استازولامید چیست؟

استازولامید فعالیت یک پروتئین را در بدن، با نام آنیدراز کربنیک کاهش می دهد (مهارکننده این آنزیم است). با مهار این پروتئین، می توان به کاهش مایعات خاصی در بدن کمک کرد.

استازولامید در افراد مبتلا به نوع خاصی از گلوکوم (آب سیاه)، برای کاهش میزان مایع در چشم که باعث کاهش فشار داخل چشم می شود، استفاده می شود.

استازولامید همچنین به عنوان دیورتیک (ادرارآور) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب برای کاهش میزان مایع تولید شده در بدن استفاده می شود. این مایع ساخته شده، ادم نام دارد.

استازولامید برای درمان انواع خاصی از تشنج ها و نیز برای درمان یا جلوگیری از ارتفاع زدگی، مورد استفاده قرار می گیرد.

استازولامید ممکن است برای مقاصدی غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز، مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات مهم

در صورت ابتلا به سیروز، بیماری شدید کبدی یا کلیوی، عدم تعادل الکترولیتی، نارسایی غده آدرنال یا آلرژی به استازولامید یا داروهای سولفا(سولفونامید)، نباید از این دارو استفاده کنید.

پیش از مصرف استازولامید

در صورت آلرژی به استازولامید یا ابتلا به بیماری های زیر، نباید از آن استفاده کنید:

 • بیماری شدید کبدی، یا سیروز
 • بیماری شدید کلیوی
 • عدم تعادل الکترولیتی (مانند اسیدوز یا سطح پایین پتاسیم یا سدیم در خون)
 • نارسایی غده فوق کلیه؛ یا
 • آلرژی به داروهای سولفا(سولفونامید)

برای اطمینان از اینکه استازولامید برای شما مضر نیست، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات شدیدتنفسی؛
 • آب‌ سیاه‌ چشم‌ از نوع‌ زاویه‌ بسته‌؛ یا
 • اگر مقادیر زیاد آسپرین نیز مصرف کنید.

مضر بودن استفاده از استازولامید برروی جنین انسان، مشخص نشده است. درصورت بارداری یا برنامه ریزی برای باردار شدن حین مصرف این دارو، پزشکتان را در جریان بگذارید.

استازولامید می تواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. درهنگام مصرف استازولامید نباید به نوزادی از شیر خود تغذیه کنید.

استازولامید برای استفاده ی افراد زیر 18 سال تایید نشده است.

نحوه مصرف استازولامید

کاملا از دستورالعمل برچسب نحوه مصرف دارو، پیروی کنید. ممکن است گاهی پزشکتان برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج عایدتان شود، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

میزان دوز مصرفی دارویتان، به شرایطی که در حال درمان آن هستید، وابسته خواهد بود. اگر استازولامید را برای نارسایی احتقانی قلب مصرف می کنید، ممکن است به دستور پزشک مصرف داروهایتان را به مدت یک روز قطع کنید. از دستورالعمل های میزان دوز مصرفی پزشکتان، به دقت پیروی کنید.

این دارو را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

در صورت استفاده از استازولامید، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید.

استازولامید تنها بخشی از یک برنامه کامل درمان است که ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز باشد. از دستورات پزشک خود به طور دقیق پیروی کنید.

دارو در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری شود. درب بطری را پس از مصرف محکم ببندید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به زمان مصرف دوز برنامه ریزی شده بعدی هستید، از مصرف مقدار از دست رفته چشم پوشی کنید. برای جبران کردن دوز فراموش شده، داروی اضافی مصرف نکنید.

در صورت سوء مصرف (اووردوز)

به اورژانس مراجعه کنید یا با امداد مسمومیت تماس بگیرید.

در طول مصرف استازولامید 

در طول مصرف استازولامید از چه مواردی باید خودداری کرد؟

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یا هرکاری که نیازمند هوشیاری و وضوح دید است انجام می دهید، مراقب باشید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تختهای برنزه کننده (سولاریوم) اجتناب کنید. استازولامید به راحتی می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. وقتی خارج از منزل هستید، از لباس محافظ و کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

عوارض جانبی استازولامید

اگر هر یک از این علائم یا واکنش آلرژیک به استازولامید را داشتید، به اورژانس مراجعه کنید: کهیر؛ تنفس سخت؛ تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

درصورت دچار شدن به علائم زیر فورا به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خون در ادرار یا مدفوع؛
 • حمله ناگهانی صرع (تشنج)؛
 • از دست دادن حرکت هر بخشی از بدن؛
 • اختلال در سلول های خونی- ضعف ناگهانی یا احساس بیماری، تب، لرز، گلو درد، زخم دهان، پوست رنگ پریده ، احساس خستگی یا تنگی نفس، ضربان بالای قلب، خونریزی بینی، خونریزی لثه.
 • مشکلات کبدی- حالت تهوع، درد بالای معده یا تورم ، احساس خستگی، بی اشتهایی، ادرار تیره، مدفوع خاکستری رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم ها).
 • نشانه های اسیدوز متابولیک- گیجی، استفراغ، کمبود انرژی، ضربان قلب نامنظم؛
 • علائم سنگ کلیه- درد در طرفین یا پایین کمر، خون در ادرار، ادرار دردناک یا مشکل؛ یا
 • واکنش شدید پوست- تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان، سوزش در چشمان، درد پوستی همراه با بثورات پوستی قرمز یا بنفش که گسترش می یابد (به خصوص در صورت یا بالاتنه) و موجب تاول و پوست اندازی می شود.

اثرات جانبی شایع عبارتند از:

 • تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال؛
 • بی حسی یا سوزن شدن، به ویژه در بازوها و پاها؛
 • خواب آلودگی، گیجی؛
 • مشکلات شنوایی، زنگ زدن گوش؛
 • افزایش ادرار؛ یا
 • احساس تغییر در طعم و مزه.

این لیست عوارض جانبی، کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشکتان در تماس باشید.

تداخلات دارویی

سایر داروها ممکن است با استازولامید واکنش دهند. که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شوند. درمانگران خود را در جریان همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، قرار دهید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با استازولامید دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: ملیکا کاردگر
نوشته شده در 12 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره استازولامید

بهمن مولایی

سلام آیااستلازومیدبرای آب موجود درمغزبهتره و مادر بزرگم ازوقتی این دارو رومصرف میکنه تو خواب حرف میزنه ودست هاش رو تکون میده مثل اینکه داره چیزی میگیره یاچیزی میده ممنون میشم جواب بدین

ارسال جواب

داروی

استازولامید فعالیت یک پروتئین را در بدن، با نام آنیدراز کربنیک کاهش می دهد (مهارکننده این آنزیم است). با مهار این پروتئین، می توان به کاهش مایعات خاصی در بدن کمک کرد. استازولامید در افراد مبتلا به نوع خاصی از گلوکوم (آب سیاه)، برای کاهش میزان مایع در چشم که باعث کاهش فشار داخل چشم می شود، استفاده می شود. استازولامید همچنین به عنوان دیورتیک (ادرارآور) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب برای کاهش میزان مایع تولید شده در بدن استفاده می شود. این مایع ساخته شده، ادم نام دارد. استازولامید برای درمان انواع خاصی از تشنج ها و نیز برای درمان یا جلوگیری از ارتفاع زدگی، مورد استفاده قرار می گیرد. استازولامید ممکن است برای مقاصدی غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز، مورد استفاده قرار گیرد. هذیان گویی در خواب و حرکات از عوارض این دارو ذکر نشده اما اگر این روند ادامه دار شد قطعا ب پزشک مراجعه کنید

سید علیرضا شهیدیان

سلام, 20 آبانماه تخت عمل جراحی قرار گرفته و به علت عفونت 4 مرتبه دبریدمان شده و نهایتا 29 آذر ماه به علت ادامه ی تخلیه مایع در درن كه احتمالا مایع مغزی نخایی بوده پلاتین از یادم خارج شد.در طول این مدت اوایل هر 8 ساعت همزمان 2 عدد قرص استازولانید میخوردم حال اینکه با کم شدن ترشحات هر 8 ساعت 1 عدد به دستور پزشک الان 3 روز است ترشحات ندارم آیا همچنان به مصرف استازولانید ادامه دهم یا مصرفش را کم كنم? به پزشک معالجه دسترسی ندارم.ایران نيستند. ممنون.

ارسال جواب

داروی

ب این منظور باید حتما با پزشک خودتون مشورت کنید چون اثرات دارو تو هرکس متفاوته و پزشک متناسب با وضعیت بدنی بیمار دارو رو قطع میکنه یا ادامه دادن مصرف رو تجویز میکنه

مارال ویسی

سلام.من مادرم استازولامید وایمی پرامین مصرف میکند.درصورت مصرف این دو خوردن روغن سیاه دانه ویا کرفس براش مشکل ایجاد نمیکنه؟ممنون

ارسال جواب

داروی

نه تداخلی با روغن سیاه دانه و کرفس نداره مانعی نیست

محمد

سلام قرار برم در شهرکرد مسابقه دومیدانی و از رشت برم ارتفاع رشت صفر و ارتفاع شهرکرد ۲۵۰۰ است من چطور باید مصرف کنم.ممنونم

ارسال جواب

داروی

سلام دارو را مطابق دستور پزشک و با دوز تجویز شده استفاده کنید. از مصرف بیشتر یا طولانی تر از مدت توصیه شده این دارو اجتناب کنید.

محمودصدیقیمن

من اسپرین 80 شبی یکی و روزی 3تا متفورمین 500 برا ارتفاع زدگی میخوام قرص استازولامید 250mg مصرف کنم اگر مصرفش برام ضرر نداره زمان و مقدار مصرفشو بگید لطفا ممنونم

ارسال جواب

داروی

سلام این دارو باید دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف شود.‌ راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را نیز مطالعه کنید. نحوه و میزان دارو را باید پزشک با توجه به شرایط پزشکی و فردی شما تعیین کند. در این مورد حتما با پزشک مشورت کنید.

هدیه هاشمی

سلام.من دختری 17ساله ام که بهم گفتن لخته خون توسرم هست باعث گرفتگی رگ هام شده ویه مدت هم دوبینی پیداکردم استازولامید به چه دلیل به من دادن؟

ارسال جواب

صالح بهرامی

گرفتگی شما منظور همان CVTاست که باعث افزایش فشار درون جمجمه شده،که باعث دوبینی آدم پاپی میشه این قرص تولید مایع نخاعی رو کمتر میکنه

فاطمه دیلمی 19ساله

سلام من یه دفه ای سردرد گرفتم و دوبینی گفتن فشار مغز بالا دوبار هم اب کمرم رو گرفتن الان روزی سه تا استازولامید و شبی یک آسپرین دکترم میگه از وزن بالاس من 100کیلو ام اگر وزنم پیایین نیاد برام خطرناکه ؟دلم میخاد حامله بشم ولی دکتر گفته وزنت پایین بیار من نمیتونم در توانم نیست چطور وزنم پایین بیارم .آیا حاملگی خطرناکه برام؟تروخدا جواب بدید درحالی ک احساس میکنم چشمم یکم بهترشده تاربینی داشتم و ازوقتی آب کمرم رو گرفتن دیگه سردرد تگرفتم خداروشکر ولی هنوز چشمم مثل اول نشده یکم مونده تا بهتربشه فقط یک گوشم صدای وزوز میده از داروهامه یا از مغزمه ؟ممنون میشم جواب همرو بدین چون دکترم جواب درستی نمیده بهم ..

ارسال جواب

صالح بهرامی

وز وز گوش از علائم فشار مغز بالاست،اگر هنوز دوبینی دارید متاسفانه عصب ششم چشمتون فلج شده باید ال پی بشین اگر ال پی جواب گو نبود جراحی شنت...بهتره داروی لازیکس هم مصرف کنید با پزشکتون مشورت کنید

فاطمه دیلمی 19ساله

و الان یکساله قرص استازولامید و آسپرین مصرف میکنم باید تاکی مصرف بشه تا چند سال دیگه ؟برام ضرر نداره احساس میکنم تنگی نفس هم گرفتم براحتی نمیتونم نفس بکشم .

ارسال جواب

صالح بهرامی

در ضمن درمان CVTبهتره از وارفاین استفاده بشه

فاطمه دیلمی 19ساله

هردفه میرم جا دکتر مبگه ادامه بده الان یکساله از سردرم میگذره ولی هنوز میگه باید دوسال دیگه قرص بخوری برام توضیح نمیده ک من تکلیفم چیه از اخر .دلم میخاد حامله بشم ولی میترم قرصام نخورم سردرد بگیرم بتز میشه کمکم کنین

ارسال جواب

آوینا

سلام خسته نباشین. من رو بارداری فشار مغزم رفت بالا چشمم تار شده دکتر گفته خطرناکه برات باید هرچه زودتر ختم بارداری بشی حالا واسه شماهم شاید خطرناک باشه

ایران

سلام من دو سه روزی هم استازولامید۲۵۰ استفاده میکنم نوزاد شیرخواره دارم ایا وارد شیر مادر میشه و ب نوزاد اسیب میزنه؟هر ۸ ساعت نصف قرص میخورم.باید قطعش کنم؟

ارسال جواب

داروی

باسلام استازولامید می تواند وارد شیر مادر شود و به کودک شیر خوار آسیب برساند. اگر این دارو را مصرف می کنید نباید به کودک خود شیر بدهید.

فاطمه خسروی

سلام وقت بخیر .مصرف این قرص با ویتامین سی تداخل داره ؟

ارسال جواب

داروی

سلام استازولامید ممکن است با داروهای با نسخه و یا بدون نسخه اعم از ویتامین ها و محصولات گیاهی تداخل داشته باشد. در مورد مصرف همزمان استازولامید و ویتامین C با پزشک مشورت کنید.

محمد رضوانی

سلام اختلال خواب دارم میخوام برای بهبود خوابم ی قرصی پیشنهاد بدین ممنون

ارسال جواب

داروی

سلام من و همکارانم اجازه تجویز دارو نداریم. بهتر است شما برای رفع اختلالات خواب خود به پزشک مراجعه کنید و در این مورد از پزشک کمک بگیرید.

محمد رضوانی

سلام اختلال خواب دارم میخوام برای بهبود خوابم ی قرصی پیشنهاد بدین ممنون

ارسال جواب

محمد رضوانی

سلام میخواستم بدونم ایا مصرف داروی انتی هیستامین برای اولین بار چه عوارضی دارد یا برای بهبود بی خوابی موثر است

ارسال جواب

داروی

سلام بهتر است شما برای درمان بی خوابی به پزشک مراجعه کنید و با توجه به صلاح دید پزشک اقدام کنید. خودسرانه دارویی مصرف نکنید.

محمد رضوانی

سلام من مشکل اختلال خواب دارم ایا مصرف داروی استازولامید برای اولین بار عوارض خطرناکی دارد یا نه و به بهبود بی خوابیم کمک میکند

ارسال جواب

داروی

سلام هر دارویی علاوه بر مزایایی که دارد، عوارضی هم دارد اما اگر طبق دستور پزشک‌ مصرف شود، احتمال بروز این عوارض کاهش می یابد. این عوارض جدی هستند که ممکن است بروز کند. در صورت دچار شدن به علائم زیر فورا به پزشک خود مراجعه کنید: خون در ادرار یا مدفوع؛ حمله ناگهانی صرع (تشنج)؛ از دست دادن حرکت هر بخشی از بدن؛ اختلال در سلول های خونی- ضعف ناگهانی یا احساس بیماری، تب، لرز، گلو درد، زخم دهان، پوست رنگ پریده ، احساس خستگی یا تنگی نفس، ضربان بالای قلب، خونریزی بینی، خونریزی لثه. مشکلات کبدی- حالت تهوع، درد بالای معده یا تورم ، احساس خستگی، بی اشتهایی، ادرار تیره، مدفوع خاکستری رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم ها). نشانه های اسیدوز متابولیک- گیجی، استفراغ، کمبود انرژی، ضربان قلب نامنظم؛ علائم سنگ کلیه- درد در طرفین یا پایین کمر، خون در ادرار، ادرار دردناک یا مشکل؛ یا واکنش شدید پوست- تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان، سوزش در چشمان، درد پوستی همراه با بثورات پوستی قرمز یا بنفش که گسترش می یابد (به خصوص در صورت یا بالاتنه) و موجب تاول و پوست اندازی می شود.

کیومرث لطفی

آیا برای استخوان درد تاثیری دارد؟

ارسال جواب

داروی

سلام شما برای استخوان درد باید به پزشک مراجعه کنید تا پس از معاینه با توجه به صلاح دید پزشک دارو مصرف کنید.

معصومه فلاح

سلام ۳۰ ساله هستم تاری چشم داشتم ۵ بارهم ال پی شدم دکتر داروی استازولامید داده هرشش ساعت ۴ عدد دارو میخوردم تاری چشمم خوب شده بود ولی الان مصرف دارو رو کم کردم تاری زیاد شده میتونه از دارو باشه؟

ارسال جواب

داروی

سلام دوز و میزان مصرف دارو را بدون این اجازه پزشک تغییر ندهید. افزایش تاری دید را به پزشک اطلاع بدهید و در مورد دوز مناسب مصرف دارو، با پزشک مشورت کنید.

مدینه جهانگیری

سلام وقت بخیر من درتصادف پیشانی ام بخیه خورد و پس از مدتی ابریزش بینی از طرف راست داشتم دکتر این دارو را هر هشت ساعت دو عدد نوشت ایا بند میاید یا نیاز به عمل دارد و اینکه علت ابریزش چیست ایا اسیب به پیشانی است یا جمجه یا پرده مننژیت

ارسال جواب

داروی

سلام با توجه به علایمی که دارید شما حتما باید توسط پزشک ویزیت شوید

سارایوسفی

سلام من در دی ماه سال گذشته دچار گرفتگی عروق مغزی شدم چشم هام دو بینی شد وگوشام صدا میداد داروهای که دکترم برای من تجویز کرده گاپنتین 100 وتوپیرامات 100واستازولامید250ونورتریپتیلین25وپنتوپرازول40 هستش روز های اول که هر دوروزی آزمایش برای لختگی خونم میدادم بعد شد هفته ای یک بار بعد شد هر15 روز یک بار حالا شده یک ماه ولی هنوز یک کم سر درد دارم بعضی وقتها هم چشممام درد میکنه باید چکار کنم

ارسال جواب

داروی

حتما باید با پزشک‌ معالج خود گفت و گو کنید و سپس طبق دستور اقدام‌ نمایید.

سارایوسفی

سلام دکترم وارفارین هم تجویز کرده

ارسال جواب

محمد صالح پاکدامن

من ۱۳ سالمه مایع نخاعی من رو کشیدن به دلیل سر درد و فشار جمجمه روزی ۳عدد استا زو لامید میخورم گوشم وزز داره و کمی سر درد ایا با مراجعه مدام به پزشک درمان کامل میشه و سلامتی مو بدست میارم چقدر طول میکشه که خوب بشم.ممنون

ارسال جواب

داروی

سلام حتما به پزشک مراجعه کنید و به توصیه های پزشک متخصص عمل کنید تا هرچه زودتر بهبودی حاصل شود.

لیلا جابری

سلام..و خسته نباشید..مادر من ۱/۵ پیش گامانایف شدن و بعد از ۱۱ روز که از گامانایف گذشت دچار سرگیجه شدید و استفراغ و حال خیلی بد شدند و دسترسی به دکتر مثنداشتیم یکی از بستگان در تهران به دکتر مراجعه کرد و دکتر ۶ عدد دگزا نوشت هر ۱۲ ساعت/قرص بتاهیستسن هر ۸ ساعت و قرص استرازولامید ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۱ عدد...و گفت تا ۱ ماه مصرف کند..الان بعد از یه ماه استروزولامید قطع بشه خطرناک نیست

ارسال جواب

داروی

سلام قبل از قطع دارو حتما با پزشک مشورت کنید تا دچار عوارض ناشی از ترک دارو نشوید.

آوینا

من بچه شیرخوار دارم قرص استازولامید استفاده میکنم یعنی برای بچه ضرر داره لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

ارسال جواب

داروی

سلام بله قرص استازولامید می تواند وارد شیر مادر شود و به کودک شیر خوار آسیب برساند. اگر از این دارو استفاده می کنید، نباید به نوزاد شیر بدهید.

سمانه

سلام دختر من ۶ سالشه و بخاطر فشار مغز دو ساله داره استازولامید نصفی صبح و شب میخوره و الان توی این شرایط دسترسی به دکترش ندارم آیا ادامه این دارو براش مشکلی به وجود میاد.ممنون میشم جواب بدیم سپاس

ارسال جواب

داروی

سلام مصرف داروی استازولامید برای افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است. در این مورد حتماً با پزشک کودک مشورت نمایید، اگر نمی‌توانید به پزشک مراجعه کنید با پزشک کودک تماس بگیرید و یا به پزشک دیگری مراجعه کنید.

فاطمه اکبری

مامانم با دستور پزشک مصرف کرد زمین خورد و سرش ضربه خورد

ارسال جواب

سارا خسروی

سلام من فشار مغز دارم تازه متوجه شدم باردارم ازاین قرص میخورم نمیدونم الان برای جنین یاخودم خطرناک

ارسال جواب

داروی

مضر بودن این دارو برای جنین تاکنون مشخص نشده است. اگر باردار هستید و یا برای باردار شدن برنامه دارید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.

عاطمه

سلام من باردار بودم یکسال پیش روزی دوتا استازولامید میخوردم دکتر گفت اشکالی نداره ولی همش میترسیدم تا وقتی بچم بدنیا اومد که دکتر گفت باید سزارین بشی تا به سرت زور وارد نشه با زایمان طبیعی ،بچم سالمه سالم بود خداروشکر فقط چون خودم وزنم بالا بود زیاد چیزی نمیخوردم بچم یکم ضعیف بود ،تواگر وزنت خوبه به برنامه ݝذاییت برس

عاطمه

بعدم اینکه من شیرخودمو میدم والا همش چرته اگر شیرخشک کمکی هم خاستی بده بچت نگران نباشین منم روزی مثل شما بودم ،ولی دکتر گفته شاید عمل شنت کنیم اگر با دارو جواب ندی لطفا اونایی که عمل کردن بگن خوبه یانه دکترم میگه شنت کمری میزاریم برات لطفا ازین نوع عمل اگر کسی میدونه بگه چقدر خطرناکه ؟؟الاهی این مریضی ریشه کن بشه که همه دچارش شدن کسی هم نمیدونه علت چیه

ناظری

با سلام من قرص استازولامید ۲۵۰ به مدت سه روز بخاطر فشار چشم و بسته شدن زاویه چشم مصرف کردم .. اما حالا ده روزه پریودی عقب افتاده میتونه اسر استفاده از این قرص باشه ؟

ارسال جواب

داروی

تاخیر و بی نظمی در قاعدگی جزو عوارض جانبی این دارو ثبت نشده است. برای تشخیص علت این موضوع به پزشک مراجعه کنید.

محمد موسی زاده

سلام مادر من دارو استارولامید استفاده میکنه و بهش حمله عصبی میشه دست و پاش شل میشه و گریه میکنه راهکار چیه

ارسال جواب

داروی

ممکن است مادر شما دچار عوارض جانبی این دارو شده باشد. برای درمان این عوارض، فورا به پزشک مراجعه کنید

فاطمه دشتبان

سلام من ۵ روزه که دارم این دارورو مصرف میکنم تو ناحیه قفسه سینه‌ام احساس سوزش میکنم و یکمی درد دارم و مشکل تنفس...البته استرس هم دارم اما میخوام مطمئن بشم که از چی هست این مشکل؟!

ارسال جواب

داروی

علائمی که ذکر کردید، جزو عوارض این دارو می باشد. برای درمان این عوارض به پزشک مراجعه کنید.

عباس مرادی

سلام من حدود دو ماه پیش بخاطرضربه به چشم باتجویزپزشک هفده عددقرص استازولامید مصرف کردم حالاهنوزاطراف چشمام گزگزمیکنه گوشه چشمام بسمت گوش سوزش وگوشه چشمام بسمت بینی دل دل میکنه چکنم

ارسال جواب

داروی

ممکن است دچار عوارض جانبی این دارو شده باشید. به پزشک اطلاع دهید.

عباس مرادی

درضمن به چندین پزشک مراجعه کردم ولی نتیجه ای نگرفتم لطفاراهنمای کنید هنوزچشمام سوزش داره وتوی مژه هام انگاری یه چیزی حرکت میکنه توی چشمم میزنه

ارسال جواب

عباس مرادی

درضمن به چندین پزشک هم مراجعه کردم ولی نتیجه ای نگرفتم هنوز هردوچشمام سوزش داره انگار چیزی توی موهام حرکت میکنه وتوی چشمام میزنه لطفا راهنمای کنید

ارسال جواب

داروی

به پزشک‌ متخصص مراجعه کنید و تمام شرایط خود را به او توضیح دهید ممکن است شما دچار عوارض جانبی دارو شده باشید.

مریم دهقان

باسلام من دوساله به دلیل بالا رفتن فشار مایع مغز استازولامید استفاده میکنم . 47 سال دارم و دوماه پیش عمل هیستروکتومی شدم . با توجه به اینکه پریودی قطع شده لازمه از آسپرین استفاده کنم؟

ارسال جواب

داروی

شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید و طبق نظر پزشک اقدام به مصرف دارو کنید. مصرف آسپزین بعد از ۴۰ سال لازم است.

شوبو شمس الدینی

سلام و عرض ادب وخسته نباشید.. من با مصرف قرص استازولامید سرم درد می کنه می خواستم راهنمایی ام کنین

ارسال جواب

داروی

سردرد جزو عوارض جانبی این دارو است. اگر ادامه پیدا کرد حتما با پزشک مشورت کنید.

ریحانه مهرابی

سلام خسته نباشید من چشمام ضعیف بود خواستم عمل لیزیک کنم، دکترا میگن فشار چشمت بالا، همه عکس وام ار ای گرقتم حالا میگن اب کمرم، یخدا خسته شدم اصلا نمیگن علت چیه یلد نیستم، الان قرص استازولامید دادن یه مدت بخورم، ب نظرتون باید چ کرد

ارسال جواب

ریحانه مهرابی

سلام خسته نباشید من چشمام ضعیف بود خواستم عمل لیزیک کنم، دکترا میگن فشار چشمت بالا، همه عکس وام ار ای گرقتم حالا میگن اب کمرم، یخدا خسته شدم اصلا نمیگن علت چیه یلد نیستم، الان قرص استازولامید دادن یه مدت بخورم، ب نظرتون باید چ کرد

ارسال جواب

داروی

دارو را تا پایان دوره مصرف میل کنید و طبق نظر پزشک اقدام نمایید. برای حصول اطمینان بیشتر با پزشک دیگری نیز مشورت کنید.

m.dl

چرا میگن بعد مصرف استازولامید در معرض آفتاب قرار نگیرید چه مشکلی دارد؟

ارسال جواب

داروی

زیرا استازولامید به راحتی می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. وقتی خارج از منزل هستید، از لباس محافظ و کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

حانیه مختاریان

سلام پسرم ۷ ماهه است و به علت اکسترنال هیدروسفالی دکتر برای قرص استازولامید تجویز کرده.اما از خوردن آن ممانعت کرده و بیشترش را توف میکند..آیا این دارو را میتوان با چیزی داد؟ و سوال دیگر اینکه هرروز مولتی ویتامین و ویتامین د۳ و آهن و آد مصرف میکند،ایا تداخل دارد؟

ارسال جواب

داروی

استفاده این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است. حتما با پزشک متخصص دیگری مشورت کنید و او را در جریان داروهای مصرفی کودک از جمله ویتامین ها قرار بدهید.

sara karimi

درد در طرفین پهلوها دارم این دارو را مصرف میکنم میتونه مرتبط باشه؟

ارسال جواب

داروی

بله از عوارض جانبی این دارو می باشد. فورا به پزشک اطلاع دهید

ali poormehr

استازولامید در دوران شیردهی باید مصرف شود یا خیر؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو می تواند وارد شیر مادر بشود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر این دارو را مصرف می کنید، از شیردادن به کودک خود خودداری کنید.

علیرضا

سلام، وقت بخیر برای مشکل فشار چشم دکتر برای من استازولامید تجویز کرده. چند سال پیش هم برای همین مشکل برام تجویز شد، ولی بعد از یه مدت دچار گرفتگی عضله بسیار شدید در ساق پام شدم تا حدی که رفتم بیمارستان، حالا الان دوباره دکتر برام تجویز کرده، برای پیشگیری از گرفتگی عضله چه کاری میتونم انجام بدم؟ ممنون

ارسال جواب

داروی

حتما پیش از مصرف این دارو، سابقه و تجربه مصرف قبلی خود را به پزشک بیان کنید و با او مشورت نمایید.

مونارحیمی

دادوی استازولامید تولید مایع نخاعی رو کاهش میده؟

ارسال جواب

داروی

بله دادوی استازولامید تولید مایع نخاعی را کاهش می دهد.

mohamad

سلام خسته نباشید. استازولامید ادرار آور هست؟ من به دستور پزشک مصرف میکنم

ارسال جواب

داروی

بله این دارو ادرار آور هست.

داروی

بله این دارو ادرارآور هست.

ارسال جواب

مریم رحمانی

دوز مصرفی این دارو برای افراد بزرگسال چقدر هست؟

ارسال جواب

داروی

میزان دوز مصرف این دارو بستگی به شرایطی دارد که در حال درمان آن هستید. در مورد مقدار و میزان مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

ندا موسوی

استازولامید با آسپربن تداخل دارویی دارد؟

ارسال جواب

داروی

بله این دو دارو باهم تداخل دارویی دارند.

ali

آیپرین و استازولامید تداخل دارند،

ارسال جواب

داروی

بله آسپرین با استازولامید تداخل دارویی ایجاد می کند.

heli

رنگ پریده حالت تهوع اسهال بعد مصرف استازولامید به چه علت به وجود می اید؟ مسموم شدم؟

ارسال جواب

داروی

تمامی علائمی که نام بردید، جزو عوارض جانبی شایع این دارو است.

مونارحیمی

استازولامید خاصیت خواب آلودگی نیز دارد؟

ارسال جواب

داروی

بله خواب آلودگی از عوارض شایع این دارو است.

فائزه بهاری

در صورت داشتن آلرژی به داروی سولفانامید میشه بازم این دارو رو استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

خیر نباید از این دارو استفاده کنید.

فائزه بهاری

من یک نویت مصرف دارو رو فراموش کردم، باید چیکار کنم؟

ارسال جواب

داروی

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به دوز بعدیتان است دوز فراموش شده را نخورید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی نخورید.

فائزه بهاری

اسهال از عوارض مصرف این دارو هست؟

ارسال جواب

داروی

بله اسهال از عوارض جانبی شایع این دارو است.

فائزه بهاری

در صورت بارداری میشه از دارو استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

مضر بودن استفاده از استازولامید برروی جنین انسان، مشخص نشده است. درصورت بارداری و یا قصد باردار شدن با پزشک مشورت کنید.

فائزه بهاری

موارد منع مصرف استازولامید چیه؟

ارسال جواب

داروی

بیماری شدید کبدی، یا سیروز بیماری شدید کلیوی عدم تعادل الکترولیتی (مانند اسیدوز یا سطح پایین پتاسیم یا سدیم در خون) نارسایی غده فوق کلیه؛ یا آلرژی به داروهای سولفا(سولفونامید)

حسن زاده

استازولامید رو برای جلوگیری از ارتفاع زدگی، بدون تجویز پزشک میتونم استفاده کنم؟

ارسال جواب

داروی

دارو را با اجازه و زیر نظر پزشک مصرف کنید.

فاطمه صابری

محدوده سنی مصرف استازولامید به چه صورته؟ میشه توضیح بدید؟

ارسال جواب

داروی

مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مجاز نیست

حسینی نیا

استازولامید میتونه تشنج رو کاملا درمان کنه؟

ارسال جواب

داروی

این دارو در درمان انواع خاصی از تشنج ها کمک کننده و موثر است.

زهرا ابراهیمی

سلام من اشتباهی بجای قرص سردرد از این قرص استفاده کردم، بی حسی و گزگز در بدن و صورت دارم چقدر طول میکشه از بدن خارج بشه کامل؟

ارسال جواب

داروی

تمامی علائمی که نام بردید، جزو عوارض جانبی شایع این دارو است. اگر رفع نشد به پزشک گزارش دهید.

ماندانا

سلام من اشتباهی بجای قرص سردرد از این قرص استفاده کردم، بی حسی و گزگز در بدن و صورت دارم چقدر طول میکشه از بدن خارج بشه کامل؟

ارسال جواب

داروی

علائمی که ذکر کردید جزو عوارض جانبی شایع این دارو می باشند. اگر ادامه پیدا کرد حتما به پزشک اطلاع دهید

ماندانا

سلام من مشکل ارپی دارم و این قرص تجویز شده یکساله استفاده میکنم ولی بازم التهاب گرفتم آیا این قرص برای کاهش التهاب هست

ارسال جواب

داروی

این قرص به درمان کمک می کند. حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

سهیلا ذاکریان

لمس شدن و از دست دادن حرکت قسمتی از بدن میتونه از عوارض جانبی این دارو باشه؟

ارسال جواب

داروی

بله از دست دادن حرکت قسمتی از بدن از عوارض جانبی این دارو می باشد.فورا به پزشک اطلاع دهید

سهیلا ذاکریان

خونریزی بینی و لثه دارم بعد مصرف استازولامید از عوارض استازولامید هست؟

ارسال جواب

داروی

بله تمامی علائمی که نام بردید، جزو عوارض جانبی این دارو است. فورا پزشک را در جریان بگذارید.

فایزه قربانپور

فصد دارم عمل لازک چشم انجام بدم مصرف استازولامید مشکلی به وجود نمیاره ؟

ارسال جواب

داروی

حتما پیش از مصرف عمل پزشک را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید. بدون اجازه‌ پزشک دارویی را مصرف نکنید. در این مورد با پزشک صحبت کنید

امیدی فر

استازولامید رو برای افرادی که بیرون روی ندارند هم میشه استفاده کرد ؟

ارسال جواب

داروی

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو با پزشک خود گفت و گو کنید.

mohamad

استازولامید رو برای کودکانی که تشنج میکنند هم مفیده ؟

ارسال جواب

داروی

خیر مصرف این دارو برای استفاده ی افراد زیر 18 سال مجاز نیست.

اذین

استازولامید برای اشخاصی که آب مروارید هم دارند مفیده ؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو برای درمان آب سیاه مفید است.

Zahra

این دارو برای بیماری هیدروسفالی اب گرفتگی مغز میتونه خوب باشه؟

ارسال جواب

samir

برای خستگی بعد از ورزش میشه مصرف کرد؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو کاربرد دیگری دارد.

nazi

اگر پس از مصرف این دارو گلو درد و احساس بیماری داشتیم چیکار کنیم ؟

ارسال جواب

داروی

اگر این علائم را داشتید، شما دچار عوارض جانبی این دارو شده اید. فورا به پزشک اطلاع دهید.

تهرانی

سلام وقت بخیر من از این دارو حدودا ۳ ماه مصرف میکنم به خاطره اینکه فشار مغزیم بالاست سوالی که دارم اینه آیا این دارو باعث چاقی میشه ؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو موجب افزایش وزن نمی شود.

heli

زمان مصرف استازولامید هر چند وقت یکبار باید آزمایش خون بدم؟

ارسال جواب

داروی

ممکن است نیاز باشد به طور مکرر ازمایش خون بدهید. درباره زمان انجام ازمایش با پزشک خود مشورت کنید

نازنین اشرفی

برای تشنج بچه ۴ ونیم ساله توصیه میشه؟

ارسال جواب

داروی

خیر استازولامید برای استفاده ی افراد زیر 18 سال تایید نشده است.

heva

کسی که آسم داره مصرف این دارو براش ممکنه؟

ارسال جواب

داروی

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو با پزشک خود گفت و گو کنید.

فرهادی

باسلام.من ۳۳ساله خانم هستم وفشار مغزی دارم ودکتر این قرص استازولامید واسم تجویز‌کرده وقتی میخورم درو چشمم واقعا کاهش یافته ولی کلیه سمت چپم دردشدید داره وطپش قلب دارم بااینکه پارسال عمل قلب باز کردم!به نظرتون چیکار باید انجام بدم.سپاس

ارسال جواب

داروی

تمامی علائمی که نام بردید، جزو عوارض جانبی این دارو است. فورا به پزشک اطلاع بدهید.

ایمان سعیدی

چاقی عارضه ی این دارو میتونه باشه؟

ارسال جواب

داروی

خیر افزایش وزن جزو عوارض این دارو نیست.

samir

سلام دکتر برای کسی که یه بار سابقه تشنج داره استفاده استازولامید ضروریه؟

ارسال جواب

داروی

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

بردیا

دکتر استفاده استازولامید برای بهتر شدن دید چشم موثره؟

ارسال جواب

داروی

در افرادی که دچار آب سیاه هستند با کاهش فشار چشم به بهبود دید کمک می کند.

سمیرا خاتمی

چه وقتی این دارو رو مصرف کنیم بهتره؟

ارسال جواب

داروی

دارو را می توانید همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف کنید تفاوتی ندارد.

سحر محمدی

این دارو برای مادرای شیرده ضرر داره یانه به سلامتی کودک آسیب میرساند ؟؟

ارسال جواب

داروی

استازولامید می تواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. درهنگام مصرف استازولامید نباید به نوزادی از شیر خود تغذیه کنید.

امیر

دکتر من زیاد مایعات مخصوصا اب زیاد مصرف میکنم استازولامید میتونه باعث بشه ویتامین بدنم دفع نشه و در بدن باقی بمونه؟

ارسال جواب

داروی

در این خصوص استازولامید کاربردی ندارد.

اناهیتا

برای خانم های باردار و شیردهی میشه استفاده کرد ؟؟

ارسال جواب

داروی

مضر بودن استفاده از استازولامید برروی جنین انسان، مشخص نشده است. درصورت بارداری یا برنامه ریزی برای باردار شدن حین مصرف این دارو، پزشکتان را در جریان بگذارید. استازولامید می تواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. درهنگام مصرف استازولامید نباید به نوزادی از شیر خود تغذیه کنید.

Berkeh

سلام مادرم این قرص رو میخوره و قفسه سینش درد گرفته و بی حاله میخواستم بدونم عوارضشه؟

ارسال جواب

داروی

حتما به پزشک اطلاع دهید تا در پزشک تشخیص ادامه و یا قطع مصرف دارو را بدهد.

مونارحیمی

سلام خسته نباشین ، ایا قرص تتراسایکلین و امپول های تقویتی ویتامین و زینک با قرص استازولامید تداخل یا مشکل پیش می اورند؟

ارسال جواب

داروی

داروهای زیادی ممکن است با استازولامید تداخل داشته باشند. در مورد تمام داروهای مصرفی خود از جمله داروهای با نسخه و یا بدون نسخه مثل ویتامین ها و داروهای گیاهی با پزشک مشورت کنید.

مهلا

برای درمان آب مروارید چشم هم خوبه؟

ارسال جواب

داروی

خیر برای آب مروارید تاثیری ندارد.

الهه طاهری

این دارو برای جلوگیری از تشنج تو نوجوانان هم خوبه؟

ارسال جواب

داروی

خیر استازولامید برای استفاده ی افراد زیر 18 سال تایید نشده است.

m.dl

سلام بنده ۸ سال میشه از همین قرض مصرف میکنم عوارضی زیاد ایجاد کرده برایم فشار چشم دارم مجبورم مصرف کنم خسته شده ام حالا چکار کنم؟

ارسال جواب

داروی

بهتر است تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید و شرایط و سابقه پزشکی خود را به او بازگو کنید سپی طبق دستور عمل نمایید.

مهلا بانو

بعد خوردن قرص حالت تهوع دارم اگر بالا بیارم دوباره قرص بخورم؟

ارسال جواب

داروی

اگر بلافاصله بعد از مصرف دارو دچار تهوع شدید، باید دوباره دارو را مصرف نمایید.

داروی

اگر بلافاصله بعد از مصرف قرص دچار تهوع شدید باید مجدد دارو را مصرف کنید.

ارسال جواب

پریسا محمدی

دکتر من بعد از مصرف این دارو کمرم به شدت درد گرفت و سر گیجه داشتم مشکل از چیه؟

ارسال جواب

داروی

ممکن است شما دچار عوارض جانبی این دارو شده باشید. فورا پزشک را مطلع کنید.

علیزاده

بعد مصرف این دارو دچار گیجی خستگی و همچنین استرس و حالت نگرانی دلشوره دارم از عوارض دارو هستند؟

ارسال جواب

داروی

بله تمامی علائمی که نام بردید، جزو عوارض جانبی این دارو است. در اسرع وقت با پزشک در میان بگذارید.

زینب پاکرو

سلام من ازامروز داروی استازولامید۲۵۰وفورماید۲۰هردو۱۲ساعتی شروع کردم ومادرزادی قطع نخاع هستم وحدود۱سال پیش عمل هیدروسفالی انجام دادم، وموردی که باعث شد این داروتجویزشود ضربه ای بودکه به سرم خورد وباعث مشکلی دردیدم شد درنوبت اولی که دارورامصرف کردم احساس گزگز درکف دستها دارم آیااین عارضه خطردارد؟داروراقطع کنم یانه؟

ارسال جواب

داروی

بی حسی و گزگز شدن در دست ها از عوارض شایع استازولامید می باشد. با پزشک معالج خود در این مورد صحبت کنید.


ارسال دیدگاه برای استازولامید

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.