موارد مصرف رابپرازول

رابپرازول یک داروی مهار کننده پمپ پروتون است که سبب کاهش میزان اسید تولید شده توسط معده میشود.

رابپرازول برای درمان علایم بازگشت اسیده معده به مری، در بزرگسالان و کودکانی که دست کم یک سال دارند در دوره های درمانی کوتاه مدت مورد استفاده قرار میگیرد.

مصرف رابپرازول جهت درمان بیماری هایی که با تولید بیش از اندازه اسید معده همراه است (مانند سندرم زولینگر-الیسون) تنها برای بزرگسالان مجاز است. این دارو همچنین در  التیام زخم دوازدهه و ازوفاژیت فرسایشی (التهاب مری بر اثر اسیده معده) نیز موثر است.

رابپرازول نمیتواند سبب تسکین فوری علایم سوزش سر دل شود.

همچنین ممکن است رابپرازول برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار گیرد که در این راهنمای دارویی به آن ها اشاره نشده است.

اطلاعات مهم در مورد رابپرازول

رابپرازول میتواند سبب بروز مشکلات کلیوی شود. اگر میزان ادرار کمتر از حد معمول است و یا درصورت وجود خون در ادرار به پزشک مراجعه کنید.

 اسهال میتواند علامت عفونت باشد. درصورت بروز اسهال (آبکی یا خون آلود) به پزشک اطلاع دهید.

رابپرازول میتواند سبب بروز یا تشدید علایم بیماری لوپوس شود. درصورت داشتن درد مفاصل و یا ضایعات پوستی (راش) در گونه ها و بازو ها که در برابر نور خورشید تشدید میشوند به پزشک مراجعه کنید.

احتمال شکستگی استخوان در افرادی که بصورت طولانی مدت و یا بیش از یک نوبت در روز از رابپرازول استفاده میکنند، بالا است.

پیش از مصرف رابپرازول

بعضا علایم اولیه حمله قلبی میتواند با سوزش سر دل اشتباه گرفته شود؛ درصورت داشتن درد قفسه سینه که به فک و شانه منتشر میشود و احساس اضطراب و از حال رفتن فورا به اورژانس مراجعه کنید.

درصورت داشتن موارد زیر نباید از این دارو استفاده کنید:

 • حساسیت نسبت به رابپرازول
 • استفاده از داروهای حاوی ریلپیویرین
 • حساسیت نسبت به داروهای مشابه رابپرازول از جمله: اس امپرازول، لانسوپرازول، امپرازول، پنتوپرازول و...

درصورت داشتن موارد زیر پزشک را در جریان بگذارید:

 • بیماری کبدی
 • پوکی استخوان یا پایین بودن تراکم مواد معدنی در استخوان ها (استئوپنی)
 • نوعی بیماری خود ایمنی موسوم به لوپوس
 • پایین بودن سطح منیزیم خون

افرادی که بصورت طولانی مدت و یا در دوز های بالا ازداروهای مهار کننده پمپ پروتون استفاده میکنند شانس بیشتری برای بروز شکستگی استخوان ها در لگن، مچ دست یا ستون فقرات خواهند داشت. در مورد راه های محافظت از استخوان ها با پزشک مشورت کنید.

اینکه رابپرازول  میتواند به جنین آسیب برساند تاکنون مشخص نشده است. درصورتی که باردار هستید پیش از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

استفاده از رابپرازول در دوران شیردهی به نوزاد میتواند عوارضی در پی داشته باشد. پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

بدون توصیه پزشک از دادن رابپرازول به کودکان خودداری کنید. مصرف برخی از شکل های رابپرازول برای کودکانی که کمتر از 12 سال دارند توصیه نمیشود.

نحوه مصرف رابپرازول

رابپرازول معمولا یک نوبت در روز مصرف میشود. دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. و راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را به دقت مطالعه نمایید.

رابپرازول تنها برای مصرف کوتاه مدت میباشد (معمولا بین 4 تا 8 هفته). درصورت نیاز پزشک میتواند یک دوره درمان دیگر با رابپرازول را مجددا تجویز کند.

رابپرازول با نام تجاری (AcipHex Sprinkle) نباید در کودکانی که کمتر از 1 سال دارند مورد استفاده قرار گیرد.

رابپرازول را همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.

اگر برای درمان زخم های دوازدهه از رابپرازول استفاده میکنید، دارو را پس از یک وعده غذایی مصرف کنید. درصورتی که از این دارو جهت پیشگیری از زخم های ناشی از هلیکو باکتر پیلوری استفاده میکنید دارو را همراه با غذا مصرف نمایید و اگر از رابپرازول برای سایر مقاصد استفاده میکنید میتواند آن را همراه یا بدون غذا مصرف کنید.

قرص رابپرازول را بصورت کامل ببلعید و از شکستن، جویدن و خرد کردن آن خودداری کنید.

از بلعیدن کپسول های رابپرازول با انتشار پایدار اجتناب کنید. جهت مصرف، کپسول را باز کرده و دارو را با یک قاشق از مواد غذایی نرم مانند ماست یا سس سیب و... مخلوط کنید. این دارو همچنین میتواند با آب سیب یا شیر خشک نیز مخلوط شود. پس از مخلوط کردن دارو با مواد ذکر شده باید بلافاصله آن را مصرف کنید. از نگهداری مخلوط به دست آمده برای مصارف آتی اجتناب کنید.

رابپرازول میتواند نتایج برخی از آزمایش های پزشکی را تحت تاثیر قرار دهد. درصورت انجام هرگونه آزمایش پزشکی، پزشک مربوطه را مطلع سازید.

برخی از بیماری ها به وسیله ترکیب رابپرازول با آنتی بیوتیک ها درمان میشوند. در این مورد دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید.

دارو را در طول دوره تجویز شده توسط پزشک بطور کامل مصرف کنید حتی اگر علایم بیماری زودتر بهبود پیدا کرده باشد.

درصورتی که در طول مصرف رابپرازول علایم بیماری بهبود نیافت و یا رو به وخامت گذاشت به پزشک اطلاع دهید.

رابپرازول میتواند سبب بروز اسهال شود؛ این مورد میتواند نشانه یک عفونت در بدن باشد. درصورت بروز اسهال (آبکی یا خون آلود)، پیش از استفاده از داروهای آنتی بیوتیک با پزشک مشورت کنید.

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو، به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز) دارو فورا به اورژانس مراجعه کنید.

هشدار ها و موارد احتیاط

رابپرازول میتواند سبب بروز اسهال شود که این وضعیت خود میتواند نشان دهنده عفونتی جدید باشد. درصورت ابتلا به اسهال (خونی یا آبکی) پیش از مصرف داروهای ضد اسهال با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی رابپرازول

در صورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله مشکل در تنفس، کهیر، تورم صورت، دهان، لب ها و گلو به اورژانس مراجعه نمایید.

درصورت داشتن هر یک از موارد زیر در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید:

 • معده درد شدید، اسهال خونی یا آبکی
 • درد ناگهانی یا مشکل در حرکت لگن، مچ دست یا کمر
 • تشنج
 • مشکلات کلیوی: کاهش ادرار، وجود خون در ادرار، افزایش سریع وزن
 • علایم جدید یا رو به وخامت از بیماری لوپوس: درد مفاصل، ضایعات پوستی روی گونه ها و بازو ها که در معرض نور خورشید بدتر میشوند.
 • کاهش سطح منیزیم خون: سرگیجه، ضربان قلب سریع یا نامنظم، لرزش یا حرکات سریع ماهیچه ها، گرفتگی عضلات، اسپاسم های عضلانی در دست ها و پاها، سرفه و احساس خفگی
 • علایم خونریزی (به ویژه اگر از وارفارین استفاده میکنید): سردرد، سرگیجه، ضعف، درد و تورم، کبود شدگی، خونریزی غیر معمول (از لثه و بینی)، ادرار قرمز یا صورتی رنگ، خونریزی بیش از اندازه در دوران قاعدگی، مدفوع خونی یا تیره رنگ، سرفه های خون آلود، استفراغ شبیه به قهوه یا هرگونه خونریزی دیگر که متوقف نمیشود.

مصرف طولانی مدت رابپرازول میتواند سبب رشد معده شود (پولیپ معده) در این باره با پزشک مشورت کنید.

اگر طول دوره مصرف این دارو بیش از سه سال باشد احتمال بروز کمبود ویتامین B12 وجود خواهد داشت؛ در این باره با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • معده درد

این لیست همه عوارض جانبی رابپرازول را در بر نمی گیرد، بروز هرگونه عوارض جانبی غیر منتظره را به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

درمورد تمام داروهایی که مصرف میکنید با پزشک مشورت کنید. بسیاری از داروها میتوانند با رابپرازول تداخل ایجاد کنند به ویژه:

 • دیگوکسین
 • متوتروکسات
 • وارفارین

دارو های زیادی وجود دارند که می توانند با رابپرازول تداخل ایجاد کنند. درصورت استفاده از هرگونه دارو اعم از دارو های گیاهی، داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک و ویتامین ها، پزشک را در جریان بگذارید.

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با رابپرازول دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 12 مهر 1397
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره رابپرازول

دیدگاهی در رابطه با رابپرازول ثبت نشده است.


ارسال دیدگاه برای رابپرازول

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.