موارد مصرف لاموتریژین

لاموتریژین یک داروی ضد صرع و تشنج است.

این دارو به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان تشنجات صرعی در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. لاموتریژین همچنین برای تاخیر انداختن بین تغییرات خلقی در بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی (بای پولار) استفاده میشود.

قرص های انتشار سریع لاموتریژین در ترکیب با سایر دارو های ضد تشنج میتوانند در کودکانی که کمتر از 2 سال دارند استفاده شوند. با این همه این دارو نباید به تنهایی در افرادی که کمتر از 16 سال دارند مورد استفاده قرار گیرد.

قرص های انتشار پایدار لاموتریژین تنها برای بزرگسالان و کودکانی که دست کم 13 سال دارند قابل استفاده است.

اطلاعات مهم در مورد لاموتریژین

لاموتریژین میتواند سبب بروز جوش های شدید پوستی شود. به ویژه در کودکان،  افرادی که با دوز بالا مصرف دارو را شروع کرده اند و کسانی که از والپروئیک اسید و دیوالپروکس استفاده میکنند.

درصورت بروز تب، گلو درد، تورم صورت یا زبان، سوزش چشم ها، درد پوست همراه با جوش های بنفش یا قرمز رنگ که بیشتر در صورت و بالا تنه گسترش میابند و باعث پوسته پوسته شدن و تاول زدن پوست میشوند به اورژانس مراجعه کنید.

درطول مصرف لاموتریژین ممکن است با افکار خودکشی مواجه شوید. درطول مصرف این دارو لازم است تا بصورت مرتب تحت نظر پزشک باشید. درصورت بروز هرگونه علایم جدید یا بدتر شونده مانند تغییرات خلق و خو،افسردگی، اضطراب، آشفتگی، بی قراری، بیش فعالی جسمی یا روانی و داشتن افکاری در مورد آسیب زدن به خود و دیگران؛ به پزشک اطلاع دهید.

حتی درصورت بهبود علایم بیماری بدون مشورت با پزشک نباید مصرف لاموتریژین متوقف نکنید زیرا ممکن است باعث تشدید حملات تشنجی شود. اگر در طول مصرف لاموتریژین حملات تشنجی تشدید و یا تعداد دفعات آن افزایش پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در نوجوانانی که باردار هستند میتواند باعث تولد نوزاد با لب یا کام شکاف دار شود. درصورتی که باردار هستید یا در طول مصرف لاموتریژین باردار شده اید پزشک را مطلع سازید.

پیش از مصرف لاموتریژین

درصورت داشتن آلرژی نسبت به لاموتریژین نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اینکه مطمئن شوید مصرف لاموتریژین برایتان مضر نیست در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک معالج اطلاع دهید:

 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • سابقه افسردگی و یا افکار و اعمال مرتبط با خودکشی
 • داشتن حساسیت نسبت به سایر داروهای ضد تشنج

به دلیل به وجود آمدن افکار خودکشی در برخی از کسانی که از این دارو استفاده میکنند؛ لازم است که وضعیت پیشرفت درمان بصورت منظم توسط پزشک کنترل شود.همچنین خانواده یا مراقبان بیمار باید روی تغییرات خلق و خو و رفتار بیمار دقت و توجه داشته باشند.

بدون دستور پزشک از شروع و یا قطع مصرف لاموتریژین در دوران بارداری خودداری کنید. بروز تشنج در بارداری میتواند باعث صدمه دیدن مادر و فرزند شود. به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید به پزشک اطلاع دهید.

استفاده از قرص های ضد بارداری میتواند باعث کاهش اثربخشی لاموتریژین شده و حملات تشنجی را افزایش دهد. درصورت شروع یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری در طول مصرف لاموتریژین پزشک را مطلع سازید. ممکن است لازم باشد دوز دارو تغییر یابد.

لاموتریژین میتواند وارد شیر مادر شده و به نوزاد شیر خوار آسیب برساند. درصورت شیر دادن به نوزاد پزشک را در جریان بگذارید.

نحوه مصرف لاموتریژین

لاموتریژین را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.جهت حصول نتایج بهتر ممکن است میزان دوز دارو توسط پزشک در طول درمان تغییر کند. از مصرف این دارو بیشتر و یا کمتر از مقدار و زمان توصیه شده، توسط پزشک خودداری کنید.

شروع مصرف لاموتریژین با دوز های بالا میتواند سبب جوش زدگی های شدید و خطرناک شود.

برای حصول اطمینان از صحیح بودن مقدار دوز داروی تجویز شده توسط پزشک، آزمایش های مکرر خون ممکن است لازم باشد.

قرص های انتشار پایدار لاموتریژین ممکن است برای مقاصدی مصرف شوند که متفاوت با موارد مصرف قرص های انتشار سریع لاموتریژین است. هنگام دریافت دارو از داروخانه مطمئن شوید که فرم و دوز دارو دقیقا مطابق با موارد تجویز شده توسط پزشک است.

اگر لاموتریژین را جایگزین یک داروی دیگر ضد تشنج کرده اید دستورات پزشک را در مورد دوز و زمانبندی مصرف دارو به دقت دنبال کنید.

از جویدن، شکستن و یا خرد کردن قرص های انتشار پایدار لاموتریژین پرهیز کنید و آن را بصورت کامل ببلعید.

از بلعیدن قرص های تجزیه شونده لاموتریژین پرهیز کنید. قرص را روی زبان گذاشته و بدون جویدن آنرا در دهان تان حرکت دهید. پس از حل شدن قرص چند بار آنرا ببلعید. درصورت لزوم میتوانید برای تسهیل بلع قرص حل شده، از مایعات مصرف کنید.

برای مصرف قرص های جویدنی لاموتریژین میتوانید آنرا بطور کامل و همراه با یک لیوان آب ببلعید و یا میتوانید ابتدا قرص را جویده و سپس ببلعید. همچنین میتوانید قرص را دریک قاشق چای خوری آب یا آبمیوه رقیق شده قرار دهید. پس از تقریبا یک دقیقه که قرص داخل قاشق حل شد آنرا به آرامی تکان دهید و بلافاصله مصرف کنید. از نگه داشتن این مخلوط برای مصارف بعدی خودداری کنید.

از توقف مصرف لاموتریژین بصورت ناگهانی خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث تشدید حملات تشنجی شود. در مورد شیوه صحیح کاهش میزان دوز دارو با پزشک مشورت کنید.

همیشه یک کارت یا شناسه پزشکی نزد خود داشته باشید که نشان دهد شما از لاموتریژیل استفاده میکنید. تمام پزشکان خود را از مصرف لاموتریژیل آگاه کنید.

لاموتریژین میتواند بصورت اشتباهی باعث مثبت شدن جواب تست غربالگری دارو شود. اگر برای غربالگری دارو، نمونه ادرار به آزمایشگاه تحویل داده اید پرسنل مربوطه را از مصرف لاموتریژین آگاه کنید.

برای حصول نتایج بهتر دارو را بطور منظم مصرف کنید.

دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و تابش نور نگهداری کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو:

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

درصورت مصرف بیش از حد (اووردوز) فورا به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه نمایید. علایم اووردوز میتواند شامل تاری دید، مشکل در هماهنگی حرکات بدن، افزایش حملات تشنجی، احساس از حال رفتن و غش باشد.

لاموتریژین میتواند سبب تاری دید و مختل شدن واکنش های بدن شود. هنگام انجام کارهایی مانند رانندگی که به دقت و هوشیاری نیاز دارند بیشتر احتیاط کنید.

عوارض جانبی لاموتریژین

درصورت داشتن علایم واکنش آلرژیک نسبت به لاموتریژین از جمله: کهیر، تب، تورم غدد، زخم های دردناک اطراف چشم یا دهان، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان و گلو فورا به اورژانس مراجعه کنید.

درصورت داشتن علایم جوش زدگی (راش) شدید پوستی فورا به اورژانس مراجعه کنید: تب، گلو درد، تورم صورت یا زبان، سوزش چشم ها و درد پوست همراه با جوش های قرمز یا بنفش که بیشتر در صورت و بالا تنه گسترش میابند و باعث پوسته پوسته شدن و تاول زدن پوست میشوند

هرگونه علایم جدید یا بدتر شونده را به پزشک گزارش دهید: تغییرات در خلق و خو و رفتار، افسردگی، اضطراب، آشفتگی، بیقراری، بیش فعالی جسمی یا روانی یا داشتن افکار مرتبط با خودکشی و آسیب زدن به خود.

درصورت داشتن هریک از موارد زیر پزشک را مطلع سازید:

 • اولین علایم جوش زدگی (راش) پوستی؛ هرچند خفیف
 • کاهش تعداد سلول های خونی: علایم مشابه آنفولانزا، تورم لثه ها، زخم های دهانی، زخم های پوستی، ضربان قلب تند، رنگ پریدگی پوست، کبود شدن به آسانی، خونریزی غیر معمول و احساس سرگیجه
 • علایم التهاب مغزی: تب، لرز، سردرد، سفتی گردن، افزایش حساسیت نسبت به نور، نقاط بنفش رنگ روی پوست، گیجی و خواب آلودگی
 • علایم التهاب در بدن: تورم غدد، بی حسی و گزگز شدید، ضعف عضلانی، احساس درد در بالای معده، زردی پوست و چشم ها، درد قفسه سینه، سرفه های جدید یا بدتر شونده همراه با تب، مشکل در تنفس

عوارض جانبی شایع لاموتریژین میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد، سرگیجه
 • تاری دید، دو بینی
 • لرز، از دست دادن هماهنگی
 • خشکی دهان، تهوع، استفاغ، معده درد، اسهال
 • تب، گلودرد، گرفتگی بینی
 • خواب آلودگی، احساس خستگی
 • درد در پشت بدن
 • مشکلات خواب (بیخوابی)

تداخلات دارویی

بسیاری از دارو ها میتوانند با لاموتریژین تداخل ایجاد کنند از جمله داروهای با نسخه یا بدون نیاز به نسخه پزشک، داروهای گیاهی و ویتامین ها. پزشک را در جریان تمام داروهای مصرفی تان قرار دهید.

تعدادی از مهمترین مواردی که میتوانند با لاموتریژین تداخل ایجاد کنند:

 • داروهای هورمونی که برای پیشگیری از بارداری استفاده میشوند.
 • کاربامازپین
 • دیوالپروکس
 • اوکس کاربازپین
 • فنوباربیتال
 • پریمیدون
 • فنی توئین
 • ریفامپین
 • والپروئیک اسید

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با لاموتریژین دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فاطمه فرجی
نوشته شده در 19 اسف 1396
مرجع : www.drugs.com
دیدگاه کاربران درباره لاموتریژین

زهرا شناسخو

با سلام من بعداز مصرف لاموتریژن لاعر شدم۶ ماهه۴ کیلو علتش چیست؟؟

ارسال جواب

زهرا شناسخو

علت لاغری بنده چیست؟؟

داروی

کاهش وزن تو عوارض لاموتریژن نیس کاهش وزن شما حتما دلیل دیگه ای داره


ارسال دیدگاه برای لاموتریژین

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

×
Darooy app logo

اپلیکیشن موبایل داروی