اسپری آترووِنت (ایپراتروپیوم بروماید)

اسپری آتروونت حاوی ایپراتروپیوم بروماید فعال میباشد. که در گروهی از دارو ها موسوم به آنتی موسکارینیک ها و گشاد کننده های برونش دسته بندی میشوند. اسپری آتروونت با گشاد کردن مسیرهای هوا باعث آسانتر شدن تنفس میگردد.

موارد مصرف اسپری آتروونت

 • آسم
 • بیماری مزمن انسدادی ریه  (CODP)

اسپری آتروونت به عنوان یک درمان منظم جهت باز نگه داشتن مسیرهای هوا استفاده میشود. تاثیر آتروونت بر مسیرهای عبور هوا بلافاصله و سریع نیست بلکه از زمان مصرف تا ظاهر شدن علایم بهبودی حداکثر 30 تا 60 دقیقه طول میکشد و این اثر دست کم 3 تا 6 ساعت باقی می ماند.

بطری حاوی آتروونتِ مایع، داخل نبولایزر قرار میگیرد و استفاده میشود. نبولایزر دستگاهی است که داروی مایع را به شکلی در می آورد که قابل استنشاق باشد. برای مصرف دوز های بیش از حد استاندارد از نبولایزر استفاده میشود. همچنین جهت درمان اورژانسی مشکلات تنفسی حاد ، ایپراتروپیوم توسط نبولایزر مصرف میشود.

استفاده منظم از ایپراتروپیوم توسط نبولایزر در خانه به افرادی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه هستند و مصرف ایپراتروپیوم در دوز های بالا اثر مثبتی روی آنها دارد معمولا توسط پزشک توصیه میشود.

چگونگی تاثیر آتروونت (ایپراتروپیوم بروماید) بر بدن

در بیماری هایی مانند آسم و انسداد مزمن ریوی (برونشیت مزمن و آمفیزم) به دلیل تنگ شدن مسیر های هوا؛ رفت و آمد هوا در ریه ها با مشکل رو به رو میشود و موجب سخت شدن فرایند تنفس میگردد.

ایپراتروپیوم با مسدود کردن گیرنده های موسکارینیک موجود در ماهیچه های اطراف مسیرهای عبور هوا عمل میکند. یک ماده شیمیایی طبیعی بنام استیل کولین با تاثیر بر روی این گیرنده ها موجب تنگ شدن مسیرهای هوا میشود؛ ایپراتروپیوم  با مسدود کردن این گیرنده ها و ممانعت از اتصال استیل کولین به آنها،ماهیچه ها را در حالت استراحت نگه داشته و از انقباض آنها جلوگیری میکند. این عمل باعث میشود تنفس در افرادی که دارای بیماری هایی مانند آسم هستند آسانتر انجام شود.

ایپراتروپیوم توسط اسپری و یا نبولایزر به داخل ریه ها استنشاق میشود. استنشاق ایپراتروپیوم موجب میشود که این دارو مستقیما بر ریه ها تاثیر بگذارد و دقیقا به نقاطی که نیاز به دریافت دارو دارند. این کار سبب میشود که اثرات جانبی دارو بر سایر اندام های بدن کاهش یابد. همچنین در روش مصرف استنشاقی میزان دارویی که از ریه ها جذب خون میشود کمتر از مقداری است که در سایر روش های مصرف وارد خون میگردد.

نحوه مصرف اسپری آتروونت

راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو  در مورد نحوه صحیح مصرف و نگهداری را به دقت مطالعه کنید.

در صورتی که به دلیل مشکل در انجام همزمان تنفس و اسپری کردن دارو نمیتوانید از دارو به خوبی استفاده کنید میتوانید از دستگاه های اسپیسر (spacer) استفاده کنید؛ در این مورد با پزشک مشورت کنید.

میزان دوز تجویز شده توسط پزشک ، با توجه به سن و میزان وخامت بیماری ریوی شماست. در مورد میزان دوز مصرفی باید دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید. از تغییر دادن خود سرانه میزان دوز مصرفی اجتناب کنید.

اسپری آتروونت در بزرگسالان معمولا سه یا چهار بار در روز مصرف میشود و در هربار مصرف، یک یا دوبار به داخل ریه ها اسپری میشود. در برخی از بیماران اسپری کردن در هر نوبت مصرفی ممکن است تا بیش از چهار بار نیز لازم باشد.

در کودکان شش تا دوازده ساله ؛مصرف دارو معمولا سه بار در روز انجام میشود و در هربار مصرف دارو، یک یا دو بار به داخل ریه ها اسپری میشود؛ در کودکان زیر شش سال، اسپری آتروونت معمولا روزانه سه نوبت و در هر نوبت یک بار اسپری میشود.

اگر متوجه شدید مصرف دارو را فراموش کرده اید هر چه زودتر آنرا مصرف کنید؛ اگر به نوبت بعدی مصرف دارو زمان کمی باقی مانده است از مصرف داروی فراموش شده صرف نظر کنید و استفاده از دارو را طبق برنامه پیش ببرید. از مصرف داروی اضافه اجتناب کنید.

هشدار ها

مطمئن شوید که نحوه صحیح استفاده از اسپری و یا نبولایزر را بلد هستید؛ اگر مطمئن نیستید از پزشک و یا پرستار بخواهید که آنرا به شما آموزش دهد.

داروهای استنشاقی میتوانند مستقیما بعد از مصرف سبب افزایش غیر منتظره ی خس خس سینه بشوند.(paradoxical bronchospasm) در صورتی که پس از مصرف آتروونت چنین وضعیتی برای شما پیش آمد مصرف دارو را بلافاصله قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید تا درمان جایگزینی را برایتان ارائه کند.

اگر در طول مصرف دارو احساس میکنید که تغییری در وضعیت تنگی نفس و خس خس سینه به وجود نمی آید و بهبودی قابل توجهی حاصل نمیشود باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمایید. این وضعیت ممکن است به دلیل وخیم تر شدن بیماری تنفسی شما باشد و احتمالا پزشک داروی دیگری برایتان تجویز کند.

حین استفاده از اسپری آتروونت باید مواظب باشید که اسپری بطور تصادفی وارد چشم نشود؛ مخصوصا در صورتی که مبتلا به گلوکوما هستید. همچنین اگر از نبولایزر استفاده میکنید باید احتیاط خاصی به خرج دهید تا ذرات دارو وارد چشم نشوند برای این منظور میتوانید از ماسک های مخصوص استفاده کنید. در صورتی که دارو وارد چشم تان شد به مراکز درمانی مراجعه کنید.

در صورتی که در طول مصرف دارو هریک از علایم ذکر شده را تجربه کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید: قرمزی و درد چشم که میتواند با سردرد همراه باشد ، کم شدن قدرت بینایی ،  تاری دید و یا مشاهده هاله در اطراف اجسام نورانی. این علایم میتوانند نشان دهنده افزایش فشار داخل کره چشم باشند (گلوکوما) ؛ که نیاز به معاینه پزشک دارد.

این دارو میتواند موجب خشکی دهان شود؛ این وضعیت در طولانی مدت میتواند ریسک پوسیدگی دندان ها را بالاتر ببرد. از این رو توجه ویژه به بهداشت دهان و دندان و بررسی وضعیت دندان ها بصورت منظم توسط دندانپزشک در طول درمان با آتروونت لازم است.

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود

 • افرادی که فرایند دفع ادرار در آنها به سختی انجام میشود؛ مانند مردانی که دارای غده پروستات بزرگ هستند (prostatic hypertrophy) و یا افرادی که دچار انسداد مثانه هستند.
 • افراد مبتلا به گلوکوما و کسانی که در معرض ابتلا به گلوکومای زاویه باریک هستند.
 • مبتلایان به فیبروز سیستیک

توجه: افرادی که نسبت به ایپراتروپیوم بروماید آلرژی دارند نباید از این دارو و یا داروهای مشابه مانند آتروپین استفاده کنند. در صورتی که سابقه واکنش آلرژیک  دارید پزشک را در جریان بگذارید.

آتروونت در دوران بارداری و شیردهی

این دارو در دوران بارداری باید با احتیاط مصرف شود. همچنین شرط مصرف دارو سودمند بودن آن برای مادر و نداشتن مضرات احتمالی برای رشد جنین میباشد. با این همه کنترل آسم در زنان باردار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر زمان که ممکن باشد داروهای کنترل کننده آسم باید همراه با اسپری مصرف شوند. همچنین زنان مبتلا به آسم باید در طول بارداری جهت کنترل بیماری بصورت منظم تحت نظر پزشک باشند. داروهای استنشاقی عموما میتوانند در دوران بارداری به شکل معمول استفاده شوند.

اینکه آتروونت میتواند وارد شیر مادر شود یا خیر تا کنون مشخص نشده است. مصرف آتروونت در زنانی که به نوزاد خود شیر میدهند باید با احتیلط انجام شود و تنها در صورتی استفاده از این دارو مجاز است که اثرات مثبت آن برای مادر بیشتر از مضرات احتمالی برای نوزاد باشد. معمولا داروهای استنشاقی که برای درمان آسم بکار میروند میتوانند بطور معمول در دوران شیردهی به نوزاد مصرف شوند زیرا مقدار دارویی که وارد شیر مادر میشود ناچیز است و بنظر نمیرسد برای نوزاد مضر باشد. به هر حال جهت کسب راهنمایی های بیشتر بهتر است در این مورد با پزشک مشورت نمایید.

عوارض جانبی آتروونت (ایپراتروپیوم بروماید)

اثرات جانبی شایع:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خشکی دهان
 • سرفه
 • تحریک پذیر شدن گلو
 • احساس ناخوشی عمومی

اثرات جانبی با شیوع پایین:

 • تاری دید
 • بزرگ تر شدن مردمک چشم
 • قرمز شدن چشم ها
 • افزایش فشار داخل چشم یا گلوکوما
 • تنگ شدن مسیرهای هوا
 • خشکی و یا تورم گلو
 • یبوست یا اسهال
 • استفراغ
 • دانه دانه شدن پوست و خارش
 • سخت شدن دفع ادرار
 • علایم واکنش الرژیک مانند تورم صورت ، لب ها ، زبان و گلو

اثرات جانبی نادر:

 • کاهش قدرت تمرکز
 • تند شدن ضربان قلب
 • نوعی از ضربان قلب نامنظم موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی
 • کهیر

تداخلات دارویی

اگر از داروهای دیگری نیز استفاده میکنید اعم از داروهای با نسخه یا بدون نسخه و یا داروهای گیاهی ، به پزشک اطلاع دهید. استفاده از داروهای ذکر شده در زیر همزمان با مصرف آتروونت توصیه نمیشوند:

 • آکلیدینیوم
 • گلیکوپرونیوم
 • اکسی تروپیوم
 • تیوتروپیوم

پرسش سوال

اگر هنوز سوالی در رابطه با اسپری آترووِنت (ایپراتروپیوم بروماید) دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم: فرهاد نامدار
نوشته شده در 08 شهر 1396
مرجع : www.netdoctor.co.uk
دیدگاه کاربران درباره اسپری آترووِنت (ایپراتروپیوم بروماید)

مستانه

پسر من الان ۲۰ ماهه هست و از بدو تولد الرژی داشت .امسال با شروع فصل پاییز دوباره الرژی اش برگشت بطوری که در طول خواب بحدی سرفه میڪرد که منجر به استفراغ میشد و خدا رو شکر بعد از استفاده از این اسپری که یک هفته است استفاده میکنه روند بهبودی رو داره طی میکنه.

ارسال جواب

داروی

خداروشکر که پسر شما رو به بهبودی هستن.. استفاده منظم از این دارو به همراه مشاوره های پزشکی میتونه روی بهبودی سریع پسرتون تاثیر بزاره..

شیوا

میشه از این دارو،خارج از برنامه اصلیش استفاده کرد؟ برای مثال اگه دوبار در روز تجویز شده،میشه خارج از اون دوبار،استفاده بشه؟ برای مواقعی که تنفس خیلی سخته ولی در حد حمله آسم نیست

ارسال جواب

داروی

خیر هیچ دارویی رو اینگونه مصرف نکنید چون دکتری ک تجویز کرده متناسب با بیماری و وضعیت بدنی وجسمی شما دوز رو در نظر گرفته تواین در مورد حتما با پزشک مشورت کنید

سید عبدالله یاسینی

آیامصرف آپروونت موجب درد دراستخوانهامیشود، درقسمت بالای انگشت شصت دست و جلوی شانه ها؟

ارسال جواب

داروی

عوارض جانبی آتروونت (ایپراتروپیوم بروماید) اثرات جانبی شایع: سردرد سرگیجه خشکی دهان سرفه تحریک پذیر شدن گلو احساس ناخوشی عمومی اثرات جانبی با شیوع پایین: تاری دید بزرگ تر شدن مردمک چشم قرمز شدن چشم ها افزایش فشار داخل چشم یا گلوکوما تنگ شدن مسیرهای هوا خشکی و یا تورم گلو یبوست یا اسهال استفراغ دانه دانه شدن پوست و خارش سخت شدن دفع ادرار علایم واکنش الرژیک مانند تورم صورت ، لب ها ، زبان و گلو اثرات جانبی نادر: کاهش قدرت تمرکز تند شدن ضربان قلب نوعی از ضربان قلب نامنظم موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی کهیر

سید عبدالله یاسینی

درودبرشما، برحسب دستورپزشک معالج، قبلا Symbicort و Atrovent استفاده میکردم، درحال حاضرkp-tiova و salbotamol استفاده میکنم. درزمانیکه 2 داروی اول را استفائه میکردم دردانگشتان وشانه هاشروع وهنوز ادامه دارد. پرسش اینست که دردهای مزبورشامل عوارض جانبی کدامیک ازداروهاست؟باتشکر

ارسال جواب

معصومه پاپیان

سلام من ده روزه استفادع میکنم خیلی سرفه تک میزنم چیکارکنم ممنون

ارسال جواب

داروی

سرفه از عوارض اتروونته برای درمان با پزشک مشورت کنید

امیر سالاری از بندرعباس

من اسپری FlohaleHFA250 استفاده می کنم ولی تاثیری نمی بینم البته اسپری خودم تمام شد چکار کنم؟ البته من سمت چپم درد میکنه وخواب می ره البته من دود سیگار تریاک میکشیدم که اینطور شدم لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم

ارسال جواب

امیر سالاری از بندرعباس

سلام غرض از مزاحمت البته اسپری خودم تمام شده این اسپری از کسی دیگه هست که من استفاده می کنم نمیدانم ریه هام خرابه یا اسم دارم

ارسال جواب

داروی

شما بدون تجویز پزشک مصرف نکنید لطفا حتما برای مصرف با دکتر مشورت کنید

امیر سالاری از بندرعباس

سلام غرض از مزاحمت البته اسپری خودم تمام شده این اسپری از کسی دیگه هست که من استفاده می کنم نمیدانم ریه هام خرابه یا اسم دارم

ارسال جواب

رحیمی

سلام من سرفه های شدید داشتم پزشک ریه به من اسپریatrovent و flixotide و قرص کلر فنیرامین داده و بعد از مصرف داروها سمت چپ قفسه سینم درد میگیره و دردش زمان سرفه هام بیشتر میشه. چکار کنم؟

ارسال جواب

سحر نایبی

سلام من آلرژی دارم و باعث التهاب مجرای تنفسی ام شده و خیلی سرفه میکنم. دکتر این اسپری رو برام داده. به نظر شما استفاده ازش موردی داره

ارسال جواب


ارسال دیدگاه برای اسپری آترووِنت (ایپراتروپیوم بروماید)

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای ارسال دیدگاه در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

×
Darooy app logo

اپلیکیشن موبایل داروی