استازولامید چیست؟

استازولامید فعالیت یک پروتئین را در بدن، با نام آنیدراز کربنیک کاهش می دهد (مهارکننده این آنزیم است). با مهار این پروتئین، می توان به کاهش مایعات خاصی در بدن کمک کرد.

استازولامید در افراد مبتلا به نوع خاصی از گلوکوم (آب سیاه)، برای کاهش میزان مایع در چشم که باعث کاهش فشار داخل چشم می شود، استفاده می شود.

استازولامید همچنین به عنوان دیورتیک (ادرارآور) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب برای کاهش میزان مایع تولید شده در بدن استفاده می شود. این مایع ساخته شده، ادم نام دارد.

استازولامید برای درمان انواع خاصی از تشنج ها و نیز برای درمان یا جلوگیری از ارتفاع زدگی، مورد استفاده قرار می گیرد.

استازولامید ممکن است برای مقاصدی غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز، مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات مهم

در صورت ابتلا به سیروز، بیماری شدید کبدی یا کلیوی، عدم تعادل الکترولیتی، نارسایی غده آدرنال یا آلرژی به استازولامید یا داروهای سولفا(سولفونامید)، نباید از این دارو استفاده کنید.

پیش از مصرف استازولامید

در صورت آلرژی به استازولامید یا ابتلا به بیماری های زیر، نباید از آن استفاده کنید:

 • بیماری شدید کبدی، یا سیروز
 • بیماری شدید کلیوی
 • عدم تعادل الکترولیتی (مانند اسیدوز یا سطح پایین پتاسیم یا سدیم در خون)
 • نارسایی غده فوق کلیه؛ یا
 • آلرژی به داروهای سولفا(سولفونامید)

برای اطمینان از اینکه استازولامید برای شما مضر نیست، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات شدیدتنفسی؛
 • آب‌ سیاه‌ چشم‌ از نوع‌ زاویه‌ بسته‌؛ یا
 • اگر مقادیر زیاد آسپرین نیز مصرف کنید.

مضر بودن استفاده از استازولامید برروی جنین انسان، مشخص نشده است. درصورت بارداری یا برنامه ریزی برای باردار شدن حین مصرف این دارو، پزشکتان را در جریان بگذارید.

استازولامید می تواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. درهنگام مصرف استازولامید نباید به نوزادی از شیر خود تغذیه کنید.

استازولامید برای استفاده ی افراد زیر 18 سال تایید نشده است.

نحوه مصرف استازولامید

کاملا از دستورالعمل برچسب نحوه مصرف دارو، پیروی کنید. ممکن است گاهی پزشکتان برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج عایدتان شود، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

میزان دوز مصرفی دارویتان، به شرایطی که در حال درمان آن هستید، وابسته خواهد بود. اگر استازولامید را برای نارسایی احتقانی قلب مصرف می کنید، ممکن است به دستور پزشک مصرف داروهایتان را به مدت یک روز قطع کنید. از دستورالعمل های میزان دوز مصرفی پزشکتان، به دقت پیروی کنید.

این دارو را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

در صورت استفاده از استازولامید، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید.

استازولامید تنها بخشی از یک برنامه کامل درمان است که ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز باشد. از دستورات پزشک خود به طور دقیق پیروی کنید.

دارو در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری شود. درب بطری را پس از مصرف محکم ببندید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به زمان مصرف دوز برنامه ریزی شده بعدی هستید، از مصرف مقدار از دست رفته چشم پوشی کنید. برای جبران کردن دوز فراموش شده، داروی اضافی مصرف نکنید.

در صورت سوء مصرف (اووردوز)

به اورژانس مراجعه کنید یا با امداد مسمومیت تماس بگیرید.

در طول مصرف استازولامید 

در طول مصرف استازولامید از چه مواردی باید خودداری کرد؟

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی میکنید یا هرکاری که نیازمند هوشیاری و وضوح دید است انجام می دهید، مراقب باشید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تختهای برنزه کننده (سولاریوم) اجتناب کنید. استازولامید به راحتی می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. وقتی خارج از منزل هستید، از لباس محافظ و کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

عوارض جانبی استازولامید

اگر هر یک از این علائم یا واکنش آلرژیک به استازولامید را داشتید، به اورژانس مراجعه کنید: کهیر؛ تنفس سخت؛ تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

درصورت دچار شدن به علائم زیر فورا به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خون در ادرار یا مدفوع؛
 • حمله ناگهانی صرع (تشنج)؛
 • از دست دادن حرکت هر بخشی از بدن؛
 • اختلال در سلول های خونی- ضعف ناگهانی یا احساس بیماری، تب، لرز، گلو درد، زخم دهان، پوست رنگ پریده ، احساس خستگی یا تنگی نفس، ضربان بالای قلب، خونریزی بینی، خونریزی لثه.
 • مشکلات کبدی- حالت تهوع، درد بالای معده یا تورم ، احساس خستگی، بی اشتهایی، ادرار تیره، مدفوع خاکستری رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم ها).
 • نشانه های اسیدوز متابولیک- گیجی، استفراغ، کمبود انرژی، ضربان قلب نامنظم؛
 • علائم سنگ کلیه- درد در طرفین یا پایین کمر، خون در ادرار، ادرار دردناک یا مشکل؛ یا
 • واکنش شدید پوست- تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان، سوزش در چشمان، درد پوستی همراه با بثورات پوستی قرمز یا بنفش که گسترش می یابد (به خصوص در صورت یا بالاتنه) و موجب تاول و پوست اندازی می شود.

اثرات جانبی شایع عبارتند از:

 • تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال؛
 • بی حسی یا سوزن شدن، به ویژه در بازوها و پاها؛
 • خواب آلودگی، گیجی؛
 • مشکلات شنوایی، زنگ زدن گوش؛
 • افزایش ادرار؛ یا
 • احساس تغییر در طعم و مزه.

این لیست عوارض جانبی، کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشکتان در تماس باشید.

تداخلات دارویی

سایر داروها ممکن است با استازولامید واکنش دهند. که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شوند. درمانگران خود را در جریان همه داروهایی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، قرار دهید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با استازولامید دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: ملیکا کاردگر
نوشته شده در 12 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره استازولامید

بهمن مولایی

سلام آیااستلازومیدبرای آب موجود درمغزبهتره و مادر بزرگم ازوقتی این دارو رومصرف میکنه تو خواب حرف میزنه ودست هاش رو تکون میده مثل اینکه داره چیزی میگیره یاچیزی میده ممنون میشم جواب بدین

ارسال جواب

داروی

استازولامید فعالیت یک پروتئین را در بدن، با نام آنیدراز کربنیک کاهش می دهد (مهارکننده این آنزیم است). با مهار این پروتئین، می توان به کاهش مایعات خاصی در بدن کمک کرد. استازولامید در افراد مبتلا به نوع خاصی از گلوکوم (آب سیاه)، برای کاهش میزان مایع در چشم که باعث کاهش فشار داخل چشم می شود، استفاده می شود. استازولامید همچنین به عنوان دیورتیک (ادرارآور) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب برای کاهش میزان مایع تولید شده در بدن استفاده می شود. این مایع ساخته شده، ادم نام دارد. استازولامید برای درمان انواع خاصی از تشنج ها و نیز برای درمان یا جلوگیری از ارتفاع زدگی، مورد استفاده قرار می گیرد. استازولامید ممکن است برای مقاصدی غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی ذکر شده نیز، مورد استفاده قرار گیرد. هذیان گویی در خواب و حرکات از عوارض این دارو ذکر نشده اما اگر این روند ادامه دار شد قطعا ب پزشک مراجعه کنید

سید علیرضا شهیدیان

سلام, 20 آبانماه تخت عمل جراحی قرار گرفته و به علت عفونت 4 مرتبه دبریدمان شده و نهایتا 29 آذر ماه به علت ادامه ی تخلیه مایع در درن كه احتمالا مایع مغزی نخایی بوده پلاتین از یادم خارج شد.در طول این مدت اوایل هر 8 ساعت همزمان 2 عدد قرص استازولانید میخوردم حال اینکه با کم شدن ترشحات هر 8 ساعت 1 عدد به دستور پزشک الان 3 روز است ترشحات ندارم آیا همچنان به مصرف استازولانید ادامه دهم یا مصرفش را کم كنم? به پزشک معالجه دسترسی ندارم.ایران نيستند. ممنون.

ارسال جواب

داروی

ب این منظور باید حتما با پزشک خودتون مشورت کنید چون اثرات دارو تو هرکس متفاوته و پزشک متناسب با وضعیت بدنی بیمار دارو رو قطع میکنه یا ادامه دادن مصرف رو تجویز میکنه

مارال ویسی

سلام.من مادرم استازولامید وایمی پرامین مصرف میکند.درصورت مصرف این دو خوردن روغن سیاه دانه ویا کرفس براش مشکل ایجاد نمیکنه؟ممنون

ارسال جواب

داروی

نه تداخلی با روغن سیاه دانه و کرفس نداره مانعی نیست

محمد

سلام قرار برم در شهرکرد مسابقه دومیدانی و از رشت برم ارتفاع رشت صفر و ارتفاع شهرکرد ۲۵۰۰ است من چطور باید مصرف کنم.ممنونم

ارسال جواب

محمودصدیقیمن

من اسپرین 80 شبی یکی و روزی 3تا متفورمین 500 برا ارتفاع زدگی میخوام قرص استازولامید 250mg مصرف کنم اگر مصرفش برام ضرر نداره زمان و مقدار مصرفشو بگید لطفا ممنونم

ارسال جواب

هدیه هاشمی

سلام.من دختری 17ساله ام که بهم گفتن لخته خون توسرم هست باعث گرفتگی رگ هام شده ویه مدت هم دوبینی پیداکردم استازولامید به چه دلیل به من دادن؟

ارسال جواب

صالح بهرامی

گرفتگی شما منظور همان CVTاست که باعث افزایش فشار درون جمجمه شده،که باعث دوبینی آدم پاپی میشه این قرص تولید مایع نخاعی رو کمتر میکنه

فاطمه دیلمی 19ساله

سلام من یه دفه ای سردرد گرفتم و دوبینی گفتن فشار مغز بالا دوبار هم اب کمرم رو گرفتن الان روزی سه تا استازولامید و شبی یک آسپرین دکترم میگه از وزن بالاس من 100کیلو ام اگر وزنم پیایین نیاد برام خطرناکه ؟دلم میخاد حامله بشم ولی دکتر گفته وزنت پایین بیار من نمیتونم در توانم نیست چطور وزنم پایین بیارم .آیا حاملگی خطرناکه برام؟تروخدا جواب بدید درحالی ک احساس میکنم چشمم یکم بهترشده تاربینی داشتم و ازوقتی آب کمرم رو گرفتن دیگه سردرد تگرفتم خداروشکر ولی هنوز چشمم مثل اول نشده یکم مونده تا بهتربشه فقط یک گوشم صدای وزوز میده از داروهامه یا از مغزمه ؟ممنون میشم جواب همرو بدین چون دکترم جواب درستی نمیده بهم ..

ارسال جواب

صالح بهرامی

وز وز گوش از علائم فشار مغز بالاست،اگر هنوز دوبینی دارید متاسفانه عصب ششم چشمتون فلج شده باید ال پی بشین اگر ال پی جواب گو نبود جراحی شنت...بهتره داروی لازیکس هم مصرف کنید با پزشکتون مشورت کنید

فاطمه دیلمی 19ساله

و الان یکساله قرص استازولامید و آسپرین مصرف میکنم باید تاکی مصرف بشه تا چند سال دیگه ؟برام ضرر نداره احساس میکنم تنگی نفس هم گرفتم براحتی نمیتونم نفس بکشم .

ارسال جواب

صالح بهرامی

در ضمن درمان CVTبهتره از وارفاین استفاده بشه

فاطمه دیلمی 19ساله

هردفه میرم جا دکتر مبگه ادامه بده الان یکساله از سردرم میگذره ولی هنوز میگه باید دوسال دیگه قرص بخوری برام توضیح نمیده ک من تکلیفم چیه از اخر .دلم میخاد حامله بشم ولی میترم قرصام نخورم سردرد بگیرم بتز میشه کمکم کنین

ارسال جواب

ایران

سلام من دو سه روزی هم استازولامید۲۵۰ استفاده میکنم نوزاد شیرخواره دارم ایا وارد شیر مادر میشه و ب نوزاد اسیب میزنه؟هر ۸ ساعت نصف قرص میخورم.باید قطعش کنم؟

ارسال جواب

فاطمه خسروی

سلام وقت بخیر .مصرف این قرص با ویتامین سی تداخل داره ؟

ارسال جواب

محمد رضوانی

سلام اختلال خواب دارم میخوام برای بهبود خوابم ی قرصی پیشنهاد بدین ممنون

ارسال جواب

محمد رضوانی

سلام اختلال خواب دارم میخوام برای بهبود خوابم ی قرصی پیشنهاد بدین ممنون

ارسال جواب

محمد رضوانی

سلام میخواستم بدونم ایا مصرف داروی انتی هیستامین برای اولین بار چه عوارضی دارد یا برای بهبود بی خوابی موثر است

ارسال جواب

محمد رضوانی

سلام من مشکل اختلال خواب دارم ایا مصرف داروی استازولامید برای اولین بار عوارض خطرناکی دارد یا نه و به بهبود بی خوابیم کمک میکند

ارسال جواب

کیومرث لطفی

آیا برای استخوان درد تاثیری دارد؟

ارسال جواب

معصومه فلاح

سلام ۳۰ ساله هستم تاری چشم داشتم ۵ بارهم ال پی شدم دکتر داروی استازولامید داده هرشش ساعت ۴ عدد دارو میخوردم تاری چشمم خوب شده بود ولی الان مصرف دارو رو کم کردم تاری زیاد شده میتونه از دارو باشه؟

ارسال جواب

مدینه جهانگیری

سلام وقت بخیر من درتصادف پیشانی ام بخیه خورد و پس از مدتی ابریزش بینی از طرف راست داشتم دکتر این دارو را هر هشت ساعت دو عدد نوشت ایا بند میاید یا نیاز به عمل دارد و اینکه علت ابریزش چیست ایا اسیب به پیشانی است یا جمجه یا پرده مننژیت

ارسال جواب

سارایوسفی

سلام من در دی ماه سال گذشته دچار گرفتگی عروق مغزی شدم چشم هام دو بینی شد وگوشام صدا میداد داروهای که دکترم برای من تجویز کرده گاپنتین 100 وتوپیرامات 100واستازولامید250ونورتریپتیلین25وپنتوپرازول40 هستش روز های اول که هر دوروزی آزمایش برای لختگی خونم میدادم بعد شد هفته ای یک بار بعد شد هر15 روز یک بار حالا شده یک ماه ولی هنوز یک کم سر درد دارم بعضی وقتها هم چشممام درد میکنه باید چکار کنم

ارسال جواب

سارایوسفی

سلام دکترم وارفارین هم تجویز کرده

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای استازولامید

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.