آسیترتین چیست؟

آسیترتین فرمی از رتینوئید است که نوعی از ویتامین A می باشد.آسیترتین برای درمان پسوریازیس شدید در بزرگسالان به کار می رود. این دارو در حقیقت درمانی برای پسوریازیس نیست و ممکن است پس از قطع مصرف آن بیماری شما مجدد عود کند.

این دارو همچنین ممکن است برای مقاصد ذکر نشده در این راهنمای دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

مهم ترین اطلاعاتی که لازم است در مورد آسیترتین بدانم چیست؟

آسیترتین می تواند به جنین آسیب برساند یا منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. قبل و در حین درمان، و برای سه سال پس از درمان شما بایستی در وقفه های منظم تست بارداری منفی داشته باشید تا از عدم بارداری خود اطمینان حاصل نمایید.

در حین مصرف این دارو و برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف آن خون اهدا نکنید. خون اهدا شده ممکن است به یک زن باردار داده شود و اگر خون شامل آسیترتین باشد ممکن است به نقایص هنگام تولد منجر گردد.

زنانی که این دارو را مصرف می کنند نبایستی در حین درمان و حداقل دو ماه پس از اتمام درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد. برچسب تمامی غذاها و داروهایی را که مصرف می کنید را در زمان مصرف این دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن بخوانید.

آسیترتین تنها تحت این توافق که شما از بارداری جلوگیری کنید و تست های مورد نیاز بارداری را بدهید و اینکه در حین مصرف دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن الکل استفاده نکنید، در دسترس است.

قبل از مصرف آسیترتین

اگر به این دارو یا داروهای مشابه حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید (مثل آکوتان، آلتیناک، آویتا، رنوا، رتین-A و داروهای دیگر) یا همچنین اگر:

 • بیماری شدید کبد یا کلیه دارید.
 • تری گلیسرید خون شما بالاست (نوعی از چربی).
 • اگر باردار هستید یا به نوزاد شیر می دهید.
 • همچنین اگر از متوترکسات (رئوماترکس، ترکسال) مصرف می کنید یا
 • یک آنتی بیوتیک تتراسایکلینی مثل دمکلوسایکلین (دکلومایسین)، داکسی سایکلین (آدوکسا، دوریکس، اوراسی، ویبرامایسین)، ماینوسایکلین (دیناسین، ماینوسین، سولودین و وکترین)، تتراسایکلین (بروداسپک، پانمایسین، سامایسین، تتراکپ) و دیگر داروها را مصرف می کنید.

آسیترتین تنها تحت این توافق که شما از بارداری جلوگیری کنید و تست های مورد نیاز بارداری را بدهید و اینکه در حین مصرف دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن الکل استفاده نکنید، در دسترس است.

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه این دارو برای شما امن است در صورتی که هر یک از مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی یا کبدی
 • بیماری قلبی
 • کلسترول بالا
 • دیابت (ممکن است اغلب نیاز باشد قند خون را چک کنید)
 • افسردگی
 • اگر فتوتراپی دریافت می کنید
 • اگر خیلی الکل می نوشید یا
 • تا به حال اترتینات مصرف کرده اید (تگیسون یا تیگاسون).

آسیترتین می تواند منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. شما بایستی دو نوع موثر از پیشگیری از بارداری که حداقل یک ماه قبل از درمان با آسیترتین شروع می شود و برای حداقل سه سال بعد از قطع مصرف دارو ادامه دارد را استفاده کنید. از هر دو روش پیشگیری از بارداری در هر رابطه جنسی خود استفاده کنید.

اولین روش پیشگیری از بارداری می تواند به یکی از اشکال زیر باشد: قرص های پیشگیری از بارداری (اما نه mini-pill)، یک وسیله داخل رحمی (IDU)، شات ها، آمپول ها، تکه های پوستی یا کاشت های پیشگیری، بستن لوله ها یا وازکتومی شریک مرد شما.

دومین روش پیشگیری از بارداری می تواند به یکی از اشکال زیر باشد: کاندوم لاتکس یا دیافراگم یا سرپوش گردنه رحم که به همراه یک کرم یا ژل اسپرم کش استفاده می شود.

برای زنانی که از این دارو استفاده می کنند: قبل از استفاده از این دارو بایستی دو تست بارداری منفی داشته باشید. اولین تست را زمانی انجام دهید که پزشک برایتان آسیترتین را تجویز می کند. دومی بایستی در 5 روز اول دوران قاعدگی شما درست قبل از آغاز استفاده از آسیترتین گرفته شود. در صورتی که رحم خود را خارج کرده اید یا یائسه شده اید هیچ تستی نیاز نیست.

تا زمانی که این دارو را مصرف می کنید نیاز است هر ماه تست بارداری بدهید. اگر قاعده نمی شوید، تست بارداری شما بایستی حداقل 11 روز بعد از اینکه بدون دو روش موثر پیشگیری رابطه جنسی داشته اید انجام شود.

آزمون منظم بارداری را فراموش نکنید در غیر این صورت ممکن است قادر نباشید به مصرف دارو ادامه دهید.

همچنین ممکن است به آزمون بارداری هر سه ماه برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف دارو نیاز داشته باشید.

به محض اینکه فکر کردید باردار هستید، یک قاعدگی را عقب انداختید یا بدون استفاده از دو روش توصیه شده پیشگیری از بارداری در سه سال مصرف آسیترتین رابطه جنسی داشته اید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آسیترتین می تواند وارد شیر سینه شده و به نوزاد شیرخوار آسیب بزند. اگر به نوزادی شیر می دهید این دارو را مصرف نکنید.

نحوه مصرف آسیترتین

تمامی دستور العمل های برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را بیشتر یا کمتر یا طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

این دارو را با غذا مصرف کنید.

ممکن است در آغاز درمان پسوریازیس شما بدتر شود. برای بهترین نتیجه، استفاده از دارو را مطابق دستور ادامه دهید. اگر علائم بیماری شما پس از یک دوره مصرف این دارو بهتر نشد با پزشک خود مشورت کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید این دارو اثرات جانبی مضر ندارد، بایستی مرتب آزمایش خون بدهید. همچنین ممکن است نیاز باشد عملکرد کبد و کلسترول شما نیز آزمایش شود.

هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید حتی اگر علائم مشابه شما را داشته باشند.

در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور نگه دارید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به دوز بعدیتان است دوز فراموش شده را نخورید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی نخورید.

در صورت سوءمصرف (اووردوز)

به مراقبت های اورژانس مراجعه کنید یا با خط کمک های مسمومیت تماس بگیرید.

موارد منع مصرف آسیترتین

زنانی که این دارو را مصرف می کنند نباید برای حداقل دو ماه پس از پایان درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد. برچسب تمامی غذاها و داروهایی را که مصرف می کنید را در زمان مصرف این دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن بخوانید تا اطمینان حاصل کنید الکل ندارند.

در حین مصرف این دارو و برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف آن خون اهدا نکنید. خون اهدا شده ممکن است به یک زن باردار داده شود و اگر خون شامل آسیترتین باشد ممکن است به نقایص هنگام تولد منجر گردد.

از مصرف مکمل های ویتامینی که شامل ویتامین A هستند اجتناب کنید. آسیترتین نوعی از ویتامین A است و مصرف زیاد آن می تواند اثرات جانبی مشابه علائم اور دوز داشته باشد.

از قرار گرفتن در معرض خورشید یا تخت های برنزه خودداری کنید. این دارو می تواند به سادگی باعث شود آفتاب سوخته شوید. وقتی بیرون می روید لباس های محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

آسیترتین می تواند بینایی شما را به خصوص شبها مختل کند. به هنگام رانندگی یا هر کاری که نیازمند بینایی واضح است دقت نمایید.

عوارض جانبی آسیترتین

اگر هر یک از علائم یا واکنش های آلرژیک زیر را داشتید کمک های پزشکی اورژانسی بگیرید: ورم کهیری، سختی تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

مصرف این دارو را متوقف کنید و در صورتی که هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید سریع با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تاری دید، سردرد یا درد پشت چشم ها و گاهی به همراه تهوع و استفراغ
 • کاهش ناگهانی دید در شب
 • افسردگی، پرخاشگری، افکار یا رفتارهای نامعمول، افکار خودآزاری
 • از دست دادن حس در دست ها یا پاها، مشکل در حرکت، درد کمر، مفاصل، ماهیچه ها یا استخوان ها
 • زخم های دهانی، لثه های متورم و یا همراه با خون ریزی
 • قند خون بالا، تشنگی زیاد، تکرر ادرار، گرسنگی، دهان خشک، نفس با بوی میوه ای، خواب آلودگی، پوست خشک و کاهش وزن
 • حمله قلبی یا علائم سکته. درد یا فشار سینه، ضعف یا بی حسی ناگهانی (به خصوص در یک سمت بدن)، سردردهای ناگهانی شدید، مشکلات گفتاری یا تعادل، تورم یا حرارت یک یا هر دو پا.
 • مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد بالای شکم، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زردی پوست یا چشم ها)
 • واکنش های شدید پوستی: خارش، قرمزی، درد یا تورم پوست. بثورات قرمز پوستی که پخش می شود و منجر به تاول و پوست انداختن می گردد.
 • یا علائمی از مشکلات مربوط به رگ های خونی- تورم ناگهانی، افزایش سریع وزن، دردهای ماهیچه ای و احساس سرماخوردگی.

اثرات جانبی معمول شامل:

 • خشکی چشم ها
 • بینی خشک یا آبریزش بینی، خون دماغ
 • کنده شدن پوست دست و پا، ریزش مو
 • خارش ملایم، احساس پوسته پوسته شدن یا چسبندگی در پوست
 • ناخن های ضعیف یا شکننده یا
 • دردهای مفصلی ضعیف یا سختی ماهیچه ها

این لیست کاملی از اثرات جانبی نیست و موارد دیگر نیز ممکن است روی دهد. برای مشاوره پزشکی پیرامون اثرات جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخلات دارویی آسیترتین

به پزشک خود درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید یا آنهایی را که در حین مصرف آسیترتین شروع و تمام کرده اید بگویید. به خصوص:

 • اترتینات
 • گلیبورید
 • متوترکسات
 • فنیتوئین
 • مخمر سنت جان یا
 • درمان جایگزین هورمونی یا قرص های پیشگیری از بارداری (به خصوص minipills)

این لیست کامل نیست. داروهای دیگری نیز ممکن است با آسیترتین تعامل کنند که شامل داروهای نسخه ای و داروهای متفرقه، ویتامین ها و محصولات دارویی می شوند. تمامی تداخلات ممکن در این راهنمای دارویی درج نشده اند.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با آسیترتین دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: مهجبین تیموری
نوشته شده در 06 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره آسیترتین

موسوی

سلام! آیا داروی نواترتین۲۵ سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند؟ در شرایط کرونا آیا مصرف آن صحیح هست؟ علایم پسوریازیس شدید هم دارم.

ارسال جواب

آناهیتا مرجانی

آیا بعد از قطع دارو ریزش مو متوقف ومو به رشد اولیه میرسه یانه میتوان قرص زینک یا بیوتین خورد که ریزش مو کم شود

اصلان تقی پور

سلام خسته نباشید من درسال 60گفتار این ناراحتی پوستی شدید شده ام وکپسول نواتریتن استفاده میکنم این کپسول را بیمارستان راضی تهران برام نوشتن مرا راهنمایی کنید آبادان زندگی میکنم دکتر خوبی معرفی کنید بنده64ساله هستم ممنون ازشما بینهایت تشکر میکنم

داروی

سلام شما باید در این مورد با پزشک مشورت کنید تا او با توجه به شرایط پزشکی شما اگر صلاح دانست این دارو را برای شما تجویز کند.

زهرا

سلام من پسوریازیس شدید کف پا دارم و کیسه صفرا برداشتم و چربی کبد گرید دو دارم واسه خوردن دارو مشکلاتی ایجاد میکن متشکرم

سید یزدی

آیا آسیترتین با لازیکس،، فروزماید،، تداخل دارد؟

ارسال جواب

داروی

باسلام داروهای زیادی می توانند با آسیترتین تداخل داشته باشند، در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و داروهایی که مصرف آن ها را به پایان رسانده اید، با پزشک معالج مشورت کنید.

داروی

سلام معمولا عوارض داروها، بعد از پایان دوره مصرف برطرف می شوند. اگر بعد از دوره مصرف ریزش مو متوقف نشد به پزشک مراجعه کنید. اما اگر در حال حاضر ریزش موی شما ناراحت کننده است می توانید از پزشک کمک بگیرید و در مورد مصرف مکمل ها و ویتامین ها برای رفع این عارضه، با پزشک مشورت کنید.

محسن

سلام ایا بعد مصرف این دارو بیماری پسوریازیس کاملا از بین میره یا باز بعد قطع مصرف این دارو بیماری پسوریازیس دوباره شروع میشه

ارسال جواب

داروی

سلام آسیترتین برای درمان پسوریازیس شدید در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در حقیقت درمانی برای پسوریازیس نیست و ممکن است پس از قطع مصرف این دارو، بیماری شما مجدد عود کند.

داروی

سلام این دارو، درمان قطعی برای پسوریازیس نیست و ممکن است بعد از قطع دارو، بیماری مجدد عود کند.

محسن

سلام ایا بعد مصرف این دارو بیماری پسوریازیس کاملا از بین میره یا باز بعد قطع مصرف این دارو بیماری پسوریازیس دوباره شروع میشه

ارسال جواب

داروی

سلام این دارو درمان قطعی برای بیماری پسوریازیس نمی باشد و ممکن است بعد از قطع دارو بیماری مجددا عود کند.

زهراخ

دخترم ازاین قرص اسیترتین استفاده میکنه انگاری بیماریش بیشترشده وپریودیش نامنظم ایااثرات کپسول هست ممنون میشم جواب بدید

ارسال جواب

داروی

سلام ممکن است در آغاز درمان پسوریازیس شما بدتر شود. برای بهترین نتیجه، استفاده از دارو را مطابق دستور پزشک ادامه دهید. اگر علائم بیماری، پس از یک دوره مصرف این دارو بهتر نشد با پزشک خود مشورت کنید.

آناهیتا مرجانی

سلام وقت بخیر من به قرص نواترتین حساسیت دارم آیا ممکن به آسیترتین هم حساسیت داشته باشم

ارسال جواب

داروی

سلام اگر شما به داروهای مشابه این دارو حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. در این مورد با پزشک خود نیز مشورت کنید.

Melisaa

سلام من یک سال پیش چن ماه از این دارو مصرف کردم و الان باردارم آیا میتونه مشکلی داشته باشه ؟ چون دکترم گفته بود بعداز سه ماه از مصرف دارو بارداری اشکالی نداره ممنون میشم جواب بدید

ارسال جواب

داروی

خیر اگر بیش از ۳ ماه از مصرف دارو گذشته بارداری مشکلی ندارد.

علیرضا

با سلام و احترام من بخاطر اگزامای پوستی رو انگشتان دو تا دستانم الآن دو سال است که آسیترتین مصرف میکنم و تقریبا بیش از 90 درصد مشکلم حل شده و الآن این دارو در بازار نایاب شده سه تا سئوال دارم ۱- بجای این دارو از چه دارویی میتونم استفاده کنم؟ ۲- با توجه به گستردگی عوارض دارو که برخی موارد را من دارم آیا بهتر نیست دارو را قطع کنم؟ ۳- آیا میزان و دوز مصرف در شدت عوارض آن سهیم است؟ مثلا یک شب در میان خوردن یا دوز 10 را مصرف کنم؟ ممنونم راهنمایی فرمائید با تشکر

ارسال جواب

داروی

برای جایگزین کردن دارو با پزشک مشورت کنید. من و همکارانم اجازه تجویز دارو نداریم. دارو را بدون اطلاع پزشک قطع ندهید. داروی آسیترتین باید طبق نظر پزشک مصرف شود. دوز و میزان و دفعات مصرف دارو را بدون اجازه پزشک تغییر ندهید.

علیرضا

با سلام و احترام من بخاطر اگزامای پوستی رو انگشتان دو تا دستانم الآن دو سال است که آسیترتین مصرف میکنم و تقریبا بیش از 90 درصد مشکلم حل شده و الآن این دارو در بازار نایاب شده سه تا سئوال دارم ۱- بجای این دارو از چه دارویی میتونم استفاده کنم؟ ۲- با توجه به گستردگی عوارض دارو که برخی موارد را من دارم آیا بهتر نیست دارو را قطع کنم؟ ۳- آیا میزان و دوز مصرف در شدت عوارض آن سهیم است؟ مثلا یک شب در میان خوردن یا دوز 10 را مصرف کنم؟ ممنونم راهنمایی فرمائید با تشکر

ارسال جواب

منهاز سیاری

باسلام من بیماری لیکن پلان دارم فقط ریزش مو ووسط سرم تمام موهام ریخته تاس شده ده ساله که این بیماری را دارم الان دوباره دکتر رفتم قرص اسیترتین داده ایا این دارو به بیماری من ربطی دارد ممنون اگر جواب بدهید

ارسال جواب

داروی

برای حصول اطمینان بیشتر از نظر پزشک با پزشک دیگری مشورت کنید.

مریم رحمانی

بعد از پایان دوده و مصرف آسیترتین ممکنه دوباره بیمادی پسیوریازیس عود کنه،

ارسال جواب

داروی

بله ممکن است بعد از قطع دارو بیماری دوباره عود کند.

ali

مصرف آسیترتین پسیوریازیس را درمان میکند؟

ارسال جواب

داروی

این دارو درمان قطعی برای پسیوریازیس نمی باشد و ممکن است بعد قطع آسیترتین دوباره بیماری عود کند.

امیدی فر

آیا میشه در هنگام بارداری هم این دارو رو استفاده کرد؟!

ارسال جواب

داروی

خیر آسیترتین می تواند منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. شما بایستی دو نوع موثر از پیشگیری از بارداری که حداقل یک ماه قبل از درمان با آسیترتین شروع می شود و برای حداقل سه سال بعد از قطع مصرف دارو ادامه دارد را استفاده کنید. از روش پیشگیری از بارداری در هر رابطه جنسی خود استفاده کنید.

ali poormehr

آسیترتین رو برای جلوگیری از بارداری چه زمانی باید مصرف کرد؟

ارسال جواب

داروی

سوال به درستی مطرح نشده است. این دارو را با غذا مصرف کنید.

سهیلا ذاکریان

آیا آسیترتین میتونه پستوریازیس رو بطور کامل درمان کنه؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو درمان قطعی برای بیماری پسیوریازیس نمی باشد و ممکن است پس از قطع دارو دوباره بیماری عود کند.

زینب میری

سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم قرص وینامین آ و ویتامین E رو هر روزه یا هفته ای باید مصرف کنم بعد قرص لاموتریزن هم استفاده میکنم

ارسال جواب

داروی

میزان مصرف ویتامین ای و ویتامین آ بستگی به شرایط و نیاز بدن شما دارد. با پزشک مشورت کنید.

سهیلا ذاکریان

آسیترتین با مشروب تداخل دارویی ایجاد میکنه؟

ارسال جواب

داروی

بله به شدت تداخل دارویی دارد، مصرف نکنید. زنانی که این دارو را مصرف می کنند نباید برای حداقل دو ماه پس از پایان درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد.

داروی

بله به شدت تداخد دارویی دارد. مصرف نکنید.

ارسال جواب

محمدی

من دو ماهه دارم از این دارو استفاده میکنم و جنسیتم مرد هست همسرم میخواست باردار بشه آیا این دارو به جنین آسیب میرسونه؟!؟

ارسال جواب

داروی

حتما این موضوع را با پزشک‌ مطرح کنید. اگر قصد بار داری دارید حتما با پزشک‌مشورت کنید.

محمدصاحبی

این دارو به صورت پماد یا کرم هم تولید میشه ؟

ارسال جواب

داروی

این دارو ب صورت کپسول است

زینب

بهتره مصرف آسیترتین با معده پر باشه یا خالی ؟

ارسال جواب

داروی

دارو را با غذا میل کنید.

عصمت رضوی

آسیترتین می‌تونه درمانی برای اگزما باشه ؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو در درمان اگزما کاربردی ندارد.

الهه علیزاده

چه تایمی باید از مصرف اسیترتین بگذره تا بتونم خون اهدا کنم ؟

ارسال جواب

داروی

در حین مصرف این دارو و برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف آن خون اهدا نکنید

Zahra

مصرفش در صورت بارداری برای جنین چ خطری میتونه داشته باشه؟

ارسال جواب

داروی

آسیترتین می تواند منجر به نقائص هنگام تولد شود.

heva

باید حتما سه سال از قطع دارو بگذره تا بشه خون اهدا کرد؟

ارسال جواب

داروی

بله زیرا خون اهدا شده ممکن است به یک زن باردار داده شود و اگر خون شامل آسیترتین باشد ممکن است به نقایص هنگام تولد منجر شود.

samir

سلام خسته نباشید برای کسانی که الکل مصرف میکنند خطرناک است؟

ارسال جواب

داروی

بله به شدت. زنانی که این دارو را مصرف می کنند نباید برای حداقل دو ماه پس از پایان درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد

nazi

سلام در هنگام مصرف این دارو میتونیم خون اهدا کنیم ؟

ارسال جواب

داروی

خیر تا حداقل ۳ سال پس از قطع مصرف این دارو خون اهدا نکنید زیرا خون اهدایی شما ممون است به زن بارداری اهدا شود و باعث نقایص مادرزادی در جنین شود.

تهرانی

سلام ایا بعد مصرف این دارو بیماری پسوریازیس کاملا از بین میره یا باز بعد قطع مصرف این دارو بیماری پسوریازیس دوباره شروع میشه؟

ارسال جواب

داروی

این دارو درمانی برای پسوریازیس نیست و ممکن است پس از قطع مصرف آن بیماری شما مجدد عود کند.

فرهادی

سلام من به علت پسوریازیس شدید وتجویز دکتر روزی ۲عدد کپسول آسیتریتین ۲۵ مصرف میکنم مشکلی ک دارم بدنم عرق میکنه و احساس سرمای شدید میکنم آیا ربطی ب دارو دارد؟

ارسال جواب

داروی

خیر علائمی که ذکر کردید جزو عوارض این دارو ثبت نشده است. به پزشک اطلاع دهید.

ایمان سعیدی

مصرف این دارو طی بارداری خطرناکه؟

ارسال جواب

داروی

آسیترتین می تواند منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. شما بایستی دو نوع موثر از پیشگیری از بارداری که حداقل یک ماه قبل از درمان با آسیترتین شروع می شود و برای حداقل سه سال بعد از قطع مصرف دارو ادامه دارد را استفاده کنید

samir

سلام خسته نباشید بجای ویتامین A میشه ازش استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارد حاوی ویتامین A است اما برای درمان بیماری پسیوریازیس استفاده می شود.

مریم

سلام پدر من ۷۶ ساله هستن و یکساله که بیماری پوستیprpدارن اول متوتروکسات تزریق میکردن که بدتر شد و بعد آسیترتین۱۰ مصرف کردن بعد از یه مدت خارش و پوست ریزی شدید پیدا کردن که دیگه مصرف نکرد و یه کم بهتر شد ولی گاهی اوقات که غذاهای با طبع گرم مثل عسل خرما نبات مصرف میکنه سوزش و خارش شدید پیدا میکنه و در حال حاضر نئوتادین هم قرص و هم آمپول و کلرفنیرآمین برای کاهش خارش و سوزش بدنش استفاده میکنه با پزشکشم که مشورت میکنیم میگه داروهاش فقط همینه در صورتیکه بعضی اوقات خارشهاش با این داروهای قوی نتیجه عکس میده میشه شما ما رو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنیم؟ممنون میشم جواب بدین

ارسال جواب

داروی

ایشان حتما باید تحت نظر پزشک باشند. با چند پزشک متخصص دیگر نیز مشورت کنید. با نظر پزشک‌می توانید از پماد های ضد خارش استفاده کنید.

Berkeh

سلام کودکان هم میتونن از این دارو استفاده کنن؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو فقط در بزرگسالان قابل استفاده است.

سمیرا خاتمی

سلام از وقتی قرص اسیترین و مصرف کردم دچار مشکلات روانی و افسرگی شدم ممکنه از دارو باشه؟

ارسال جواب

داروی

بله افسردگی شما می تواند به دلیل عوارض این دارو باشد.‌ فورا پزشک را از این موضوع مطلع کنید.

اناهیتا

با چه داروهایی تداخل دارویی ایجاد می‌کنه ؟؟

ارسال جواب

داروی

در مورد تمام داروهای مصرفی خود از جمله داروهای با نسخه و یا بدون نسخه مثل ویتامین ها و داروهای گیاهی با پزشک مشورت کنید. برخی از این داروها عبارتند از : اترتینات گلیبورید متوترکسات فنیتوئین مخمر سنت جان یا درمان جایگزین هورمونی یا قرص های پیشگیری از بارداری (به خصوص minipills)

امید رضا

آیا این دارو سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند ؟؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو باعث تضعیف سیستم ایمنی نمی شود.

مونارحیمی

سلام من ۹ ماه مصرف کردم و ابرو و مژه هام شروع کردن به ریختن ،قطع کردم خوب شدن اما حالا بعد از ۲ماه قطع کردن موهای‌ سرم به شدت کم پشت و نازک شدن، این اتفاق طبیعیه؟

ارسال جواب

داروی

خیر حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت ریزش شدید موها مشخص شود و سپس اقدام به مصرف دارو نمایید.

مهلا

چون ویتامین آ داره برای درمان زخم هم می‌تونه مفید باشه؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان زخم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

الهه طاهری

دکتر من کمبود ویتامین Aداشتم دکار این دارو رو تجویز کردن یه ماه خوردم خوب شدم بعدش که دیگه نخوردم دوباره کمبود ویتامین گرفتم چیکار کنم یعنی باید قرص رو دوباره مصرف کنم

ارسال جواب

داروی

این دارو کمکی به تامین ویتامین بدن شما‌ نمی کند. با پزشک‌ متخصص صحبت کنید.

زهره خداشاهی

سلام این دارو دقیقا در بدن ما چه کمکی میتونع بهمون کنه؟

ارسال جواب

داروی

برای درمان پسوریازیس شدید در بزرگسالان به کار می رود.

امیدی فر

سلام دکتر من پسوریازیس کف پا دارم و صفرامم بالاس این دارو رو مصرف کنم ایرادی نداره؟

ارسال جواب

داروی

با توجه به شرایطی که دارید، برای حصول اطمینان از اینکه این دارو  برای شما مضر هست یا نه، با پزشک خود مشورت کنید.

مهربانو

آیا دارو باعث ریزش مو و ابرو ها خواهد شد؟ آیا این علائم جر عوارض دارو هست؟

ارسال جواب

داروی

بله آسیترتین ممکن است باعث ریزش مو بشود.

اعظم مرادی

ببخشید مصرف این دارو رو فراموش کردم ،دوباره از ادامه مصرف کنم ؟

ارسال جواب

داروی

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کرده اید، بله دارو را مجدد مصرف کنید اما اگر مدتی هست دارو را مصرف نکردید پیش از مصرف مجدد پزشک را در جریان بگذارید.

اعظم مرادی

ی نوع ویتامین محسوب میشه؟

ارسال جواب

داروی

خیر آسیترتین ویتامین نمی باشد.

مهتاب

آیا مصرف این دارو بیش از مقدار و طولانی تر از مدت زمان تجویز شده توسط پزشک منجر ب بروز عوارض جانبی میشود؟

ارسال جواب

داروی

بله به هیچ عنوان دارویی را بیش از حد و در مدت زمان طولانی تر از توصیه پزشک مصرف نکنید.

علیزاده

همزمان که از این دارو استفاده میکنم دائم دچار افت فشار میشم باید چیکار کنم که حالم بهتر بشه؟

ارسال جواب

داروی

افت فشار خون جزو عوارض جانبی آسیترتین نیست. فورا پزشک را مطلع کنید .

مبینا کیوانلو

آسیترتین می‌تونه در قوی شدن سیستم ایمنی بدن کاربرد داشته باشه؟

ارسال جواب

داروی

تاثیری بر سیستم ایمنی بدن ندارد.

علیرضا

سلام من الان یک ماهه مصرف میکنم بیماریم بدتر شده و پسوریازیس کل بدنمو گرفته

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای آسیترتین

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.