موارد مصرف لوونورژسترول

لوونورژسترول توسط زنان و برای پیشگیری از بارداری استفاده میشود. این دارو در مواردی مانند رابطه جنسی محافظت نشده یا در مواقعی که پارگی کاندوم رخ میدهد و احتمال بارداری وجود دارد مصرف میشود. لوونورژسترول یک داروی ضد بارداری اورژانسی است و نباید بصورت مداوم مصرف شود. این دارو یک پروژستین است و با جلوگیری کردن از آزادسازی تخمک در طول چرخه قاعدگی عمل میکند. لوونورژسترول با ضخیم تر کردن مایع واژینال از رسیدن اسپرم ها به تخمک جلوگیری میکنند و همچنین با ایجاد تغییرات در دیواره رحم از اتصال سلول تخم به دیواره رحم جلوگیری میکند.

درصورت وقوع بارداری، مصرف این دارو نمیتواند سبب متوقف شدن آن شود. همچنین لوونورژسترول تاثیری در پیشگیری از بیماری های مقاربتی مانند ایدز ندارد.

این دارو در زنانی که بیشتر از 74 کیلوگرم وزن دارند ممکن است به خوبی عمل نکند. همچنین اگر در یک ماه اخیر از داروهای دیگری استفاده کرده اید احتمال ایجاد تداخل دارویی و کاهش اثر بخشی لوونورژسترول وجود خواهد داشت که میتواند منجر به بارداری شود. برای حصول اطمینان از مفید بودن دارو برای شما با پزشک مشورت کنید.

پیش از مصرف دارو ترکیبات نوشته شده روی بسته بندی را چک کنید؛ حتی اگر پیش تر از این دارو استفاده کرده باشید. شرکت های تولید کننده دارو میتوانند تغییراتی در ترکیب دارو ایجاد کنند. همچنین محصولاتی که تحت یک نام به بازار عرضه میشوند ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند و هرکدام برای هدف خاصی تولید شده باشد. مصرف اشتباهی دارو میتواند مضر باشد.

نحوه مصرف لوونورژسترول

اگر قصد استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک را دارید پیش از مصرف، راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را مطالعه کنید.

دارو را همراه یا بدون غذا و بلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید. بهترین زمان برای مصرف این دارو تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی است و دارو در این مدت بهترین اثر بخشی را خواهد داشت.

اگر تا دو ساعت پس از مصرف دارو دچار استفراغ شدید در مورد تجدید مصرف دارو با پزشک تماس بگیرید.

پس از مصرف این دارو زمان و چگونگی وقوع قاعدگی ممکن است تغییر کند. اگر بیش از هفت روز از زمان قاعدگی گذشته است به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تست بارداری داشته باشید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز): درصورت داشتن علایمی مانند مشکل در تنفس یا از حال رفتن، همراهان فرد باید وی را فورا به مراکز درمانی یا اورژانس برسانند. همچنین حالت تهوع و استفراغ شدید میتواند از علایم اووردوز باشد.

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، تابش نور و رطوبت نگهداری کنید. از قرار دادن دارو در حمام خودداری کنید. دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

داروهای تاریخ گذشته و بلا استفاده را دور بریزید. از انداختن دارو در مجاری فاضلاب اجتناب کنید و در مورد شیوه صحیح دور انداختن دارو با دکتر دارو ساز مشورت کنید.

عوارض جانبی لوونورژسترول

درصورت تدوام یا وخیم تر شدن هریک از عوارض جانبی زیر به پزشک اطلاع دهید:

 • تهوع یا استفراغ
 • درد شکمی
 • خستگی
 • سرگیجه
 • تغییرات در خونریزی های واژینال
 • حساسیت سینه
 • سردرد

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است به یاد داشته باشید که فواید آن بیشتر از عوارض جانبی آن برای شماست. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده میکنند عوارض جانبی جدی را تجربه نمیکنند.

درصورت داشتن درد شدید در ناحیه تحتانی معده (به ویژه سه الی پنج هفته پس از مصرف لوونورژسترول) فورا به پزشک اطلاع دهید.

داشتن واکنش شدید آلرژیک نسبت به لوونورژسترول نادر است. در هر صورت اگر علایمی مانند کهیر، خارش، تورم صورت، گلو و زبان، سرگیجه شدید یا مشکل در تنفس تجربه کردید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

هشدار ها

درصورت داشتن حساسیت نسبت به لوونورژسترول، سایر پروژستین ها مانند نورتیسترون و یا حساسیت نسبت به سایر مواد پزشک را در جریان بگذارید. این دارو میتواند حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به آلرژی شوند. در این مورد با پزشک مشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک صحبت کنید به ویژه در صورت داشتن خونریزی های غیر معمول واژینال

این دارو میتواند سبب بروز سرگیجه شود. مصرف مشروبات الکلی میتواند این سرگیجه را تشدید کند. حین انجام کارهایی مانند رانندگی که به دقت و هویاری نیاز دارند بیشتر احتیاط کنید.

درصورت نیاز به جراحی، پیش از انجام عمل در مورد تمام داروهای مصرفی اعم از داروهای با نسخه یا بدون نسخه و یا فراورده های گیاهی پزشک را مطلع سازید.

این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. اگر باردار هستید یا احتمال میدهید باردار هستید فورا به پزشک اطلاع دهید.

این دارو میتواند وارد شیر مادر شود اما دور از انتظار است که به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. درصورتی که از این دارو مصرف میکنید پیش از شیر دادن به نوزاد با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی میتوانند اثربخشی دارو را کاهش داده و یا باعث بروز عوارض جانبی جدی شوند. درمورد تمام داروهایی که مصرف میکنید از جمله داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، ویتامین ها و داروهای گیاهی با پزشک مشورت کنید.

برخی از دارو ها با کاستن از مقدار هورمون های پیشگیری کننده از بارداری میتوانند اثربخشی دارو را کاهش دهند. این وضعیت باعث افزایش ریسک بارداری میشود. برخی از مهمترین داروها که میتوانند با لوونورژسترول تداخل ایجاد کنند:

 • گریزوفولوین
 • مودافینیل
 • ریفامایسین ها (مانند ریفامپین و ریفابوتین)
 • داروهای ضد تشنج (مانند باربیتورات ها، کاربامازاپین، فلبامات، فنی توئین، پریمیدون، توپیرامات)
 • داروهایی که برای درمان ایدز بکار میروند (مانند نلفیناویر، نویراپین)

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با لوونورژسترول دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 22 فرو 1397
مرجع : www.webmd.com
دیدگاه کاربران درباره لوونورژسترول

دیدگاهی در رابطه با لوونورژسترول ثبت نشده است.


ارسال دیدگاه برای لوونورژسترول

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

×
Darooy app logo

اپلیکیشن موبایل داروی