کارودیلول چیست؟

کارودیلول یک بتا بلاکر(مسدود کننده بتا) است. مسدود کننده های بتا بر روی  قلب و سیستم گردش خون تاثیر می گذارند(یعنی برروی جریان خون شریان ها و وریدها).

کارودیلول برای درمان نارسایی قلبی و هایپرتانسیون (فشار خون بالا) مورد استفاده قرار می گیرد. از این دارو پس از حمله قلبی که موجب اختلال عملکرد پمپاژ قلب میشود نیز استفاده می کنند.

کارودیلول ممکن است برای مقاصدی غیر آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز، مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات مهم

درصورت ابتلا به آسم، برونشیت (التهاب برونش)، آمفیزم، بیماری شدید کبدی یاشرایط جدی قلبی مانند انسداد قلبی(نوعی ریتم غیرطبیعی قلبی)، سندرم سینوس بیمار یاضربان قلب کند (مگر درصورت داشتن ضربان ساز)، نباید از کارودیلول استفاده کنید.

دو ساعت قبل و بعد از مصرف داروی طولانی اثر کارودیلول(Coreg CR) از مصرف الکل اجتناب کنید. از مصرف سایر داروها یا محصولاتی که ممکن است حاوی الکل باشند نیز خودداری کنید. الکل موجب می شود کارودیلول موجود در Coreg CR خیلی سریع وارد بدن شود.

اگر تحت درمان فشار خون بالا هستید، درصورت داشتن حس خوب (سلامت) نیز به مصرف کارودیلول ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد برای باقی زندگی خود، از داروی فشار خون استفاده کنید.

قبل از مصرف کارودیلول

اگر به کارودیلول آلرژی دارید، نباید از آن استفاده کنید، و یا اگر مبتلا به:

 • آسم، برونشیت (التهاب برونش)، آمفیزم؛
 • بیماری شدید کبدی؛ یا
 • یک بیماری قلبی جدی مانند بلوک قلبی(نوعی آریتمی قلبی)، "سندرم سینوس بیمار" یاضربان قلب آهسته(مگر درصورت داشتن ضربان ساز قلبی)

باشید.

برای اطمینان از اینکه کارودیلول برای شما مضر نیست، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دیابت (این دارو میتواند علائم قند خون پایین را پنهان کند درنتیجه شما متوجه نشانه های آن نمیشوید)؛
 • آنژین (درد قفسه سینه)؛
 • بیماری کبدی یا کلیوی؛
 • اختلال تیروئید؛
 • فئوکروموسیتوما (تومورغده فوق کلیوی)؛
 • مشکلات گردش خون (مانند سندرم رینود)؛ یا
 • سابقه آلرژی

مضر بودن استفاده از کارودیلول برروی جنین انسان، در رده C. حاملگی FDA (یعنی رده پرهیز دارویی)، مشخص نشده است. درصورت بارداری یا برنامه ریزی برای باردار شدن حین مصرف این دارو، پزشکتان را در جریان بگذارید.

اینکه آیا کارودیلول میتواند وارد شیر مادر شود و به نوزادی که از شیر مادر تغذیه میکند آسیب برساند، مشخص نشده است. در طول مصرف این دارو از شیر دادن به نوزاد خودداری کنید.

نحوه مصرف کارودیلول

کارودیلول را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. ازدستورالعمل برچسب نحوه مصرف دارو، کاملا پیروی کنید. ممکن است گاهی پزشکتان برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج عایدتان شود، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

مصرف کارودیلول همراه با غذا، موجب حصول نتایج بهتر میشود.

برای بلع راحت تر کارودیلول می توانید یک کپسول آن را باز کرده و دارو را دریک قاشق پر از  پودینگ یا سس سیب بپاشید. سریعا بدون جویدن ببلعید. از این مخلوط برای استفاده در آینده نگه داری نکنید. کپسول خالی را دور بیندازید.

کارودیلول را روزانه در ساعت مشابهی مصرف کنید. نوبت مصرفی را فراموش نکنید و بدون مشورت با پزشکتان مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

اگر روند درمانتان از مصرف قرص های کارودیلول به کپسول های طولانی اثر (Coreg CR) تغییر پیدا کرد، ممکن است مقدار دوز کلی روزانه داروی تان نسبت به قبل بیشتر یا کمتر شود. سالمندان ممکن است در هنگام این تغییر از قرص ها به کپسول های طولانی اثر، بیشتر در معرض سرگیجه یا احساس ضعف باشند. از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

اغلب نیاز است که فشار خونتان چک شود.

اگرتحت درمان فشار خون بالا هستید، حتی اگر احساس خوبی(سلامت) داشتید،به استفاده از این دارو ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است نیاز باشد برای بقیه زندگی خود از داروهای فشار خون استفاده کنید.

اگر جراحی در پیش دارید، زودتر به جراحتان اطلاع دهید که از کارودیلول استفاده می کنید. شاید نیاز باشد برای مدت کوتاهی مصرف دارو را متوقف کنید.

نباید مصرف کارودیلول را به طور ناگهانی  قطع کنید. توقف ناگهانی ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

کارودیلول حین جراحی کاتاراکت (آب مروارید)، میتواند مردمک چشم را تحت تاثیر قرار دهد. زودتر به جراحتان اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید. مصرف کارودیلول را بدون اطلاع جراحتان قطع نکنید مگر اجازه بدهد.

کارودیلول تنها بخشی از یک برنامه کامل درمان برای فشار خون بالا است که ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز باشد. اگر تحت درمان فشار خون بالا هستید، رژیم غذایی، دارو و تمرینات خود را به طور دقیق دنبال کنید.

دارو در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. 

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به زمان مصرف داروی برنامه ریزی شده بعدی هستید، از مصرف مقدار از دست رفته چشم پوشی کنید. برای جبران کردن داروی از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

در صورت سوء مصرف (اووردوز)

به اورژانس مراجعه کنیدیا با امداد مسمومیت تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف شامل ضربان قلب غیر معمول، تنگی نفس، ناخن های آبی رنگ ، سرگیجه، ضعف، غش، و حمله صرع (تشنج) است.

در طول مصرف کارودیلول

در طول مصرف کارودیلول از چه مواردی باید خودداری کرد؟

کارودیلول ممکن است موجب تاری دید شود یا تعادل، تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یاکاری که نیازمند هوشیاری و وضوح دید است انجام میدهید، مراقب باشید.

نوشیدن الکل می تواند فشار خونتان را بیشتر پایین بیاورد و ممکن است عوارض جانبی خاصی از دارو را افزایش دهد.

شما مخصوصا باید در دو ساعت قبل یا بعد از مصرف کارودیلول طولانی اثر (Coreg CR) از نوشیدن الکل خودداری کنید. نباید از وضعیت نشسته یادرازکش خیلی سریع بلند شوید وگرنه ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از افتادن، به آرامی بلند شوید و خود را ثابت (پایدار) نگه دارید.

عوارض جانبی کارودیلول

اگر هر یک از این واکنش های آلرژیک به کارودیلول را داشتید، به اورژانس مراجعه کنید:

کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

به محض اینکه دچار عوارض جانبی جدی زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید:

 • احساس سرگیجه، امکان بیهوشی ناگهانی؛
 • ضربان قلب آهسته یا نامطلوب؛
 • تورم، افزایش وزن سریع، احساس تنگی نفس (حتی با فعالیت فیزیکی خفیف)؛
 • احساس سرما یا بی حسی در انگشتان دست یا پا؛
 • درد قفسه سینه، سرفه خشک، خس خس سینه، تنگی قفسه سینه، مشکل تنفس؛ یا
 • قند خون بالا (افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، دهان خشک، بوی نفس میوه ای، خواب آلودگی، پوست خشک، تاری دید، کاهش وزن).

عوارض جانبی شایع کارودیلول ممکن است شامل:

 • ضعف، سرگیجه
 • اسهال
 • چشم های خشک ؛
 • احساس خستگی؛ یا
 • افزایش وزن

باشد.

این لیست عوارض جانبی، کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشکتان در تماس باشید. ممکن است لازم باشد این عوارض را به FDA گزارش کنید.

تداخلات دارویی

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی میشوند، ممکن است با کارودیلول واکنش دهند. درمانگران خود را در جریان همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، قرار دهید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با کارودیلول دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: ملیکا کاردگر
نوشته شده در 31 شهريور 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره کارودیلول

جواد صدقی

من قبلا آتنولول 50 مصرف میکردم ولی دکتر آنرا با قرص کاردویلول 2/65عوض کرده که حالا خواب آلودگی زیاد دارم ادامه دهم یا قطع کنم

ارسال جواب

داروی

سلام خواب آلودگی و خستگی از عوارض جانبی شایع این دارو می باشد. دارو را تا پایان دوره مصرف استفاده نمایید و اگر عوارض شما تشدید شد به پزشک اطلاع دهید.

عبدالرضا رشنوئی

سلام معمولا کارودیلول ص12را چندساعت باید مصرف کنی 12 ساعت یا 8 ساعت دوم ایا داروقندرا افزایش میدهد سوم دارودرتونائی جنسی تاثیردارد متشکرم

ارسال جواب

داروی

دارو را دقیقا طبق نظر پزشک مصرف کنید زیرا تعداد دفعات و میزان مصرف دارو را باید پزشک تعیین کند. اگر دیابت دارید حتما پیش از مصرف به پزشک اطلاع دهید. ناتوانی و کاهش میل جنسی جزو عوارض این دارو ثبت نشده است.

زهرااسلامی

سلام میشه این دارو رو شب مصرف کرد چون خییییلی خواب آور است؟

ارسال جواب

مهسا طاهری

درصورت داشتن بیماری کلیوی مانعی داره این داره رو مصرف بشه؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای کارودیلول

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.