواده شما مبتلا به سل بوده یا اگر اخیرا به ناحیه ای نقل مکان کرده اید که سل معمولا شایع است، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعضی از عفونت ها بیشتر در مناطق خاص جهان اتفاق می افتد. به پزشک خود بگویید که در کجا زندگی می کنید و یا جایی که اخیرا مسافرت کرده اید یا قصد سفر به آن مکان را دارید به وی اطلاع دهید.

مضر بودن یا نبودن آدالیموماب برای جنین تا کنون مشخص نشده است.  اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید.

اگر پس از دریافت آدالیموماب در دوران بارداری یک نوزاد به دنیا بیاورید، قبل از اینکه نوزاد شما هر گونه واکسنی را دریافت کند، به پزشک کودک اطلاع دهید.

اینکه آدالیموماب به شیر مادر منتقل می شود یا این که ممکن است به نوزاد شیر خوار آسیب برساند تا کنون مشخص نشده است. در صورتی که در دوران شیردهی هستید، به پزشک خود بگویید.

آدالیموماب نباید به کودک کمتر از 2 ساله داده شود(یا حتی  6 ساله در صورتی که درحال درمان بیماری کرون باشد). کودکانی که آدالیموماب استفاده می کنند قبل از شروع درمان باید ایمن سازی های  لازم دوران کودکی را طی کنند.

استفاده از آدالیموماب ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد، مانند لنفوم (سرطان غدد لنفاوی) یا ملانوم (توموری که معمولا روی پوست تاثیر می گذارد). همچنین ممکن است اختلال خود ایمنی مانند سندرم لوپوس را ایجاد کند. با پزشک خود درباره خطر خاص موجود صحبت کنید.

 

نحوه مصرف آدالیموماب

راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را مطالعه کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از دستورالعمل توصیه شده استفاده نکنید. برای اثر کردن دارو به طور منظم از آن استفاده کنید. قبل از اتمام مصرف دارو، مجددا نسخه تجویزی را دریافت کنید.

برنامه ریزی  دوز مصرفی  آدالیموماب بسیار متغیر است و بستگی به وضعیت شما در حال درمان دارد. ممکن است هر هفته یک بار به تزریق نیاز داشته باشید. یا ممکن است تا 4 تزریق در یک روز یا 2 روز پی در پی  نیاز داشته باشید. دستورالعمل مقدار دوز ها را که پزشک تنظیم کرده با دقت مطالعه کنید.

اگر علائم عفونت (تب، لرز، عرق شبانه، از دست دادن وزن، درد های بدن، خستگی، سرفه با خلط، احساس ضعف، زخم پوستی، درد معده، اسهال، درد و یا سوزش هنگام استفاده از دارو) را دارید، از آدالیموماب استفاده نکنید و برای راهنمایی به پزشک خود مراجعه کنید.

طریقه مصرف آدالیموماب به صورت تزریق زیر جلدی می باشد. ممکن است چگونگی  تزریق آن در خانه به شما نشان داده شود. اگر اطلاعات کافی راجع به تزریق را ندارید و طریقه دفع و دور انداختن سوزن های استفاده شده و سرنگ ها را به درستی نمی دانید، این دارو را استفاده نکیند. آدالیموماب رابه ناحیه پوستی که کبود، سرخ، حساس و یا سفت است تزریق نکنید.

هر سرنگ تزریقی آدالیموماب  تنها برای یک باراستفاده است. بعد از یک باراستفاده، حتی اگر هنوز دارو در داخلش وجود دارد آن را دور بریزید.  در صورتی که دارو به نظر حالتی کدر داشته باشد یا ذراتی در آن وجود داشته باشد، از آن استفاده نکنید.

فقط یک بار از سوزن و سرنگ یکبار مصرف استفاده کنید و سوزن و سرنگ استفاده شده را در یک ظرف نفوذ ناپذیر قرار دهید. (از داروساز خود بخواهید که کجا و چگونه آن را دور بریزید). این ظرف را از در دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

آدالیموماب می تواند سلول های خونی را کاهش دهد که به مبارزه با میکروب های بیماری زا در بدن و لخته شدن خون شما کمک می کند. این باعث می شود که به راحتی  از محل آسیب دیدگی خونریزی کنید یا با حضور در کنار افراد بیمار، بیماری آن ها به شما سرایت کند. خون شما باید هر چند وقت یک بار مورد آزمایش قرار گیرد.  ممکن است عفونت های شدید و گاهی کشنده در طول درمان با آدالیموماب ایجاد شود.  اگر علائم عفونت مثل تب، لرز، گلودرد یا علائم آنفلوانزا را داشتید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر به هر دلیلی مجبور به انجام عمل جراحی شدید پیش از انجام عمل جراح را از مصرف آدالیموماب مطلع سازید.. اگر شما تا به حال هپاتیت B داشته اید، آدالیموماب می تواند این بیماری را بازگرداند یا  حتی بدتر کند. برای بررسی کارکرد کبد  در طول درمان و حتی چند ماه پس از اینکه مصرف این دارو را متوقف کردید، نیاز به آزمایشهای مکرر دارید. دارو را در یخچال قرار دهید. اگر با یک سرنگ تزریق می کنید، آن را در یک خنک کننده کوچک با یک بسته یخ نگه داشته و در مقابل نور قرار ندهید.  تا زمانی که آماده تزریق نشدید، سرنگ را از یخچال و فریزر بیرون نیاورید.

آدالیموماب را فریز نکنید و در صورتی که فریز شد، دارو را دور بیندازید.

در صورتی که احساس میکنید مقدار زیادی از دارو را مصرف کرده اید و مشکوک به اووردوز هستید به اورژانس مراجعه کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

 • به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید
 • اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید
 • از مصرف داروی اضافی اجتناب کنید.

در طول مصرف آدالیموماب

اجتناب از همنشینی با افرادی که بیمار هستند یا عفونت دارند. در صورت تشخیص علائم عفونت، به موقع به پزشک اطلاع دهید.

در حین استفاده از آدالیموماب واکسن "زنده" تزریق نکنید.  واکسن ممکن است در طول این مدت جواب نداده و به طور کامل شما را از بیماری نجات ندهد.  واکسن های زنده عبارت از سرخک، اوریون، سرخچه، فلج اطفال، روتاویروس، حصبه، تب زرد، واریسلا(آبله مرغان)، زوستر(زونا) و واکسن آنفلوانزای انسانی؛ می باشند.

عوارض جانبی آدالیموماب

در صورت وجود هر یک از این علائم آلرژیک، به اورژانس مراجعه کنید: کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

استفاده از آدالیموماب را متوقف کنید و در صورت بروز هر یک از این علائم لنفوم، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب، عرق شبانه، از دست دادن وزن، خستگی؛
 • احساس سیری پس از مصرف غذای اندک؛
 • درد در قسمت فوقانی معده که ممکن است تا شانه نیز گسترش یابد؛
 • به آسانی کبود شدن یا خونریزی کردن ، پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه، ضربان قلب سریع؛ یا
 • مشکلات کبدی - درد بیش از حد معده، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع رنگ خاکستری، زردی (زردی
 • پوست یا چشم ها).

همچنین اگر یکی از علائم زیر را دارید با دکتر تماس بگیرید:

 • علائم عفونت - تب، لرز، گلو درد، استفراغ، اسهال، علائم آنفلوانزا، درد یا سوزش هنگام
 • ادرار کردن؛
 • نشانه های سل - تب با سرفه مداوم، کاهش وزن (چربی یا عضله)؛
 • کمرنگ شدن پوست ، به آسانی کبود شدن یا خونریزی کردن (خونریزی بینی، خونریزی لثه)؛
 • بی حسی، احساس نفس تنگی، ضعف یا احساس خارش؛
 • مشکلات بینایی؛
 • تنگی نفس با تورم مچ پا یا خود پا؛
 • پسوریازیس جدید یا بدتر شدن (پوسته پوسته شدن).

در هنگام استفاده از آدالیموماب، ممکن است سالمندان بیشتر در معرض عفونت باشند.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • علائم سرماخوردگی مانند بینی گرفتگی، درد سینوس، عطسه، گلودرد.
 • جوش زدگی و دانه ها و لکه های پوستی
 • قرمزی، کبودی، خارش، و یا تورم محلی که مورد تزریق قرار گرفته است.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز رخ دهند. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با آدالیموماب دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: مهجبین تیموری
نوشته شده در 08 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره آدالیموماب

сина

thanks, it really was helpful

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای آدالیموماب

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.