موارد مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است.  رشد و گسترش ویروس تبخال را در بدن کند می کند.  تبخال را به طور کامل درمان نمی کند، اما علائم عفونت را کاهش می دهد.

آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال، مانند تبخال تناسلی، زخم های سرماخوردگی، زونا و آبله مرغان استفاده می شود.

آسیکلوویر همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنما از دارو ذکر نشده، استفاده شود.

اطلاعات مهم در مورد آسیکلوویر

آسیکلوویر را تا اتمام مدت زمانی که  توسط پزشک تجویز شده مصرف کنید. ممکن است علائم بیماری شما قبل از اینکه عفونت به طور کامل تحت درمان قرار گیرد، بهتر شوند.

درمان با آسیکلوویر باید در اسرع وقت بعد از اولین ظهور علائم (مانند سوزش،خارش، تاول) شروع شود.

عفونت های ویروسی  مسری هستند و حتی زمانی که تحت درمان با داروی آسیکلوویر هستید، ممکن است دیگران را آلوده کنید. از این که مناطق آلوده به ویروس در تماس با سایر افراد قرار گیرند ممانعت کنید.  از تماس با یک منطقه آلوده و سپس لمس کردن چشم خود اجتناب کنید.  دست ها را به طور مرتب برای جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران بشویید.

پیش از مصرف آسیکلوویر

اگر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر (Valtrex) حساسیت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر به پروتئین های شیر آلرژی دارید، نباید قرص های آسیکلوویر (Sitavig) را استفاده کنید.
برای اطمینان از اینکه آسیکلوویر برای شما خطری ندارد، اگر به بیماری های زیر مبتلا هستید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی؛ یا
 • سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا با استفاده از داروهای خاص).

 انتظار نمی رود آسیکلوویر به یک جنین آسیب برساند.  اما اگر باردار هستید یا در حین درمان باردار شدید، پزشک خود را مطلع سازید.

اگرهنگام تولد، نوزاد شما مبتلا به تبخال تناسلی باشد، ممکن است این بیماری را در طول زایمان به کودک خود انتقال داده باشید.  اگر تبخال تناسلی دارید، فرایند جلوگیری از انتقال آسیب های تبخال به نوزاد در دوران بارداری را به عنوان امری مهم در نظر داشته باشید.  دارو را تحت راهنمای تجویز شده مصرف کنید تا به بهترین شکل ممکن عفونت را کنترل کند.
آسیکلوویر به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند.  در صورت شير دهی به نوزاد، از اين دارو استفاده نكنيد.
قرص آسیکلوویر را به کودکان ندهید چون ممکن است باعث ایجاد شوک در آن ها شود.

نحوه مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر را دقیقا همانطور که برای شما تجویز شده، مصرف کنید.  راهنما های روی برچسب داروی تجویزی خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیری بیشتر، کم تر و یا طی زمانی طولانی تر از توصیه پزشک مصرف نکنید.
پروسه درمان با آسیکلوویر باید در اسرع وقت بعد از اولین ظهور علائم (مانند سوزش سوزش، سوزش، بولدر ها) شروع شود.
قبل از اندازه گیری یک دوز مصرفی، سوسپانسیون دهانی (مایع) را تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ یا قاشق مخصوص اندازه گیری دوز و یا با فنجان دارویی، اندازه گیری کنید.  اگر دستگاه اندازه گیری ندارید، از داروساز خود درخواست کنید.

برای مصرف قرص آسیکروویر

قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده  مصرف آن شوید.  قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید.

قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود.

دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید.

اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید.

در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.  اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید.

اگر تغییراتی در وزن خود مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.  دوزهای آسیکلوویر براساس وزن (مخصوصا در کودکان و نوجوانان) است و هر تغییری ممکن است بر میزان دوز تاثیر بگذارد.
در حالی که شما آسیکلوویر را مصرف می کنید، برای حفظ سلامتی کلیه هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.
این دارو را تا اتمام طول مدت زمان تجویز شده استفاده کنید.  علائم شما ممکن است قبل از عفونت به طور کامل درمان شوند.  آسیکلوویر عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد.
آسیب های ناشی از ویروس های تبخال باید  تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته شوند.  پوشیدن لباس های شل می تواند در جهت جلوگیری از تحریک  زخم ها مفید واقع شود.
دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی دارو رسیده باشد، داروی از یادرفته را کنار بگذارید. هیچ  مقدار اضافی از دارو را در جهت جبران نوبت از یاد رفته مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد (اووردوز):

در صورت مصرف بیش از حد (اووردوز) به اورژانس مراجعه کنید.  علائم مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد می تواند شامل آشفتگی، حمله ناگهانی (تشنج) و یا از دست دادن هوشیاری باشد.

در طول مصرف آسیکلوویر

از مسواک زدن دندانها، جویدن آدامس و یا  استفاده از دندان مصنوعی قسمت بالا در حالی که قرص را در دهان خود دارید، اجتناب کنید.  شما می توانید دهان خود را به آرامی شستشو دهید.  مقدار زیادی از مایعات را برای جلوگیری از خشکی دهان بنوشید.

عفونت های ویروسی عفونی هستند و شما ممکن است حتی طی زمانی که با آسیکلوویر درمان می شوید، دیگران را آلوده کنید.  از این که مناطق آلوده به ویروس در تماس با سایر افراد قرار گیرند ممانعت کنید.  از تماس با یک منطقه آلوده و سپس لمس کردن چشم خود اجتناب کنید.  دست ها را به طور مرتب برای جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران بشویید.

با مصرف این دارو، از انتقال تبخال تناسلی به شریک جنسی شما جلوگیری نخواهد شد.  در صورت داشتن زخم های فعال یا اولین نشانه های شیوع، از مقاربت جنسی اجتناب کنید.  تبخال تناسلی ممکن است از طریق "پوست اندازی ویروسی" پوست شما مسری باشد، حتی اگر هیچ نشانه ای از این بیماری را نداشته باشید.

عوارض جانبی آسیکلوویر

در صورت وجود هر گونه نشانه ای از واکنش های آلرژیک به آسیکلوویر، از اورژانس کمک بگیرید:  تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

در صورتی که موارد زیر شامل حال شما می شود به پزشک اطلاع دهید:

 • کبودی یا خونریزی سریع، لکه های بنفش یا قرمز زیر پوست
 • نشانه های یک مشکل کلیوی – ادرار کم یا ادرار نکردن؛ ادرار دردناک و دشوار، تورم در پاها یا مچ پا ؛ احساس خستگی یا تنگی نفس.

عوارض جانبی شایع آسیکلوویر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع، استفراغ
 • اسهال
 • احساس بیماری
 • سردرد یا
 • درد دهان در هنگام استفاده از قرص آیسکلوویر.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز رخ دهند.  در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید. 

تداخلات دارویی

آسیکلوویر می تواند به کلیه های شما آسیب برساند.  به ویژه اگر همزمان از چنین داروهایی استفاده کنید:

 • پروبنزید
 • ضد ویروس ها
 • داروی شیمی درمانی
 • آنتی بیوتیک تزریقی
 • داروهای اختلالات روده
 • داروهای جلوگیری از پس زدن پیوند اعضا
 • داروهای تزریقی پوکی استخوان
 •   بعضی از داروهای مسکن یا آرتریت(از جمله آسپیرین)
  ممکن است سایر داروها ، از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با آسیکلوویر تداخل ایجاد کنند.  پزشک خود را درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن  کرده اید یا قصد توقف آن را دارید، مطلع سازید.

به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط از این دارو برای علائم تجویز شده استفاده کنید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با آسیکلوویر دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: مهجبین تیموری
نوشته شده در 28 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره آسیکلوویر

بهزاد

سلام،واقعا نمی‌دانیم قرص آسیکلوویر بر اعضا داخلی مثل کلیه کبد ریه مغز ....چه تاثیری میگذارد تمام مطالب اینترنتی هم ۹۰ درصد تکراری است اگه کسی اطلاع داره به اشتراک بذاره

ارسال جواب

داروی

بیشتر مطالب اینترنتی نتیجه آزمایشات و گزارشات سازمان غذا و دارو کشور های مختلف است. عوارضی جانبی که در این صفحه به آن ها اشاره شده است. بیشترین گزارشات عوارض را به سازمان غذا و دارو داشته است. اگر احساس می کنید که عوارض جانبی شما در لیست بالا ذکر نشده است آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

مریم مددی

پسر من ۱۴ ماه داره و ابله مرغون شدید گرفته طوری که داخل چشم ها و ناحیه تناسلیش هم پر از تاول شده بیمارستان مفید مراجعه کردیم و براش اسیکلوویر نوشتن اما در اکثر جاها گفتن به بچه ها اسیکلوویر ندین، الان من چکار باید بکنم؟

ارسال جواب

داروی

اصلا اسیکلوویر رو ب کودک ندین چون باعث شوک در کودکان میشه حتما ب یک پزشک متخصص مراجعه کنید

زهرا ابراهیمی

همسرم به دلیل عفونت شدید ناحیه گوش دچار فلج اعصاب صورت شده و پزشک معالج این دارو را با دوز 800 میلی هر هشت ساعت و 50 میلی پردنیزولپن روزانه تجویز کرده ، سوال من این است که میشه این قرص را همراه آب بلعید یا حتما باید پشت لب قرار داد تا کم کم جدب یشه ،آیا در معده جذب نمی شود ؟ خواهش می کنم سریعتر جواب بدین تا از درمان نتیجه بگیریم.، خیلی متشکرم

ارسال جواب

داروی

سلام قرص نباید بلعیده شود. برای مصرف صحیح دارو، قسمت نحوه مصرف آسیکلوویر در همین صفحه را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

میترا خانی

من دوماه باردارم بخاطر فلج بل که گرفتم دکتر مغزو اعصاب این قرص آسیکلوویر واسم تجویز کردم .به دکتر خودمم نشون دادم گفت مشکلی نداره بخور .بعد از خوردن قرص خونریزی پیدا کردم .بنظرتون ادامه بدم ب خوردنش یا نه؟

ارسال جواب

داروی

مصرف کردن دارو رو متوقف کنید حتما و ب پزشک معالج خود مراجعه کنید

میترا خانی

من دوماه باردارم بخاطر فلج بل که گرفتم دکتر مغزو اعصاب قرص آسیکلوویر واسم تجویز کرد .به دکتر خودمم نشون دادم گفت مشکلی نداره بخور .بعد از خوردن قرص خونریزی پیدا کردم .بنظرتون ادامه بدم ب خوردنش یا نه؟

ارسال جواب

داروی

سلام مصرف دارو را متوقف کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مهلا مالکی

سلام من همسرم بیماری زونا گرفته و پزشک این قرص رو تجویز کردن آیا در طول درمان میشه سکس داشت یا باید بهبودی کامل صورت بگیرد

ارسال جواب

داروی

با مصرف این دارو، از انتقال تبخال تناسلی به شریک جنسی شما جلوگیری نخواهد شد. در صورت داشتن زخم های فعال یا اولین نشانه های شیوع، از مقاربت جنسی اجتناب کنید. تبخال تناسلی ممکن است از طریق "پوست اندازی ویروسی" پوست شما مسری باشد، حتی اگر هیچ نشانه ای از این بیماری را نداشته باشید.

آزاده میرزایی

سلام باعرض خسته نباشید من تبخال تناسلی دارم این قرص رو برام دکتر نوشته اما تا میخورم فشارم میوفته و سردرد شدید باحالت تهوع دارم آیاادامه بدم یا نه؟؟؟

ارسال جواب

داروی

حالت تهوع وسردرد از عوارض این داروس جهت ادامه دادن مصرف ب پزشک مراجعه کنید ومشورت بگیرین

امیرحسین

چیجوری استفاده میکنید منم بکنم

داروی

حالت تهوع وسردرد از عوارض این داروس جهت ادامه دادن مصرف ب پزشک مراجعه کنید ومشورت بگیرین

ارسال جواب

مجید

سلام پسر من ۴سالشه.داخل دهان و لبش تبخال زده.قرص آسیکلوویر بهش دادن.بسیارخواب آلودو بی اشتها شده.اگه قرص رو بهش ندم تبخالش چی میشه؟بدم هم داره زیاد اذیت میشه.چکارکنم؟ممنون.منتظر پاسختون هستم

ارسال جواب

داروی

سلام علائمی که ذکر کردید از عوارض جانبی این دارو می باشد. دارو را تا پایان زمان توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید تا کامل علائم برطرف شود. برای درمان عوارضی که کودکتان به آن مبتلا شده با پزشک مشورت کنید.

مجید

سلام پسر من ۴سالشه.داخل دهان و لبش تبخال زده.قرص آسیکلوویر بهش دادن.بسیارخواب آلودو بی اشتها شده.اگه قرص رو بهش ندم تبخالش چی میشه؟بدم هم داره زیاد اذیت میشه.چکارکنم؟ممنون.منتظر پاسختون هستم

ارسال جواب

داروی

سلام برای درمان عوارض حتما باید دستور و راهنمایی پزشک را دریافت کنید.

ملیحه مسلم

سلام من دوسال ونیم پیش مبتلا به فلج بل شدم و متاسفانه ۱۰در صد از این ناراحتی روی صورتم مونده بطوریکه که وقتی سرما میخودم یا باد به صورتم میخوره احساس میکنم عضلات صورتم منقبض میشه چشمم جمع میشه و،،،،البته دیگران میگن ظاهرت چیزی نشون نمیده در هر حال میخواستم بدونم میتونم از این قرص وقتیکه ناراحتم استفاده کنم یاخیر وبه چه میزان؟

ارسال جواب

داروی

سلام این دارو را باید دقیقا طبق دستور پزشک و با دوز توصیه شده مصرف کنید. برای مصرف این دارو تجویز پزشک را دریافت کنید و در مورد میزان مصرف و دوز نرمال دارو حتما از پزشک راهنمایی بگیرید. از مصرف بیش از مقدار و طولانی تر از مدت توصیه شده این دارو اجتناب کنید.

محمدرضا شکری

سلام دخترم ۱۹ماهش دیروز آبلمورغون گرفته بردیم پیش دکتر بیژن غفوریان متخصص کودکان که قرص آسیکلوویر تجویز کردن هر ۶ساعت نصف قرص بدهید متاسفانه اینو دادیم نصف شب دخترم تشنج کرد بردیم ۵صبح بیمارستان که پزشکان گفتن چرا این قرص دادید بهش الان دخترم بیمارستان بستری انشااله خدا از باعث بانیش نگذره

ارسال جواب

داروی

سلام شما باید کودک خود را پیش پزشک متخصص می بردید. انشالله زودتر بهبودی حاصل بشود.

محمدرضا شکری

سلام دخترم ۱۹ماهش دیروز آبلمورغون گرفته بردیم پیش دکتر بیژن غفوریان متخصص کودکان که قرص آسیکلوویر تجویز کردن هر ۶ساعت نصف قرص بدهید متاسفانه اینو دادیم نصف شب دخترم تشنج کرد بردیم ۵صبح بیمارستان که پزشکان گفتن چرا این قرص دادید بهش الان دخترم بیمارستان بستری انشااله خدا از باعث بانیش نگذره

ارسال جواب

مریم

سلام دخترم ۲/۵ هست دکتر گفته بخاطر آلوده بودن دست معده ویروس داره ‌ و تب داره و باید این قرص رو مصرف کنه نظر شما در این باره چیه؟ ممنونم

ارسال جواب

داروی

سلام پزشک حتما صلاح دانسته که این دارو را برای کودک شما تجویز کرده است. اگر نگران هستید، می توانید با پزشک دیگری نیز مشورت کنید.

عطیه الیاسیان

قرص اسیکلویر رو برای درمان آفت دهان هم مصرف میکنن ایا؟؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام در این مورد با پزشک مشورت کنید. آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال، مانند تبخال تناسلی، زخم های سرماخوردگی، زونا و آبله مرغان استفاده می شود.

جابرخالدی

همسرم باعلائم ورم کم سمت چپ صورتش وعدم بستن کامل چشم چپش نزد پزشک متخصص داخلی بردم گفت بعلت درگیرشدن عصب چشم بواسطه یکنوع ویروس است.وقرص آسیکلوویر400 تجویز+قطره اشک مصنوعی تجویزکرد وگفت یکماه زمان میبره تا کم کم خوب شود.سوال آیا این داروی درمان قطعی است وآیا چنین ویروسی که من نامش نمیدونم چی هست واگیر است؟

ارسال جواب

داروی

سلام شما نام ویروس را ذکر نکردید که من بتوانم شما را راهنمایی کنم. این دارو ممکن است درمان قطعی نباشد اما عفونت را کاهش می دهد. حتما این مورد را از پزشک سوال کنید.

نادر حسین پناهی

سلام خسته نباشید من الان چندین ساله تبخال میزنم میخواستم بگم این قرص اسیکلوویر ۴۰۰مصرف کنم ضرری نداره ممنون میشم

ارسال جواب

داروی

سلام تبخال را به طور کامل درمان نمیکند اما علائم عفونت را کاهش میدهد .حتما تجویز پزشک را دریافت کنید و مطابق با نسخه تجویزی پزشک مصرف کنید .

رحمتی

سلام لب من تبخال زده از اونجایی که هفته آینده نوبت لیزر fractional co2 برای منافذ باز پوست دارم دکتر پوست تشخیص دادن که قرص آسیکلویر ۴۰۰ مصرف کنم ولی دستور مصرف و یا اینکه قرص بلعیده بشه یا پشت لثه قرار بگیره بهم نگفتن لطفا راهنماییم کنید که چطور استفاده کنم ممنون

ارسال جواب

داروی

سام در مورد نحوه و دستور مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده  مصرف آن شوید.  قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید. قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.

نسرین

آیا این قرص اسیکلوویر میشه ناشتاهم خورد

ارسال جواب

داروی

سلام بله می شود. دارو را همراه با غذا و یا با معده خالی و با مقدار کافی آب (یک لیوان پر) مصرف کنید. 

نوری

من شش ماهه استفاده کردم ازقرص آسیکلوویر.ولی هنوز باردارنشدم.ایا اثرقرص چقدر تولدت میمونه.ایا بازم باید مصرف کنم.من تو خونم ویروس دارم

ارسال جواب

داروی

سلام دارو را دقیقا همان طور که پزشک تجویز کرده در مدت زمان توصیه شده استفاده نمایید. در مورد بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

منیر عبیدی

با عرض سلام آیا میتوان نصف قرص با دوز 1000 را به جای دوز 500 خورد؟

ارسال جواب

گل افروز سخاوتی

سلام وقتتون بخیر ببخشید قرص آسیکلوویر 400 نحوه ی مصرفش برای بیماری زونا به چه شکلی است؟ ممنونم

ارسال جواب

عباس

سلام و درود چند تا جوش ریز رو آلتم بود که نه درد داشت نه خونریزی و سوزش دکتر گفت سرکه سیب بزن من علاوه بر اون قرص اسیکلور ۴۰۰ هر ۶ ساعت خوردم الان بعد خوردن ۵ عدد قرص احساس میکنم جوش ها برجسته تر شدن میتونین راهنمایی بفرمایید لطفا که چه کنم

ارسال جواب

امیرحسین

سلام روزتون بخیر برای تبخال تناسلی چیجوری استفاده کنم این قرصو چند دوره استفاده کنم

ارسال جواب

رها

سلام. من تا الان ١٨ تا قرص آسیکلوویر ۴٠٠ خوردم. خوب هم شدم. تبخال تناسلی‌م خوب شده و از بین رفته. یکبارش رو حالا یادم رفته بخورم، و نمی‌دونم الان دوباره بخورم یا نه، با توجه به اینکه خوب شدم و تقریبا ١٨ تا ینی دو ورق خوردم

ارسال جواب

شیرین

سلام دخترم 2سال و 4 ماهه هست هفته گذشته دهنش پر از آفت و لثه هاش متورم شد به دستور چند پزشک اسیکلویر تجویز شده شب ها مدام از خواب میپره و دست و پاهاش رد تکون میده خیلی از عوارض دارو هست؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای آسیکلوویر

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.