موارد مصرف تریپل سولفا

تریپل سولفا یک داروی ضد باکتری است و با باکتری های موجود در بدن مبارزه می کند.

تریپل سولفا برای درمان عفونت های ناشی از باکتری گاردنلا واژینالیس (Gardnerella vaginalis) مصرف می شود.

همچنین ممکن است تریپل سولفا برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار گیرد که در این راهنمای دارویی به آن ها اشاره نشده است.

قبل از مصرف تریپل سولفا

اگر در هنگام استفاده از تریپل سولفا یا هر داروی دیگری که سولفات دارد، بدنتان واکنش آلرژیک نشان داده باشد، از این دارو استفاده نکنید.

در طبقه بندی دارو ها برای مصرف در بارداری، تریپل سولفا جزء دارو های دسته C  می باشد. این به این معنی است که احتمال آسیب رساندن این دارو به جنین هنوز نا شناخته است و تحقیقات کافی در رابطه با خطرناک بودن یا نبودن آن به جنین صورت نگرفته است. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، بدون در میان گذاشتن این موضوع با پزشکتان، نباید از این دارو استفاده کنید.

تریپل سولفا به شیر مادر انتقال می یابد و می تواند به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. در دوران شیر دهی فقط با اجازه پزشکتان می توانید از این دارو استفاده کنید.

نحوه مصرف تریپل سولفا

تریپل سولفا را دقیقا همانطور که پزشکتان تجویز کرده است مصرف کنید و دستورات مندرج بر روی بسته بندی دارو را دنبال کنید. اگر هر یک از این دستورات را متوجه نشدید، آن را از پرستار، داروساز یا پزشک خود سوال کنید.

قبل و بعد از مصرف این دارو دست هایتان را بخوبی بشویید.

قرص یا کرم تریپل سولفا را با استفاده از اپلیکاتور (فرو کننده) به صورت مستقیم وارد واژن کنید. تریپل سولفا به طور معمول دو بار در روز (صبح ها و عصر ها) مصرف می شود.

دارو باید بطور مداوم طی مدت زمانی که تجویز شده، حتی در دوران قائدگی مصرف شود. گاهی اوقات ممکن است شرایط بیماریتان زود تر از مدت تجویز شده بهبود یابند، ممکن است علائم بیماری زود تر از خود عفونت بهبود یابند و شما باید مصرف این دارو را تا آخرین روز مقرر مصرف کنید.

از نوار بهداشتی می توان برای جلوگیری از رنگی شدن لباس ها استفاده کرد. برای اینکار نباید از تامپون استفاده کنید.

اگر عفونت بعد از یک دوره درمان به پایان نرسد یا اگر به نظر برسد که بدتر شده است، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است نوع دیگری از عفونت های واژینال را داشته باشید.

از تماس این دارو با چشم ها، بینی و دهن خودداری کنید.

این دارو را در دمای اتاق و بدور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

در صورت فراموشی مصرف دارو، به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

در هنگام مصرف این دارو بروز اوردوز بسیار دوز از انتظار است. اگر احساس می کنید که دارو را بیش از اندازه  مصرف کرده اید به اورژانس مراجعه کنید.

موارد منع مصرف

از پوشیدن جوراب شلواری، ساپورت و لباس هایی که مانع گردش هوا می شوند خودداری کنید. در دوره درمان خود از شلوار های پشمی یا الیاف طبیعی استفاده کنید.

در دوران عفونت خود از مقاربت جنسی خودداری کنید و یا از یک کاندوم برای جلوگیری از انتقال عفونت استفاده کنید.

عوارض جانبی تریپل سولفا

در صورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله ورم کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، دهان، لب ها و گلو مصرف تریپل سولفا را متوقف کرده و به اورژانس مراجعه نمایید.

عوارض جانبی که از اهمیت زیادی برخوردار نیستند نیز می تواند رخ دهد که شامل سوزش، خارش، تحریک پوست و افزایش احساس نیاز به ادرار است.

عوارض جانبی دیگری نیز در حین استفاده از این دارو  میتواند رخ دهد، درباره هرگونه عوارض جانبی غیر معمول و ناراحت کننده با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

از مصرف تریپل سولفا همراه با کرم ها و شوینده های واژینال دیگر خوددرای کنید. مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد.

دارو های دیگری نیز وجود دارند که می توانند با تریپل سولفا تداخل ایجاد کنند. در صورت استفاده از هرگونه داروی دیگر اعم از دارو های گیاهی، داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک و ویتامین ها، پزشک خود را در جریان بگذارید.

اطلاعات تکمیلی

تریپل سولفا در اشکال و برند های مختلفی عرضه می شود. اگر برای اولین بار است که از نوع خاص این دارو استفاده  میکنید، نحوه مصرف آن را از دارو ساز خود سوال کنید.

همواره این دارو را بدور از دسترس کودکان قرار دهید. داروی خود را به دیگران ندهید و آن را طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید.

اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه را با پزشکتان به اشتراک بگذارید تا اطمینان حاصل شود که موارد اشاره شده در این راهنمای دارویی با شرایط شما در ارتباط است.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با کرم واژینال تریپل سولفا دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: امیر فرصتی
نوشته شده در 09 شهر 1397
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره کرم واژینال تریپل سولفا

ژیلا زارع

سلام خسته نباشید من هیچ اطلاعی ار بارداریم نداشتم وفکر کنم حدود 3یا4 هفته باشه و قرص میترونیدازول با کرم واژینالی تریپل سولفات که دکتر برام تجویز کرده بود استفاده کردم به مدت 6 روز حالا میترسم برای جنین مشکلی پیش بیاد اگه امکان داره جواب بدید ممنون میشم درضمن من 6تا سقط داشتم بی هیچ دلیلی

ارسال جواب

داروی

سلام توصیه شده که این کرم در دوران بارداری بدون اجازه پزشک مصرف نشود. بهتر است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید و با پزشک مشورت کنید.

فاطمه زارعی

از پمادتریپل سولفا میشه بیرون واژن هم زد؟

ارسال جواب

داروی

سلام در اطراف صورت، چشم، دهان و بینی نباید استفاده شود. بهتر است که برای استفاده به منظور دیگر با پزشک مشورت کنید.

الهه زارع

سلام . من چند ماهیه درد زیر شکم داشتم . به دکتر زنان مراجعه کردم گفتن عفونت قارچی دارم . دارو مصرف کردم شیاف یا پماد استفاده کردم. ولی هنوز ترشحات دارم . در این صورت دوست دارم بار دار شم ایا مشکلی نداره ؟

ارسال جواب

داروی

سلام بهتر است ابتدا عفونت به طور کامل درمان شود بعد اقدام به بارداری نمایید. بهتر است که تحت نظر پزشک باشید، و طبق صلاح دید پزشک اقدام به بارداری نمایید.

الهه زارع

ایا ممکنه با این پماد عفونت قارچی از بین بره . طول درمانش چند وقته؟

ارسال جواب

داروی

سلام از این دارو برای درمان عفونت دستگاه تناسلي زنان استفاده می شود. دوره درمان بستگی به شرایط شما و نظر پزشک دارد. بهتر است تا کامل شدن دوره درمان تحت نظر پزشک باشید.

سمانه

سلام من عفونت ادراری دارم و ۸ماهه اقدام به بارداری دارم و باردار نشدم دکتر زنان رفتم گفت عفونت ادراری دارم و واسم پماد واژینال نوشتن ایا امکانش هست بخاطر عفونت باردار نمیشدم؟؟من هرموقع دارو استفاده میکنم خوب میشم باز هم تموم میشن و قطع میکنم دوباره شروع میشه باید چیکار کنم

ارسال جواب

داروی

سلام شما باید در تمام مدت زمان درمان خود تحت نظر پزشک متخصص باشید، و حتما دارو ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. برای باردار شدن هم بهتر است که ابتدا عفونت به طور کامل برطرف شود، سپس با صلاح دید پزشک، اقدام به بارداری نمایید.

امیری

سلام من عفونت قارچی دارم دهانه رحمم سه تا زخم داره دکتر بهم کرم تریپل سولفا داده امیدی هست خوب بشم و نیاز به فریز نباشه؟ انتی بیوتیک هم داده

ارسال جواب

داروی

سلام شما تا زمانی که پزشک تعیین کرده است، دارو ها را مصرف کنید. اگر بعد از پایان دوره مصرف دارو عفونت درمان شود نیاز به اقدام دیگری نیست.

حسینی

سلام من دو ماهه ازدواج کردم و درد زیر شکم داشتم پیش دکتر زنان رفتم گفت عفونت زیاد داری و داروی انتی بیوتیک و پماد تریپل سلفات بهم تجویز کرد الان وقتی ازین پماد استفاده میکنم درد و سوزش دارم به نظرتون استفاده از پماد تریپل سلفات رو قطع کنم یا ادامه بدم؟

ارسال جواب

داروی

سلام شما نباید مصرف دارو را بدون دستور پزشک معالج خود قطع کنید. بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید و در مورد عوارض به وجود آمده با پزشک مشورت کنید.

ضمیری

من سه روزه پماد تریپل سولفات استفاده میکنم البته چهار روز از زمان پریودبم گذشته که شروع به استفادهواز پماد به دستور پزشک کردم الان در زمان ادرار همراه با اضافات پماد از بدم تشریح خونی دارم آیا طبیعی هست یا باید مصرف رو قطع کنم

ارسال جواب

داروی

سلام مصرف دارو را متوقف کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا علت خونریزی مشخص شود.

احمدیان

سلام.من ترشح زرد رنگ و بسیار بو داشتم به دکتر مراجعه کردم برام پماد واژینال و دو نوع قرص تجویز کردند بار اولم هست و از طریق سایتهای اینترنتی طریقه استفاده پماد رو یاد گرفتم فقط یه سوال داشتم بعد از تزریق پماد باید واژن رو آبکشی کنم یا باید مواد بمونه تا دفع بشه . میشه توضیح بدید ممنونم

ارسال جواب

داروی

دارو باید روی ناحیه مورد نظر باقی بماند تا جذب شود. یک نوار بهداشتی برای جلوگیری از برخورد دارو با لباس استفاده کنید.

ندا رضایی

با سلام من ده روز هست که عمل برداشتن رحم انجام دادم سوالم‌ اینه که آیا میتونم از اپلیکاتور برای ورود کرم واژینال کلویترومازول استفاده کنم ممنون

ارسال جواب

مرضیه فیروزی

سلام و خسته نباشید من از قرص تریپ سولفات استفاده کردم و وقتی دخترم شیر خورد یک روز بعد از استفاده از پماد آلت بچه له شد ممکنه عوارض قرص بوده؟

ارسال جواب

مرضیه فیروزی

سلام و خسته نباشید من از قرص تریپ سولفات استفاده می کردم بعد از استفاده از قرص وقتی دخترم شیر خورد آلت بچه له له شد ممکنه عوارض قرص بوده؟

داروی

سلام ممنون خیر از عوارض جانبی این دارو نیست

فاطمه دستیار

سلام خسته نباشید من دوسه روزه ک سوزش وخارش واژن وتکررادرار دارم دیروزم یهویی یه دردشدیدی زیرشکم وپهلوی چپمو گرف ک ب بیمارستان مراجه کردم وباتزریق مرفین دردم اروم شد سونوگرافیم کردن مشکل کیست و کلیه نبود ایا مشکلم عفونته؟اگ عفونته باید چی مصرف کنم؟

ارسال جواب

داروی

اگر از کرم واژینال تریپل سولفات استفاده میکنید ممکنه دچار عوارض جانبی این دارو شده باشین برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید

محمدی

سلام در هنگام استفاده کرم اگر رابطه جنسی بدون کاندوم داشته باشیم اثری روی عفونت داره؟؟

ارسال جواب

داروی

سلام بله حتما در حین داشتن عفونت هنگام نزدیکی از کاندوم استفاده کنید.

پروین حسینی

سلام من اقدام ب بارداری هستم ۶سال هست نازایی دارم این دفعه دکترم معاینه کرده گفته زخم دارم دوبار باید کرایوبشم انتی بیوتیک و امپول داده و پماد تریپل سولفا وقتی استفاده میکنم سوزش دارم ودرد و اینکه داروها وامپول ها خیلی بی حالم کرده سرگیجه شدید دارم از چی میتونه باشه ممنون میشم.

ارسال جواب

داروی

شما دچار عوارض این دارو شدین برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید

احمدی

من از این پماد راضیم پنج روز هست استفاده میکنم از ترشحات وتکرر اردارم کم شده وترشحاتم بوی بد تنیده در زمان من قرص سفاکسلین هم استفاده میکتم

ارسال جواب

حجتی

سلام.وقت بخیر.من مکررعفونت ادراری داشتم داروهم مصرف کردم ولی متاسفانه مجدد دچاراین مشکل شدم.این سری دکتربهم پمادتریپل سولفادادن.ولی من بچه شیرمیدم وپسرمم فاویسم داره.به دکترم گفتم ولی گفت مشکلی نداره.ولی تواینترنتم زیادخودنم که توشیرترشح میشه این پمادوبرای افرادفادیسم ضررداره.میترسم که استفاده کنم.بنظرشماچیکارنم؟

ارسال جواب

داروی

سلام تریپل سولفات وارد شیر مادر میشود و میتواند به نوزاد شیرخوار آسیب برساند از این رو در دوران شیردهی فقط با اجازه پزشک از آن استفاده کنید.

پریسا

سلام،ببخشید من چند روزه ازپماد تریپل سولفا استفاده میکنم ،ولی سوزشم بیشتر شده و ترشحاتم زیاد..بنظر شما ربطی به پماد داره یا نه؟ممنون

ارسال جواب

داروی

سلام سوزش و خارش از عوارض این دارو میباشد .

مهرنوش

سلام‌ من از این دارو به مدت ۷ شب استفاده کردم تو روز هشتم‌پریود شدم . یعنی از زمانی که باید پریود میشدم سه روز زودتر شدم . ایا این میتونه خطرناک‌باشه یا نه ؟

ارسال جواب

عسگری

ن عزیزم

عسگری

سلام...ایامیسه ازاین پمادبعدازدوره درمان درصورت مشاهده دوبارهدعفونت استفاده کرد؟؟؟

ارسال جواب

داروی

اگر عفونت بعد از یک دوره درمان به پایان نرسد یا اگر به نظر برسد که بدتر شده است، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است نوع دیگری از عفونت های واژینال را داشته باشید.

عسگری

سلام...ایامیشه بعداز تکمیل دوره درمان وخوب شدن عفونت..بعدازچندین ماه درصورت مشاهده مجددعفونت میشه دوباره ازاین پماداستفاره کرد؟؟

ارسال جواب

قرائی

سلام‌خسته‌نباشی من‌زخم‌دهانه‌رحم‌داشتم‌فیریز‌کردم‌‌دکتر‌یه‌کرم‌تریپل‌سولفا‌بهم‌داد‌من‌فراموش‌کرذم‌استفاده‌کنم‌بعد‌اینکه‌فیریز‌کردم‌دائما‌خون‌ریزی دارم‌امکان‌‌داره‌از‌فیریز‌باشه‌بعدشم‌میتونم‌از‌کرم‌استفاده‌کنم‌تا‌وقت‌موعودش

ارسال جواب

مینامحمدی

سلام من وقتی ازقرص واژینا تریپل سولفا استفاده می کنم شدیدا دلم وپهلوم دردمی کنه خیلی زیاد نمی دونم الان استفاده بکنم یانه

ارسال جواب

مسعودی

سلام پمادتریپل سو لفا رو زمان پریودی هم باید مصرف کردیانه؟

ارسال جواب

کشاورز

من ازین پماد استفاده میکنم خیلی سوزش و حالت گرگرفتگی دارم باید چیکار کنم

ارسال جواب

فروغ دانشگر

سلام و خسته نباشید،من ۱۰ هفته باردار هستم و ترشحات سبز رنگ داشتم،دکتر هر شب یک عدد شیاف تریپل سولفا تجویز کردن،ولی من نتونستم تو داروخانه ها پیدا کنم و کرمش رو گرفتم.آیا برای جنینم خطری داره؟!لطفا جواب بدین

ارسال جواب

آگور

سلام ببخشید یه سوال ازتون داشتم یه ماه میشه اقدام به بارداری کردم قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنم اول عفونت قارچی داشتم برای درمان پیش پزشکم رفتم درمان کردم خوب شدم و الانم زیر نظر پزشکم هستم داروی بارداری اوومید و استرادیول والرات و آمپول فولیگنان بهم داده بود بعد یه هفته قاعدکی گفت مصرف کن مصرف کردم آمپول هم زدم ولی یه ماه میشه دوباره این عفونت قارچی دارم دو هفته بعد از مصرف دارو تست بارداری زدم گفتم شاید باردارم ولی تست منفی شد ایا ممکنه که واسع بارداری مراحل اولیه باشه یا استفاده از این داروهاااا ....

ارسال جواب

آگور

سلام میشه لطفا جواب بدی

ارسال جواب

طاهره

سلام ، ایا این کرم میتواند باعث خونریزی شود؟ من بعد از یکبار استفاده از این دارو لکه و خونریزی محدود دارم، ایا استفاده از دارو را ادامه دهم؟

ارسال جواب

طاهره

سلام ، من برای اولین بار از،این پماد استفاده کردم و روز،بعد دچار لکه بینی و خونریزی شدم ، آیا از عوارض این دارو هست؟ دارو رو ادامه بدهم یا خیر؟

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای کرم واژینال تریپل سولفا

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.