هیدروکسی زین

موارد مصرف هیدروکسی زین

هیدروکسی زین فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد. همچنین به عنوان آنتی هیستامین(ضد حساسیت) عمل می کند که باعث کاهش اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی بدن می شود. هیستامین می تواند موجب علائم خارش یا کهیر روی پوست شود.

هیدروکسی زین به عنوان آرام بخش برای درمان اضطراب و تنش استفاده می شود. بعلاوه همراه با سایر داروها در مدت بیهوشی عمومی و پس از آن نیز، استفاده می شود.

هیدروکسی زین همچنین برای درمان واکنش های پوستی آلرژیک مانند کهیر یا درماتیت (اگزما) تماسی استفاده می شود.

اطلاعات مهم درباره هیدروکسی زین

در هنگام بارداری، مخصوصا در سه ماهه اول یا دوم آن، نباید از هیدروکسی زین استفاده کنید.

هیدروکسی زین می تواند مشکلات قلبی جدی ایجاد کند، به ویژه اگر شما بطور همزمان از داروهای خاصی استفاده کنید. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

هیدروکسی زین ممکن است تفکر یا واکنش های شما را دچار اختلال کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری که نیازمند هوشیاری است انجام می دهید، مراقب باشید.

در صورت وجود عوارض جانبی جدی مثل لرزش(رعشه)، گیجی، حمله ناگهانی (تشنج)، یا حرکات ناآرام عضلانی در چشم ها، زبان، فک یا گردن، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

نوشیدن الکل می تواند برخی از عوارض جانبی هیدروکسی زین را افزایش دهد. 

قبل از مصرف این دارو

در صورت حساسیت به هیدروکسی زین، یا موارد زیر، نباید از این دارو استفاده کنید:

 • ابتلا به سندرم QT طولانی؛
 • حساسیت به ستیریزین(Cetirizine) با نام تجاری زیرتک (Zyrtec) یا لووستیریزین (Xyzal)؛ یا
 • قرار داشتن در سه ماهه اول بارداری.

در هنگام بارداری، مخصوصا در سه ماهه اول یا دوم آن، نباید از هیدروکسی زین استفاده کنید. هیدروکسی زین می تواند به جنین در دوران بارداری آسیب برساند یا موجب نقایص مادرزادی بشود. در هنگام مصرف این دارو از روش های موثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه هیدروکسی زین برای شما مضر نیست، در صورت ابتلا به موارد زیر، پزشک خود را مطلع سازید:

 • انسداد در دستگاه گوارش (معده یا روده)؛
 • انسداد مثانه یا سایر مشکلات ادراری؛
 • گلوکوم(آب سیاه)؛
 • بیماری قلبی، ضربان قلب کند؛
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم طولانی QT؛
 • عدم تعادل الکترولیتی (مانند سطح زیاد یا اندک پتاسیم در خون)؛
 • اگر اخیرا حمله قلبی داشته اید.

احتمال انتقال هیدروکسی زین از طریق شیر مادر یا امکان آسیب رساندن به نوزاد، هنوز مشخص نشده است. در طول مصرف این دارو نباید به نوزادتان از شیر خود تغذیه کنید.

این دارو را بدون دستور پزشک برای کودکان استفاده نکنید.

نحوه مصرف هیدروکسی زین

هیدروکسی زین را دقیقا مطابق با نسخه تجویز شده پزشک خود مصرف کنید. به دقت از برچسب راهنمای مصرفی روی دارو پیروی کنید. گاهی ممکن است پزشکتان برای اطمینان از کسب بهترین نتایج، دوز مصرفی دارویتان را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.

دوز داروی سوسپانسیون خوراکی(مایع) را با سرنگ مدرج، یا با قاشق مخصوص اندازه گیری یا فنجان دارویی، اندازه گیری کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه تهیه کنید.

هیدروکسی زین فقط برای استفاده کوتاه مدت مناسب است.

دوره مصرفی این دارو نباید بیش از 4 ماه طول بکشد. درصورت عدم بهبود علائم اضطراب، یا درصورت بدتر شدن آن ها، با پزشک خود تماس بگیرید.

دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. 

در صورت فراموش کردن مصرف دارو

نوبت از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر تقریبا به زمان نوبت استفاده بعدی دارو نزدیک شده اید، از مصرف مقدار فراموش شده، چشم پوشی کنید. برای جبران دوز از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

در صورت سوء مصرف (اووردوز)

به اورژانس مراجعه کنید یا با امداد مسمومیت تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف (اووردوز) ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید، حالت تهوع، استفراغ، حرکات غیرقابل کنترل عضلات یا حمله ناگهانی(تشنج) باشد.

 در طول مصرف هیدروکسی زین

در طول مصرف هیدروکسی زین از چه مواردی باید خودداری کرد؟

هیدروکسی زین ممکن است تفکر یا واکنش های شما را دچار اختلال کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری که نیازمند هوشیاری است انجام می دهید، مراقب باشید.

نوشیدن الکل در کنار مصرف این دارو، می تواند موجب ایجاد عوارض جانبی بشود.

عوارض جانبی هیدروکسی زین

اگر به علائم واکنش آلرژیک به هیدروکسی زین دچار شده اید، به اورژانس مراجعه کنید مانند: کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

در موارد نادر، هیدروکسی زین ممکن است موجب واکنش شدید پوستی شود. در صورت قرمز شدن ناگهانی پوست یا بثورات پوستی که گسترش یافته و باعث ایجاد جوش های چرکی سفید یا زرد، تاول زدن و یا پوست اندازی می شود، مصرف این دارو را قطع کرده و فورا به پزشک مراجعه کنید.

با ابتلا به موارد زیر، مصرف دارو را قطع نموده و فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • ضربان قلب سریع یا کوبنده؛
 • سردرد همراه با درد قفسه سینه؛
 • سرگیجه شدید، از حال رفتن(غش)؛ یا
 • حمله ناگهانی بیماری (تشنج).

عوارض جانبی مانند خواب آلودگی و گیجی ممکن است در افراد مسن بیشتر دیده شود.

عوارض جانبی شایع هیدروکسی زین شامل موارد زیر است:

 • خواب آلودگی؛
 • سردرد؛
 • خشکی دهان؛ یا
 • بثورات پوستی.

این لیست عوارض جانبی، کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای گرفتن توصیه های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود در تماس باشید. ممکن است لازم باشد این عوارض را به سازمان غذا و دارو گزارش کنید.

تداخلات دارویی هیدروکسی زین

مصرف هیدروکسی زین با سایر داروهایی که موجب خواب آلودگی می شود، خواب آلودگی را تشدید می کند. قبل از مصرف قرص خواب آور، داروهای مسکن (ضد درد)، شل کننده عضلات، یا داروهای اضطراب، افسردگی یا حمله صرع، با پزشک خود مشورت کنید.

هیدروکسی زین می تواند موجب مشکلات قلبی جدی شود به ویژه اگر از داروهای خاصی بصورت همزمان با مصرف این دارو، استفاده کنید؛ از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ریتم قلبی، داروهای ضدروانپریشی و داروهایی که برای درمان سرطان، مالاریا، اچ آی وی یا ایدز استفاده می شوند. درباره همه داروهایی که از آنها استفاده می کنید و آنهاییکه که استفاده از آن ها را حین درمان با هیدروکسی زین شروع یا قطع کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شوند نیز، ممکن است با هیدروکسی زین واکنش دهند. همه تعاملات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که استفاده از آن را شروع یا قطع کرده اید، با پزشکان یا سایر مراقبان درمانی خود صحبت کنید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با هیدروکسی زین دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: ملیکا کاردگر
نوشته شده در 30 دي 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره هیدروکسی زین

افسانه براتی

سلام من 6ساله که دارم قرص هیدروکسی زین مصرف میکنم برای درمان خارش و کهیر زدن روی پوست چندین بار برای درمان اقدام کردم و گفتن بیماری شما ارثیه و درمانی نداره ولی باخوردن هیدروکسی زین مشکل من درمان میشه اما من از عوارضش نگران هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

ارسال جواب

داروی

سلام هیدروکسی زین باید در یک دوره کوتاه مدت مصرف شود، مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است عوارض خطرناکی برای شما به همراه داشته باشد. بهتر است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید و راه درمانی بهتری را در پیش بگیرید.

مهسا

من 37هفته بارداری هستم یکدونه قرص رو خوردم اما بخاطر ترس تو سایت نگاه کردم که ضرر نداشته باشه یک عدد از قرص مشکلی ایجاد میکنه برای جنین یا برای خودم چون روی پوستم حالت کهیر زده لطفا پاسخ بدین؟

ارسال جواب

Hanie

من حساسیت پوستی دارم داروهای متفاوتی امتحان کردم ولی جواب ندارم پوستم خشک میشه و خارش شدید داره و زخم میشه جاش.الان چهار روزه هیدروکسی زین ۲۵مصرف میکنم.میخام بدونم چندبار در روز و چه زمانی مصرف بشه بهتره؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای هیدروکسی زین

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

×
Darooy app logo

اپلیکیشن موبایل داروی