موارد مصرف ترازودون

ترازودون یک داروی ضد افسردگی است. این دارو روی برخی مواد شیمیایی موجود در مغز تاثیر میگذارد که ممکن است غلظت آنها در افراد مبتلا به افسردگی نامتعادل باشد.

ترازودون برای درمان اختلال افسردگی شدید استفاده میشود.

اطلاعات مهم در مورد ترازودون

درصورتی که نسبت به ترازودون حساسیت دارید و یا در حال درمان با متیلن بلو هستید نباید از ترازودون استفاده کنید.

اگر در طول 14 روز گذشته از داروهای مهار کننده مونو آمین اکسیداز (ایزوکربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، فنلزین، راساژیلین، سلژیلین یا ترانیلسیپرومین) استفاده کرده اید نباید از ترازودون استفاده کنید؛ زیرا ممکن است سبب بروز تداخلات دارویی خطرناک شود. پس از مصرف ترازودون اگر قصد استفاده از داروهای مهار کنننده مونو آمین اکسیداز را دارید دست کم باید 14 روز صبر کنید.

به دلیل به وجود آمدن افکار خودکشی در افراد جوان که برای اولین بار از داروهای ضد افسردگی استفاده میکنند لازم است که وضعیت پیشرفت درمان بصورت منظم توسط پزشک کنترل شود.همچنین خانواده یا مراقبان بیمار باید روی تغییرات خلق و خو و رفتار بیمار دقت و توجه داشته باشند.

هرگونه تغییر در خُلق و خو(تغییرات رفتاری،اضطراب،حملات هراس (پانیک)،مشکلات خواب، تحریک پذیری، زودرنجی،احساس آشفتگی و پریشانی،انجام دادن اعمال آسیب زا،پرخاشگری،بی قراری، بیش فعالی جسمی یا روانی، افزایش افسردگی،داشتن افکاری در مورد آسیب زدن به خود و دیگران) یا بروز علایم جدید را با پزشک در میان بگذارید.

بدون دستور پزشک از قرار دادن ترازودون در اختیار افرادی که کمتر از ۱۸ سال دارند  خودداری کنید. مصرف  ترازودون  برای کودکان مجاز نمی باشد.

پیش از مصرف ترازودون

برای اینکه مطمئن شوید مصرف ترازودون برایتان مضر نیست در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک معالج اطلاع دهید:

 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • بیماری قلبی
 • مشکلات خونریزی یا اختلال در انعقاد خون
 • صرع یا تشنج
 • گلوکومای زاویه باریک
 • اختلال دوقطبی (بای پولار)
 • سابقه سندرم QT طولانی
 • سابقه سوء مصرف دارو یا افکار خودکشی
 • اگر اخیرا دچار حمله قلبی شده اید.

مصرف داروهای مهار کننده ی انتخابی بازجذب سروتونین در افراد باردار میتواند صدمات جدی به ریه جنین وارد سازد یا موجب سایر عوارض جانبی برای جنین شود. با قطع مصرف ترازودون ممکن است علایم افسردگی مجددا عود کند. در صورتی که متوجه شدید باردار هستید در اولین فرصت به پزشک اطلاع دهید. در طول بارداری بدون تجویز پزشک هرگز مصرف ترازودون را آغاز یا قطع نکنید.

اینکه ترازودون میتواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب بزند تا کنون مشخص نشده است. اگر در طول مصرف ترازودون به نوزاد شیر میدهید پزشک را در جریان بگذارید.

نحوه مصرف ترازودون

ترازودون را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.جهت حصول نتایج بهتر ممکن است میزان دوز دارو توسط پزشک در طول درمان تغییر کند. از مصرف این دارو بیشتر و یا کمتر از مقدار و زمان توصیه شده، توسط پزشک خودداری کنید.

قرص های انتشار سریع ترازودن باید پس از یک وعده غذایی یا بعد از یک میان وعده مصرف شوند.

ترازودون بانام تجاری (Oleptro) باید با معده خالی و در اواخر شب یا هنگام خواب مصرف شود.

از شکستن، خرد کردن یا جویدن قرص های انتشار پایدار ترازودون اجتناب کنید. ترازودون بانام تجاری (Oleptro) میتواند جهت مصرف شکسته شود.

پس از آغاز مصرف ترازودون تا بهبود علایم ممکن است تا 2 هفته طول بکشد.مصرف دارو را ادامه دهید و در صورت عدم بهبودی علایم به پزشک اطلاع دهید.

مصرف ترازودون را بصورت ناگهانی متوقف نکنید. زیرا ممکن است علایم ناخوشایند ناشی از ترک مصرف دارو را تجربه نمایید. برای متوقف کردن مصرف این دارو به شکل صحیح با پزشک مشورت کنید.

ترازودون را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و تابش نور نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز) فورا به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه نمایید. مصرف بیش از حد ترازودون همراه با الکل، باربیتورات ها (فنوباربیتال) یا آرام بخش ها(دیازپام) میتواند کشنده باشد.

در طول مصرف ترازودون

از مصرف الکل خودداری کنید. ترازودون میتواند اثرات الکل را تشدید کند که میتواند خطرناک باشد.

از بلند شدن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده اجتناب کنید زیرا میتواند سبب سرگیجه شود. هنگام برخواستن به آهستگی عمل کنید و مراقب باشید زمین نخورید.

ترازودون میتواند سبب مختل شدن تفکر و واکنش های بدن شود. درصورت انجام رانندگی و کارهایی که به هوشیاری و دقت عمل نیاز دارند احتیاط کنید.

پیش از مصرف دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی برای درمان آرتریت، تب، درد و تورم با پزشک مشورت کنید. این دارو ها میتواند شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک، ملوکسیکام، ایندومتاسین و...باشد. مصرف این دارو ها همراه با ترازودون میتواند شما را در برابر خونریزی و کبود شدن آسیب پذیرتر کند.

عوارض جانبی ترازودون

درصورت داشتن نعوظ دردناک یا طولانی مدت (6 ساعت یا بیشتر) مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید. این یک وضعیت اورژانسی است و درصورت جدی بودن باید با جراحی درمان شود.

ترازودون میتواند باعث بروز واکنش های شدید آلرژیک شود. درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر به پزشک اطلاع دهید:

 • تاری دید، دید تونلی، درد چشم یا مشاهده هاله در اطراف اجسام نورانی
 • سردرد همراه با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، غش، تپش قلب یا ضربان قلب سریع
 • درد یا فشار در قفسه سینه، احساس تنگی در گلو یا فک
 • سطوح بالای سروتونین در بدن: آشفتگی، توهم، تب، ضربان قلب سریع، رفلکس های بیش از اندازه، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش
 • سطوح پایین سدیم در بدن: سردرد، گیجی، لکنت زبان، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هماهنگی یا احساس ناپایداری
 • واکنش شدید دستگاه عصبی: سفتی شدید عضلات، تب شدید، عرق کردن، گیجی، ضربان قلب سریع یا ناهماهنگ، لرژش، احساس از حال رفتگی

عوارض جانبی شایع میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی، سرگیجه
 • بروز تغییرات در وضعیت بینایی
 • یبوست
 • خشکی دهان، تغییرات در حس چشایی

تداخلات دارویی

مصرف ترازودون همراه با دارو هایی که باعث خواب آلودگی میتواند این اثر را تشدید کند.. قبل از مصرف دارو های خواب آور، ضد درد های حاوی مخدر، شل کننده عضلات یا دارویی برای اضطراب، افسردگی یا تشنج، به پزشک خود اطلاع دهید.

بسیاری از داروها میتوانند با ترازودون تداخل ایجاد کنند. درمورد تمام داروهای مصرفی با پزشک مشورت کنید به ویژه:

 • ضد افسردگی های دیگر
 • آناگریلید
 • دروپریدول
 • متادون
 • اندانسترون
 • آنتی بیوتیک ها: آزیترومایسین، کلاریترومایسین، اریترومایسین، لووفلوکساسین، موکسی فلوکساسین، پنتامیدین
 • داروهای ضد سرطان: آرسنیک تری اکسید، وانده تینیب
 • داروهای ضد مالاریا: کلروکین، هالوفانترین،
 • داروهای مرتبط با ریتم ضربان قلب: آمیودارون، دیسوپیرامید، دوفتیلید و...
 • داروهایی که برای درمان اختلالات روانی بکار میروند: کلرپرومازین، هالوپریدول، تیوریدازین

سایر داروها نیز میتوانند با ترازودون تداخل ایجاد کنند این موارد میتواند شامل داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، ویتامین ها و داروهای گیاهی باشد. پزشک را از تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با ترازودون دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 18 بهم 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره ترازودون

داروی

قرص ترازدون مصرف کرده ام حالم خوب شده.الان 5 سال هست مصرف میکنم .هر موقع به تدریج هم قطع میکنم حالم بد میشه تا کی باید به خوردن قرص ادامه دهم

ارسال جواب

داروی

در برخی موارد بیماران مبتلا به افسردگی برای اجتناب از تجربه حالات بد مجبور هستند بصورت مادام العمر از دارو استفاده کنند. در هر صورت برای ایجاد تغییرات در دوز دارو یا متوقف کردن مصرف آن باید با روانپزشک مشورت کنید.


ارسال دیدگاه برای ترازودون

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.