موارد مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است.  رشد و گسترش ویروس تبخال را در بدن کند می کند.  تبخال را به طور کامل درمان نمی کند، اما علائم عفونت را کاهش می دهد.

آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال، مانند تبخال تناسلی، زخم های سرماخوردگی، زونا و آبله مرغان استفاده می شود.

آسیکلوویر همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنما از دارو ذکر نشده، استفاده شود.

اطلاعات مهم در مورد آسیکلوویر

آسیکلوویر را تا اتمام مدت زمانی که  توسط پزشک تجویز شده مصرف کنید. ممکن است علائم بیماری شما قبل از اینکه عفونت به طور کامل تحت درمان قرار گیرد، بهتر شوند.

درمان با آسیکلوویر باید در اسرع وقت بعد از اولین ظهور علائم (مانند سوزش،خارش، تاول) شروع شود.

عفونت های ویروسی  مسری هستند و حتی زمانی که تحت درمان با داروی آسیکلوویر هستید، ممکن است دیگران را آلوده کنید. از این که مناطق آلوده به ویروس در تماس با سایر افراد قرار گیرند ممانعت کنید.  از تماس با یک منطقه آلوده و سپس لمس کردن چشم خود اجتناب کنید.  دست ها را به طور مرتب برای جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران بشویید.

پیش از مصرف آسیکلوویر

اگر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر (Valtrex) حساسیت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر به پروتئین های شیر آلرژی دارید، نباید قرص های آسیکلوویر (Sitavig) را استفاده کنید.
برای اطمینان از اینکه آسیکلوویر برای شما خطری ندارد، اگر به بیماری های زیر مبتلا هستید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی؛ یا
 • سیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا با استفاده از داروهای خاص).

 انتظار نمی رود آسیکلوویر به یک جنین آسیب برساند.  اما اگر باردار هستید یا در حین درمان باردار شدید، پزشک خود را مطلع سازید.

اگرهنگام تولد، نوزاد شما مبتلا به تبخال تناسلی باشد، ممکن است این بیماری را در طول زایمان به کودک خود انتقال داده باشید.  اگر تبخال تناسلی دارید، فرایند جلوگیری از انتقال آسیب های تبخال به نوزاد در دوران بارداری را به عنوان امری مهم در نظر داشته باشید.  دارو را تحت راهنمای تجویز شده مصرف کنید تا به بهترین شکل ممکن عفونت را کنترل کند.
آسیکلوویر به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند.  در صورت شير دهی به نوزاد، از اين دارو استفاده نكنيد.
قرص آسیکلوویر را به کودکان ندهید چون ممکن است باعث ایجاد شوک در آن ها شود.

نحوه مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر را دقیقا همانطور که برای شما تجویز شده، مصرف کنید.  راهنما های روی برچسب داروی تجویزی خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیری بیشتر، کم تر و یا طی زمانی طولانی تر از توصیه پزشک مصرف نکنید.
پروسه درمان با آسیکلوویر باید در اسرع وقت بعد از اولین ظهور علائم (مانند سوزش سوزش، سوزش، بولدر ها) شروع شود.
قبل از اندازه گیری یک دوز مصرفی، سوسپانسیون دهانی (مایع) را تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ یا قاشق مخصوص اندازه گیری دوز و یا با فنجان دارویی، اندازه گیری کنید.  اگر دستگاه اندازه گیری ندارید، از داروساز خود درخواست کنید.

برای مصرف قرص آسیکروویر

قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده  مصرف آن شوید.  قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید.

قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود.

دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید.

اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید.

در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.  اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید.

اگر تغییراتی در وزن خود مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.  دوزهای آسیکلوویر براساس وزن (مخصوصا در کودکان و نوجوانان) است و هر تغییری ممکن است بر میزان دوز تاثیر بگذارد.
در حالی که شما آسیکلوویر را مصرف می کنید، برای حفظ سلامتی کلیه هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.
این دارو را تا اتمام طول مدت زمان تجویز شده استفاده کنید.  علائم شما ممکن است قبل از عفونت به طور کامل درمان شوند.  آسیکلوویر عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد.
آسیب های ناشی از ویروس های تبخال باید  تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته شوند.  پوشیدن لباس های شل می تواند در جهت جلوگیری از تحریک  زخم ها مفید واقع شود.
دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی دارو رسیده باشد، داروی از یادرفته را کنار بگذارید. هیچ  مقدار اضافی از دارو را در جهت جبران نوبت از یاد رفته مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد (اووردوز):

در صورت مصرف بیش از حد (اووردوز) به اورژانس مراجعه کنید.  علائم مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد می تواند شامل آشفتگی، حمله ناگهانی (تشنج) و یا از دست دادن هوشیاری باشد.

در طول مصرف آسیکلوویر

از مسواک زدن دندانها، جویدن آدامس و یا  استفاده از دندان مصنوعی قسمت بالا در حالی که قرص را در دهان خود دارید، اجتناب کنید.  شما می توانید دهان خود را به آرامی شستشو دهید.  مقدار زیادی از مایعات را برای جلوگیری از خشکی دهان بنوشید.

عفونت های ویروسی عفونی هستند و شما ممکن است حتی طی زمانی که با آسیکلوویر درمان می شوید، دیگران را آلوده کنید.  از این که مناطق آلوده به ویروس در تماس با سایر افراد قرار گیرند ممانعت کنید.  از تماس با یک منطقه آلوده و سپس لمس کردن چشم خود اجتناب کنید.  دست ها را به طور مرتب برای جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران بشویید.

با مصرف این دارو، از انتقال تبخال تناسلی به شریک جنسی شما جلوگیری نخواهد شد.  در صورت داشتن زخم های فعال یا اولین نشانه های شیوع، از مقاربت جنسی اجتناب کنید.  تبخال تناسلی ممکن است از طریق "پوست اندازی ویروسی" پوست شما مسری باشد، حتی اگر هیچ نشانه ای از این بیماری را نداشته باشید.

عوارض جانبی آسیکلوویر

در صورت وجود هر گونه نشانه ای از واکنش های آلرژیک به آسیکلوویر، از اورژانس کمک بگیرید:  تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

در صورتی که موارد زیر شامل حال شما می شود به پزشک اطلاع دهید:

 • کبودی یا خونریزی سریع، لکه های بنفش یا قرمز زیر پوست
 • نشانه های یک مشکل کلیوی – ادرار کم یا ادرار نکردن؛ ادرار دردناک و دشوار، تورم در پاها یا مچ پا ؛ احساس خستگی یا تنگی نفس.

عوارض جانبی شایع آسیکلوویر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع، استفراغ
 • اسهال
 • احساس بیماری
 • سردرد یا
 • درد دهان در هنگام استفاده از قرص آیسکلوویر.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز رخ دهند.  در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید. 

تداخلات دارویی

آسیکلوویر می تواند به کلیه های شما آسیب برساند.  به ویژه اگر همزمان از چنین داروهایی استفاده کنید:

 • پروبنزید
 • ضد ویروس ها
 • داروی شیمی درمانی
 • آنتی بیوتیک تزریقی
 • داروهای اختلالات روده
 • داروهای جلوگیری از پس زدن پیوند اعضا
 • داروهای تزریقی پوکی استخوان
 •   بعضی از داروهای مسکن یا آرتریت(از جمله آسپیرین)
  ممکن است سایر داروها ، از جمله داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با آسیکلوویر تداخل ایجاد کنند.  پزشک خود را درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن  کرده اید یا قصد توقف آن را دارید، مطلع سازید.

به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط از این دارو برای علائم تجویز شده استفاده کنید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با آسیکلوویر دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: مهجبین تیموری
نوشته شده در 28 مهر 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره آسیکلوویر

بهزاد

سلام،واقعا نمی‌دانیم قرص آسیکلوویر بر اعضا داخلی مثل کلیه کبد ریه مغز ....چه تاثیری میگذارد تمام مطالب اینترنتی هم ۹۰ درصد تکراری است اگه کسی اطلاع داره به اشتراک بذاره

ارسال جواب

داروی

بیشتر مطالب اینترنتی نتیجه آزمایشات و گزارشات سازمان غذا و دارو کشور های مختلف است. عوارضی جانبی که در این صفحه به آن ها اشاره شده است. بیشترین گزارشات عوارض را به سازمان غذا و دارو داشته است. اگر احساس می کنید که عوارض جانبی شما در لیست بالا ذکر نشده است آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

مریم مددی

پسر من ۱۴ ماه داره و ابله مرغون شدید گرفته طوری که داخل چشم ها و ناحیه تناسلیش هم پر از تاول شده بیمارستان مفید مراجعه کردیم و براش اسیکلوویر نوشتن اما در اکثر جاها گفتن به بچه ها اسیکلوویر ندین، الان من چکار باید بکنم؟

ارسال جواب

داروی

اصلا اسیکلوویر رو ب کودک ندین چون باعث شوک در کودکان میشه حتما ب یک پزشک متخصص مراجعه کنید

زهرا ابراهیمی

همسرم به دلیل عفونت شدید ناحیه گوش دچار فلج اعصاب صورت شده و پزشک معالج این دارو را با دوز 800 میلی هر هشت ساعت و 50 میلی پردنیزولپن روزانه تجویز کرده ، سوال من این است که میشه این قرص را همراه آب بلعید یا حتما باید پشت لب قرار داد تا کم کم جدب یشه ،آیا در معده جذب نمی شود ؟ خواهش می کنم سریعتر جواب بدین تا از درمان نتیجه بگیریم.، خیلی متشکرم

ارسال جواب

داروی

سلام قرص نباید بلعیده شود. برای مصرف صحیح دارو، قسمت نحوه مصرف آسیکلوویر در همین صفحه را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

میترا خانی

من دوماه باردارم بخاطر فلج بل که گرفتم دکتر مغزو اعصاب این قرص آسیکلوویر واسم تجویز کردم .به دکتر خودمم نشون دادم گفت مشکلی نداره بخور .بعد از خوردن قرص خونریزی پیدا کردم .بنظرتون ادامه بدم ب خوردنش یا نه؟

ارسال جواب

داروی

مصرف کردن دارو رو متوقف کنید حتما و ب پزشک معالج خود مراجعه کنید

میترا خانی

من دوماه باردارم بخاطر فلج بل که گرفتم دکتر مغزو اعصاب قرص آسیکلوویر واسم تجویز کرد .به دکتر خودمم نشون دادم گفت مشکلی نداره بخور .بعد از خوردن قرص خونریزی پیدا کردم .بنظرتون ادامه بدم ب خوردنش یا نه؟

ارسال جواب

داروی

سلام مصرف دارو را متوقف کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مهلا مالکی

سلام من همسرم بیماری زونا گرفته و پزشک این قرص رو تجویز کردن آیا در طول درمان میشه سکس داشت یا باید بهبودی کامل صورت بگیرد

ارسال جواب

داروی

با مصرف این دارو، از انتقال تبخال تناسلی به شریک جنسی شما جلوگیری نخواهد شد. در صورت داشتن زخم های فعال یا اولین نشانه های شیوع، از مقاربت جنسی اجتناب کنید. تبخال تناسلی ممکن است از طریق "پوست اندازی ویروسی" پوست شما مسری باشد، حتی اگر هیچ نشانه ای از این بیماری را نداشته باشید.

آزاده میرزایی

سلام باعرض خسته نباشید من تبخال تناسلی دارم این قرص رو برام دکتر نوشته اما تا میخورم فشارم میوفته و سردرد شدید باحالت تهوع دارم آیاادامه بدم یا نه؟؟؟

ارسال جواب

داروی

حالت تهوع وسردرد از عوارض این داروس جهت ادامه دادن مصرف ب پزشک مراجعه کنید ومشورت بگیرین

امیرحسین

چیجوری استفاده میکنید منم بکنم

داروی

حالت تهوع وسردرد از عوارض این داروس جهت ادامه دادن مصرف ب پزشک مراجعه کنید ومشورت بگیرین

ارسال جواب

مجید

سلام پسر من ۴سالشه.داخل دهان و لبش تبخال زده.قرص آسیکلوویر بهش دادن.بسیارخواب آلودو بی اشتها شده.اگه قرص رو بهش ندم تبخالش چی میشه؟بدم هم داره زیاد اذیت میشه.چکارکنم؟ممنون.منتظر پاسختون هستم

ارسال جواب

داروی

سلام علائمی که ذکر کردید از عوارض جانبی این دارو می باشد. دارو را تا پایان زمان توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید تا کامل علائم برطرف شود. برای درمان عوارضی که کودکتان به آن مبتلا شده با پزشک مشورت کنید.

مجید

سلام پسر من ۴سالشه.داخل دهان و لبش تبخال زده.قرص آسیکلوویر بهش دادن.بسیارخواب آلودو بی اشتها شده.اگه قرص رو بهش ندم تبخالش چی میشه؟بدم هم داره زیاد اذیت میشه.چکارکنم؟ممنون.منتظر پاسختون هستم

ارسال جواب

داروی

سلام برای درمان عوارض حتما باید دستور و راهنمایی پزشک را دریافت کنید.

ملیحه مسلم

سلام من دوسال ونیم پیش مبتلا به فلج بل شدم و متاسفانه ۱۰در صد از این ناراحتی روی صورتم مونده بطوریکه که وقتی سرما میخودم یا باد به صورتم میخوره احساس میکنم عضلات صورتم منقبض میشه چشمم جمع میشه و،،،،البته دیگران میگن ظاهرت چیزی نشون نمیده در هر حال میخواستم بدونم میتونم از این قرص وقتیکه ناراحتم استفاده کنم یاخیر وبه چه میزان؟

ارسال جواب

داروی

سلام این دارو را باید دقیقا طبق دستور پزشک و با دوز توصیه شده مصرف کنید. برای مصرف این دارو تجویز پزشک را دریافت کنید و در مورد میزان مصرف و دوز نرمال دارو حتما از پزشک راهنمایی بگیرید. از مصرف بیش از مقدار و طولانی تر از مدت توصیه شده این دارو اجتناب کنید.

محمدرضا شکری

سلام دخترم ۱۹ماهش دیروز آبلمورغون گرفته بردیم پیش دکتر بیژن غفوریان متخصص کودکان که قرص آسیکلوویر تجویز کردن هر ۶ساعت نصف قرص بدهید متاسفانه اینو دادیم نصف شب دخترم تشنج کرد بردیم ۵صبح بیمارستان که پزشکان گفتن چرا این قرص دادید بهش الان دخترم بیمارستان بستری انشااله خدا از باعث بانیش نگذره

ارسال جواب

داروی

سلام شما باید کودک خود را پیش پزشک متخصص می بردید. انشالله زودتر بهبودی حاصل بشود.

محمدرضا شکری

سلام دخترم ۱۹ماهش دیروز آبلمورغون گرفته بردیم پیش دکتر بیژن غفوریان متخصص کودکان که قرص آسیکلوویر تجویز کردن هر ۶ساعت نصف قرص بدهید متاسفانه اینو دادیم نصف شب دخترم تشنج کرد بردیم ۵صبح بیمارستان که پزشکان گفتن چرا این قرص دادید بهش الان دخترم بیمارستان بستری انشااله خدا از باعث بانیش نگذره

ارسال جواب

داروی

پزشک متخصص باید کودک را ویزیت کند. طبق دستور پزشک دارو را مصرف کنید.

مریم

سلام دخترم ۲/۵ هست دکتر گفته بخاطر آلوده بودن دست معده ویروس داره ‌ و تب داره و باید این قرص رو مصرف کنه نظر شما در این باره چیه؟ ممنونم

ارسال جواب

داروی

سلام پزشک حتما صلاح دانسته که این دارو را برای کودک شما تجویز کرده است. اگر نگران هستید، می توانید با پزشک دیگری نیز مشورت کنید.

عطیه الیاسیان

قرص اسیکلویر رو برای درمان آفت دهان هم مصرف میکنن ایا؟؟؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام در این مورد با پزشک مشورت کنید. آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال، مانند تبخال تناسلی، زخم های سرماخوردگی، زونا و آبله مرغان استفاده می شود.

جابرخالدی

همسرم باعلائم ورم کم سمت چپ صورتش وعدم بستن کامل چشم چپش نزد پزشک متخصص داخلی بردم گفت بعلت درگیرشدن عصب چشم بواسطه یکنوع ویروس است.وقرص آسیکلوویر400 تجویز+قطره اشک مصنوعی تجویزکرد وگفت یکماه زمان میبره تا کم کم خوب شود.سوال آیا این داروی درمان قطعی است وآیا چنین ویروسی که من نامش نمیدونم چی هست واگیر است؟

ارسال جواب

داروی

سلام شما نام ویروس را ذکر نکردید که من بتوانم شما را راهنمایی کنم. این دارو ممکن است درمان قطعی نباشد اما عفونت را کاهش می دهد. حتما این مورد را از پزشک سوال کنید.

نادر حسین پناهی

سلام خسته نباشید من الان چندین ساله تبخال میزنم میخواستم بگم این قرص اسیکلوویر ۴۰۰مصرف کنم ضرری نداره ممنون میشم

ارسال جواب

داروی

سلام تبخال را به طور کامل درمان نمیکند اما علائم عفونت را کاهش میدهد .حتما تجویز پزشک را دریافت کنید و مطابق با نسخه تجویزی پزشک مصرف کنید .

رحمتی

سلام لب من تبخال زده از اونجایی که هفته آینده نوبت لیزر fractional co2 برای منافذ باز پوست دارم دکتر پوست تشخیص دادن که قرص آسیکلویر ۴۰۰ مصرف کنم ولی دستور مصرف و یا اینکه قرص بلعیده بشه یا پشت لثه قرار بگیره بهم نگفتن لطفا راهنماییم کنید که چطور استفاده کنم ممنون

ارسال جواب

داروی

سام در مورد نحوه و دستور مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.قرص را در بسته بندی خود نگه دارید تا آماده  مصرف آن شوید.  قرص را با انگشتانی خشک در بیاورید. قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.

نسرین

آیا این قرص اسیکلوویر میشه ناشتاهم خورد

ارسال جواب

داروی

سلام بله می شود. دارو را همراه با غذا و یا با معده خالی و با مقدار کافی آب (یک لیوان پر) مصرف کنید. 

نوری

من شش ماهه استفاده کردم ازقرص آسیکلوویر.ولی هنوز باردارنشدم.ایا اثرقرص چقدر تولدت میمونه.ایا بازم باید مصرف کنم.من تو خونم ویروس دارم

ارسال جواب

داروی

سلام دارو را دقیقا همان طور که پزشک تجویز کرده در مدت زمان توصیه شده استفاده نمایید. در مورد بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

منیر عبیدی

با عرض سلام آیا میتوان نصف قرص با دوز 1000 را به جای دوز 500 خورد؟

ارسال جواب

داروی

اگر به آسیکلوویر ۵۰۰ دسترسی ندارید بله دقیقا میتوانید نصف ۱۰۰۰ را مصرف کنید. دقیق اندازه بگیرید.

گل افروز سخاوتی

سلام وقتتون بخیر ببخشید قرص آسیکلوویر 400 نحوه ی مصرفش برای بیماری زونا به چه شکلی است؟ ممنونم

ارسال جواب

داروی

پزشک باید با توجه به بیماری و نیاز شما میزان و نحوه مصرف این دارو را تشخیص بدهد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

عباس

سلام و درود چند تا جوش ریز رو آلتم بود که نه درد داشت نه خونریزی و سوزش دکتر گفت سرکه سیب بزن من علاوه بر اون قرص اسیکلور ۴۰۰ هر ۶ ساعت خوردم الان بعد خوردن ۵ عدد قرص احساس میکنم جوش ها برجسته تر شدن میتونین راهنمایی بفرمایید لطفا که چه کنم

ارسال جواب

داروی

شما نباید بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف می کردید. به پزشک مراجعه کنید تا پس از معاینه شما را راهنمایی کند.

امیرحسین

سلام روزتون بخیر برای تبخال تناسلی چیجوری استفاده کنم این قرصو چند دوره استفاده کنم

ارسال جواب

داروی

دوره و میزان مصرف این دارو را پزشک باید با توجه به شرایط شما تعیین نماید. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

رها

سلام. من تا الان ١٨ تا قرص آسیکلوویر ۴٠٠ خوردم. خوب هم شدم. تبخال تناسلی‌م خوب شده و از بین رفته. یکبارش رو حالا یادم رفته بخورم، و نمی‌دونم الان دوباره بخورم یا نه، با توجه به اینکه خوب شدم و تقریبا ١٨ تا ینی دو ورق خوردم

ارسال جواب

داروی

دوره مصرف رو کامل کنید.

شیرین

سلام دخترم 2سال و 4 ماهه هست هفته گذشته دهنش پر از آفت و لثه هاش متورم شد به دستور چند پزشک اسیکلویر تجویز شده شب ها مدام از خواب میپره و دست و پاهاش رد تکون میده خیلی از عوارض دارو هست؟

ارسال جواب

داروی

علائمی که ذکر کردید جزو عوارض دارو ثبت نشده است. حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید و با او مشورت کنید.

الهه مرادی

سلام من بخاطر بی حسی و فلج شدن سمت چپ صورتم آسیکلویر 200 و نیزو پرد استفاده می کنم می خواستم بدونم اگه هون طوری که گفته شده مصرف نکنیم چون دکتر به من نگفته بود و در طول یک روز قرص رو بلعیده باشم مشکلی برام ایجاد می کنه چون من علامت حساسیت نداشتم و اینکه اگه یک ساعت به تاخیر بیفته 6 ساعت بعد از کی باید حساب کنم و آیا تداخل دارویی با نیزو پرد داره؟

ارسال جواب

داروی

حتما شرایط کامل و لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید و سپس طبق صلاح دید پزشک اقدام نمایید.

یگانه

سلام وقت بخیر این قرص باعث کاهش دونه های آبله مرغان میشه؟ من یک روزه آبله مرغان گرفتم این قرص تاثیر داره که کم بزنم و بخورم؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان آبله مرغان موثر است.

فاطمه فتوحی

سلام .من تبخال تناسلی گرفتم رفتم دکتر آسیکلوویر داد گف هر ۴ ساعتی بخور ب مدت ۱۰ روز و پماد نداد آیا همین قرص کافیه درمان میشم یا باید پمادم بگیرم؟؟؟؟ و این که از وقتی این قرصا می خورم زیاد ادرار میکنم از عوارضشع؟؟؟

ارسال جواب

داروی

این دارو برای درمان تبخال تناسلی موثر است . طبق نظر پزشک دارو را مصرف کنید. تکرر ادرار جزو عوارض جانبی دارو ثبت نشده است.

الهه طاهری

نحوه مصرف این دارو چه جوریه؟

ارسال جواب

داروی

قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.  اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید.

ali

این دارو برای درمان تبخال موثر هست؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان تبخال موثر است.

heli

عفونت ویروسی مثله همین تبخال واگیر دار هست؟

ارسال جواب

داروی

بله تبخال واگیر هست و می تواند به افراد دیگر منتقل بشود.

مونارحیمی

مصرف آسیکلوویر در دوران بارداری مشکلی دارد؟

ارسال جواب

داروی

دور از انتطار هست که این دارو در دوران بارداری به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

فائزه بهاری

آسیکلوویر کلا تبخال رو از بین میبره؟!

ارسال جواب

داروی

این دارو تبخال را به طور کامل درمان نمی کند اما علائم عفونت آن را کاهش می دهد.

الهام

پزشک بهم گفت این دارو رو نباید قورت بدم و باید داخل دهنم قرار بدم میشه کامل توصیح بدین تا چند دقیقه نگه دارم و کجای دهانم؟ ممنونم

ارسال جواب

داروی

قرص را نجویده و نبلعید.  طرف تخت قرص را در مقابل لثه بالایی، پشت لب و بالای دندان نیش خود قرار دهید.  قرص را در همان طرف دهان قرار دهید تا درد شما کم شود. دهان خود را ببندید و به آرامی قسمت خارجی لب خود را روی قرص فشار داده و برای 30 ثانیه در آن محل نگه دارید. از لمس کردن یا فشار آوردن به قرص خودداری کنید. اجازه دهید  تا قرص، درون دهان شما درطول روز حل شود.  شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید. در طول 6 ساعت اول: اگر قرص بیافتد و یا خوب جذب نشود، شما می توانید آن را با یک قرص جدید جایگزین کنید.  اگر به طور تصادفی قرص را بلعیدید، یک لیوان آب بنوشید و قرص دیگری را جایگزین کنید.

پدرام

با این شکل مصرف که انقدر زمان نیبره تا قرص حل بشه میشه آب نوشید؟

ارسال جواب

داروی

بله شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمول را بنوشید در حالی که قرص در جایی که باید قرار داشته باشد.

زهرا ابراهیمی

در صورت فراموشی مصرف یه دوز آسیکلوویر،چه کار کنم؟!

ارسال جواب

داروی

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به دوز بعدیتان است دوز فراموش شده را نخورید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی نخورید.

ماندانا

کودکان ۸ساله میتونن این دارو رو بصورت جویدنی مصرف کنن؟

ارسال جواب

داروی

این دارو را به کودکان ندهید زیرا ممکن است باعث شوک در آن ها بشود.

فایزه قربانپور

برای آبله مرغان دکتر برام آسیکلوویر تجویز کرده و واقعا درد و خارش آبله ها کم شده ولی همچنان آبله جدید میزنه تنم باید چیکار کنم ؟؟

ارسال جواب

داروی

این موضوع را حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید و طبق صلاح پزشک اقدام کنید.

محمدصاحبی

قرص آسیکلوویر رو میشه قورت داد ؟

ارسال جواب

داروی

خیر این قرص باید در دهان آب شود.

زینب

بهتره هنگام مصرف آسیکلوویر چه ممنوعیت غذایی ای داشته باشیم ؟

ارسال جواب

داروی

در مورد باید ها و نباید های مصرف مواد غذایی با این دارو با پزشک مشورت کنید.

عصمت رضوی

آسیکلوویر مایع رو میشه با آب یا شیر مخلوط کرد بعد استفاده کرد ؟

ارسال جواب

داروی

خیر قرص باید در دهان شما حل شود. شما می توانید غذا بخورید و نوشیدنی های معمولی را در حالی که قرص در جای خود قرار دارد، بنوشید.

Zahra

سلام. این دارو بدون تجویز پزشک مضره؟

ارسال جواب

داروی

بهتر است با تجویز پزشک استفاده کنید.

Zahra

من همیشه زود زود تبخال میزدم بعدش آخرش رفتم دکتر نمیدونم چه دارویی داد ک بعدش خوب شد الان باز تبخال میزنم همین الانشم تبخال زدم وحشتناک یکی از دکتر پوستایی ک رفتم گفت به دلیل استرسه بیشتر با مصرف این دارو تبخالم از بین میره؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان تبخال موثر است.

samir

سلام ابله مرغان با استفاده این دارو خوب میشود؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان آبله مرغان استفاده می شود.

nazi

سلام زنان باردار هم میتونن برای ابله مرغان از این دارو استفاده کنن؟

ارسال جواب

داروی

انتظار نمی رود آسیکلوویر به یک جنین آسیب برساند.  اما اگر باردار هستید یا در طول درمان باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید

تهرانی

من ۴ روز دیگه عمل جراحی دارم و قرص آسیکلوویر مصرف کردم میخواستم بدونم برای جراحیم مشکل بوجود میاره؟

ارسال جواب

داروی

حتما پیش از عمل پزشک را از مصرف این دارو مطلع کنید

ایمان سعیدی

این دارو در تب خالی های ناحیه تناسلی هم کاربرد داره؟

ارسال جواب

داروی

بله پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال تناسلی موثر است.

samir

سلام برای کرونا هم استفاده میشه؟

ارسال جواب

داروی

خیر کاربردی برای کرونا ندارد.

بردیا

سلام دکتر برای تبخال های از خواب پریدگی هم اثر داره یا ن ؟

ارسال جواب

داروی

این دارو برای درمان تبخال موثر است. باید با پزشک پیش از مصرف دارو مشورت کنید.

Berkeh

سلام ببخشید من دو تا تبخال زدم میتونم این دارو استفاده کنم؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو می تواند موثر باشد اما باید با نظر پزشک مصرف بشود.

سمیرا خاتمی

از این دارو میشه به عنوان یک انی بیوتیک یا برا عفونت استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو آنتی بیوتیک نیست. آسیکلوویر ضد ویروس می باشد و برای درمان و پیشگیری از عفونت‌های ویروسی کاربرد دارد.

مائده کیوانی

عوارض این چیه؟

ارسال جواب

داروی

برخی از عوارض جانبی آسیکلوویر عبارتند از کبودی یا خونریزی سریع، لکه های بنفش یا قرمز زیر پوستنشانه های یک مشکل کلیوی – ادرار کم یا ادرار نکردن؛ ادرار دردناک و دشوار، تورم در پاها یا مچ پا ؛ احساس خستگی یا تنگی نفس. عوارض جانبی شایع آسیکلوویر می تواند شامل موارد زیر باشد: تهوع، استفراغاسهالاحساس بیماریسردرد یادرد دهان در هنگام استفاده از این قرص.

امیر

دکتر کسی که زیاد تبخال میزنه و مدت زیادی طول میکشه تا بهبود پیدا کنه ایا میتونه از این دارو استفاده کنه؟

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای درمان و بهبودی تبخال موثر است.

ali poormehr

سلام دخترم ابله مرغون گرفته کل بدنش پر شده از کبودی یکی اسیکوویر گفت مصرف کنه اگه مصرف کنه ضرر داره براش؟

ارسال جواب

داروی

سن بیمار چقدر هست؟؟! این دارو در کودکان نباید مصرف شود. با پزشک متخصص حتما مشورت کنید.

farzane

سلام دکتر دخترم ابله مرغون گرفتن خیلی زیاده و دکتر که رفتیم این دارو رو تجویز کردن برای بهبودش بعد اگه اینو مصرف کنه ایرادی نداره سنش کمه

ارسال جواب

داروی

بله این دارو برای آبله مرغان نیز تجویز می شود. این دارو نباید در کودکان مصرف شود زیرا ممون است باعث ایجاد شوک در آن ها بشود. شما سن دخترتان را ذکر کردید؟! اگر پزشک متخصص دارو را تجویز کرده است حتما صلاح را در مصرف دارو دیده است.

مهلا

قبل تبخال استفاده بشه یا بعد از تبخال زدن؟

ارسال جواب

داروی

این دارو بعد از بروز تبخال مصرف می شود تا دوره مصرف کامل بشود.

الهه طاهری

این دارو میتونه تو بدن از اعلائم عفونت جلوگیری کنه

ارسال جواب

داروی

آسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال، مانند تبخال تناسلی، زخم های سرماخوردگی، زونا و آبله مرغان کاربرد دارد.

سمیرا خاتمی

این دارو میتونه مانع ویروس تبخال هم بشه؟

ارسال جواب

داروی

آسیکلوویر تبخال را به طور کامل درمان ی کند بلکه از گسترش آن جلوگیری می کند.

m.dl

سلام وقت بخیر دکتر من تو باشگاه قارچ گرفتم ،میتونم از آسیکلوویر استفاده کنم ؟درمان میکنه ؟

ارسال جواب

داروی

خیر این دارو برای درمان قارچ تاثیری ندارد.

مونارحیمی

دکتر این دارو رو به دخترم دادن برا رفع عفونت بدن 10سالشه ایرادی نداره اگه مصرف کنه

ارسال جواب

داروی

پیش از استفاده با پزشک‌ متخصص دیگری نیز مشورت کنید.

ali poormehr

برای کودکان هم میشه استفاده کرد دوز مصرفی با بزرگسالان فرق دارد؟

ارسال جواب

داروی

خیر قرص آسیکلوویر را به کودکان ندهید چون ممکن است باعث ایجاد شوک در آن ها شود.

اعظم مرادی

برای عفونت بدن بچه ۱۲ ساله میشه استفاده کرد؟

ارسال جواب

داروی

آسیکلوویر نباید توسط کودکان مصرف شود. با پزشک متخصص دیگری نیز برای حصول اطمینان بیشتر مشورت کنید.

علی

اآخه قرصی که اینهمه عوارض داره برا چی تولید میشه وبرا چی باید چنین قرصی پرعوارض ودرمان یک درصد%ساخته شه

ارسال جواب

مینا

سلام من دو روز هر ۸ ساعت قرص آسیکلوویر خوردم و خیلی زود تر از موعد پریود شدم.ایا از عوارض این قرصه؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای آسیکلوویر

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.